Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

Górnicy i delegacja rządowa będą rozmawiać o przyszłości kopalń

9
Podziel się:

We wtorek o godz. 13 w Katowicach zaczną się rozmowy protestujących górników z delegacją rządową. Mają dotyczyć zasad transformacji górnictwa i energetyki i przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Górnicy i delegacja rządowa będą rozmawiać o przyszłości kopalń
Przewodniczący zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarności” Dominik Kolorz. (PAP, PAP, Andrzej Grygiel)

Minął czas, jaki górnicy dali premierowi na rozmowy z nimi ws. transformacji górnictwa. Wczoraj rano wicepremier Jacek Sasin powiedział w wywiadzie radiowym, że Mateusz Morawiecki nie przyjedzie na Śląsk. - Niedobrą metodą jest zmuszanie pana premiera do siadania do rozmów w sytuacji szantażu - mówił wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

W poniedziałek część górników rozpoczęła protest. Górnicy zadeklarowali jednocześnie, że podejmą rozmowy z przedstawicielami rządu, którzy będą mieć pełnomocnictwo premiera i upoważnienie do zawarcia ewentualnego porozumienia.

Do takich rozmów ma dojść dzisiaj w siedzibie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Jak podaje PAP, powołując się na informacje związkowców, w skład rządowej delegacji wejdą: pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węgla kamiennego, wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.

Zobacz także: Obejrzyj także: Strajk górników? "Dochodzimy do ściany, będziemy walczyć"

Jak powiedział szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności i jeden z liderów MKPS Dominik Kolorz, rozpoczęcie rozmów nie oznacza ani zawieszenia, ani przerwania protestu. Związkowcy nie odwołują też zapowiadanej na piątkowe popołudnie manifestacji w Rudzie Śląskiej.

"MKPS decyzje o ewentualnych zmianach przyjętego harmonogramu działań protestacyjnych będzie podejmować po uprzedniej ocenie przebiegu i efektów rozmów ze stroną rządową" - podali związkowcy.

Związkowcy, jak pisze PAP, chcą rozmawiać o zasadach transformacji górnictwa i energetyki oraz - w tym kontekście - o przyszłości Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Uważają, że transformacja regionu powinna być rozłożona na około 40 lat i kwestionują tempo odchodzenia od węgla w energetyce, wynikające z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ich zdaniem, realizacja tej polityki oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-37 r., co przyniosłoby - jak oceniają - katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Obecnie w podziemnym proteście uczestniczy 110 górników z kilku kopalń. Według związkowców do protestu będą przyłączać się kolejni górnicy i ta liczba będzie się zmieniać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
kiepscy
2 lata temu
chyba tylko teoretycznie bo przecież PIS nie przygotował dla nich miejsc pracy nie stworzył ani jednego nowoczesnego zakładu - i nadal bedzie kłamał i obiecywał i dopłacał do nieopłacalnych kopalń z budżetówki tj emerytur, świadczeń zdrowotnych, kasy na rolnictwo i rozwój.....
Tytus
2 lata temu
Małe jest zainteresowanie strajkiem na kopalniach, ludzie też mają dosyć związkowców teraz im się grunt pali pod nogami bo gdzie pracę znajdzie teraz taki przewodniczący nic nie robiący.
DS
2 lata temu
Rząd chce zniszczyć. Ale gdzie: prywatyzacja, odpodatkowanie, odbiurokratyzowanie? Może się górnikom opłaci? Wiatraczki we Francji zostały uratowane w tym roku przez węgiel. Tylko komuś zależy, żebyśmy nie byli niezależni i rząd ta politykę wdraża, udając ze pomaga (więcej dopłat to rozkradzenie, poza tym trzeba zabrać nam wszystkim).
zxcv
2 lata temu
40 lat! I co, w tym czasie my wszyscy mamy utrzymywac gornikow, ktorych wegiel od dawna nie bedzie nikomu potrzebny? Maja tupet i wyobraznie.
gadu gadu do ...
2 lata temu
Pojedzą ...popiją ..coś tam coś..tam pomruczą i jest gitara!!