Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Górnicy okupują siedzibę PGG. Domagają się rekompensat

161
Podziel się:

Kilkudziesięciu związkowców weszło w poniedziałek rano do siedziby Polskiej Grupy Górniczej. Domagają się rekompensat za pracę w weekendy w ostatnich miesiącach. Zamierzają pozostać tam tak długo, jak będzie trzeba – informuje portal rmf24.pl.

Górnicy okupują siedzibę PGG. Domagają się rekompensat
Górnicy zapowiedzieli okupację siedziby PGG. Niewykluczone, że do protestu dołączą kolejni związkowcy (East News, P.Dziurman/REPORTER)

Jak informuje RMF, górnicy zapowiedzieli okupację budynku. Niewykluczone, że do protestu dołączą kolejni związkowcy.

"8 proc. inflacji, 0 proc. podwyżek"

Na budynku PGG wisi transparent: "Nie dla bezprawia na kopalniach", na innym czytamy: "8 proc. inflacji, 60 limuzyn w PGG, 0 proc. podwyżek dla górników".

Zobacz także: Podpis elektroniczny. Wygodny dodatek czy konieczność? Webinar WP i Autenti

Jak informuje portal, górnicy domagają się wypłaty rekompensat za pracę w soboty i niedzielę w ciągu ostatnich 4 miesięcy.

Rafał Jedwabny z Sierpnia ‘80 powiedział reporterce RMF FM, że za weekendy górnicy nie dostają dodatkowych pieniędzy. Twierdzi, że władze spółki obniżają stawki za pracę w dni robocze.

Związkowcy zapowiadają walkę do skutku, są gotowi okupować siedzibę spółki tak długo, jak będzie to konieczne. Na jutro planowane są rozmowy zarządu ze związkowcami.

Spór zbiorowy w spółce

Rzecznik spółki w rozmowie z reporterką RMF powiedział z kolei, że delegacja protestujących rozpoczęła rozmowy z wiceprezesem spółki. Pozostali górnicy czekają w sali konferencyjnej.

Portal rmf24.pl przypomina, że od połowy grudnia górnicy z PGG są w sporze zbiorowym ze spółką. Żądają, by jeszcze przed świętami zostały wypłacone im jednorazowe rekompensaty za inflację.

Górnicy okupowali siedzibę spółki także w listopadzie. Domagali się 12-proc. podwyżki, a poza tym włączenia dodatku gwarantowanego do podstawy naliczania Barbórki i 14-tej pensji za rok 2019.

Od zarządu usłyszeli "nie". PGG argumentuje decyzję tym, że spełnienie tych postulatów oznaczałoby wzrost kosztów stałych spółki o ok. 610 mln zł w skali roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(161)
Marko
2 lata temu
Jezeli chodzi o prawa do emisji CO 2 to wzrosły ponad 4-ero krotnie i to jest fakt. Każdy kto skończył przynajmniej 8-em klas umie to policzyć, chyba że się obijał i chodził na wagary a potem poszedł do Górnictwa a takich było wielu, dostał łopatę i kilof i zasuwał. Wiemy że na dole jest ciemno, warunki ciężkie i tudne o temperaturze nie wspomnę, ale wygłaszanie ciemnoty o rekompesaty za inflacje to do UE lub do TSUE może wam przyznają w swoim orzeczeniu. A ten Pan lub Pani Jedwabny bo KE zabronia zwracać się w ten sposób żeby nie urazić tego kim kto się czuje, ma na twarzy wypisaną nienawiść. Twarz mówi wiele a kołnierz też nie jest mu obcy. Zdrowych radosnych Swiąt Bożego Narodzenia i jak mówią medycy szczepionki :).
RR508
2 lata temu
Zacznijcie płacić ZUS. Dziś jakiś zapowietrzony górniczy związkowiec najpierw wybełkotał, że elektrownie zamówiły 6 mln ton węgla ale go nie odebrały, a w następnym zdaniu stwierdził, że górnicy pracują dzień noc, sobota, niedziela, żeby się wyrobić. Skoro mają wydobyte 6 mln ton zamówione przez elektrownie to co muszą jeszcze nadganiać? No kłamał w żywe oczy.
ece
2 lata temu
pis kradnie to prąd drożeje
Prawda boli
2 lata temu
Rząd obwinia za wzrost cen energii pozwolenia na emisję CO2, a sam zbiera miliardy z ich sprzedaży
Kopacz
2 lata temu
Górnicy pesje oddajcie na PiS ,tego chcieliście
...
Następna strona