Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Spór w Polskiej Grupie Górniczej. Związkowcy przerwali okupację

10
Podziel się:

Związkowcy postanowili przerwać trwającą od środy okupację siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach. Przedstawiciele pracowników i zarządu podpisali protokół rozbieżności.

Skończyła się okupacja siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach
Skończyła się okupacja siedziby Polskiej Grupy Górniczej w Katowicach (East News, Marek Kuwak/REPORTER)

Jak informuje RMF FM, górnicy postanowili zakończyć okupację zakładu pracy.

Spór w PGG trwa już od tygodnia. Związkowcy domagają się 12-proc. podwyżki. Co do tej kwestii strony nie potrafiły dojść do porozumenia. PGG argumentuje decyzję tym, że spełnienie tych postulatów oznaczałoby wzrost kosztów stałych spółki o ok. 610 mln zł w skali roku.

Jak jednak informuje RMF, zarząd zgodził się na włączenie dodatku gwarantowanego do podstawy naliczania Barbórki i 14-tej pensji za rok 2019. Mimo to rozbieżności wciąż pozostają.

Spółka poinformowała wcześniej w komunikacie, że "w dniu 27 listopada br. odbyły się spotkania zarządu PGG ze stroną społeczną, dotyczące postulowanej przez związki zawodowe podwyżki wynagrodzeń na 2020 rok. Zarząd PGG przedstawił wstępne założenia dotyczące planu techniczno-ekonomicznego na rok 2020 wraz ze szczegółowym wykazem inwestycji w poszczególnych kopalniach".

Zobacz także: Obejrzyj: Emilewicz: Zakaz palenia węglem jest potrzebny

"Zarząd PGG stoi na stanowisku, że bezpiecznym rozwiązaniem jest kontynuowanie rozmów o podziale środków po wypracowaniu zysku. Jednocześnie zarząd PGG informuje, że w latach 2017-2019 spółka przeznaczyła na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 1 mld 95 mln zł powyżej wydatków planowanych przy tworzeniu PGG. Ponadto PGG jest zobligowana do spłaty obligacji w wysokości 2,2 mld zł" - dodano.

PGG, chcąc jak najszybszego rozwiązania sporu, zaproponowała sporządzenie protokołu rozbieżności oraz powołanie mediatora. "Strona związkowa odmówiła podpisania protokołu i oświadczyła, że jej przedstawiciele pozostaną w budynku PGG" - informowała spółka przed południem. Po południu jednak związkowcy zdanie zmienili.

Jak podaje PAP, reprezentanci central związkowych z PGG przyszli w środę do katowickiej siedziby spółki z żądaniem natychmiastowego wznowienia rozmów na temat podwyżek płac. Zapowiedzieli, że pozostaną w budynku, dopóki nie uzyskają gwarancji realizacji swoich postulatów. Zarząd, który początkowo zapraszał związkowców na spotkanie zaplanowane na 5 grudnia, ostatecznie podjął rozmowy, ale do porozumienia nie doszło.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
Tylko kotłown...
5 lata temu
Węgiel to przeżytek
fdas
5 lata temu
a Morawiecki mówi ze mamy tani węgiel:((( dzieki górnikom!!! sic
Święta Barbar...
5 lata temu
Jestem pod wrażeniem pięknego wystąpienia prezydenta Dudy,z okazji Barbórki.Niech żyje nam górniczy stan.
logus
5 lata temu
Przerwali bo idą świetować Barbórkę. To nie 15 powinni dostawać tylko powinni zwracać wpompowaną w nich kasę.
J. H
5 lata temu
MAŁO ,MAŁO!!!!! WIECZNIE MAŁO.