Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Gospodarka Białorusi jest uzależniona od Rosji. Łukaszenka stworzył prosty mechanizm

107
Podziel się

Na Białorusi prywatne biznesy mają pod górkę, a 75 proc. PKB jest wytwarzane w sektorze państwowym. Mińsk bierze z Rosji tanie surowce, a wyprodukowane z ich użyciem towary wysyła na Zachód. To pozwalało jakoś spinać budżet. Ale taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie.

Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie na Białorusi
Alaksandr Łukaszenka po raz kolejny wygrał wybory prezydenckie na Białorusi (PAP)
bCXBebHF

W niedzielę zakończyły się wybory prezydenckie na Białorusi. Po raz kolejny, tak jak od 26 lat, wygrał je Aleksander Łukaszenka. Stworzył on specyficzny model gospodarczy - po upadku ZSRR Białoruś do dziś pozostaje krajem, w którym nie zapanowała na dobre wolność ekonomiczna.

"Dziś kraj jest praktycznie jedynym przykładem państwowej ekonomiki w Europie. W sektorze państwowym powstaje ponad 75 proc. PKB" - pisze dla "Gazety Wyborczej" rosyjski ekonomista Władisław Inoziemcow.

Jak wylicza, niemal jedna trzecia ludzi w wieku produkcyjnym pracuje w sektorze budżetowym, a 43 proc. - w przedsiębiorstwach państwowych. Za to udział dochodów z prywatnych biznesów w ogólnym dochodzie spada.

bCXBebHH

W obecnej sytuacji Białoruś jest uzależniona od relacji gospodarczych z Rosji. Moskwa, która po upadku ZSRR straciła wielu partnerów handlowych, jest gotowa sprzedawać surowce sympatyzującemu z nią Mińskowi po dużo niższych cenach niż krajom Europy Zachodniej. Chodzi na przykład o preferencyjne ceny ropy naftowej czy gazu ziemnego.

Obejrzyj też: Zamieszki na Białorusi. W ruch poszły armatki wodne

W ostatniej dekadzie 54-60 proc. importu Białorusi stanowiły dostawy z Rosji, przede wszystkim surowców - wylicza Inoziemcow. Jak tłumaczy ekonomista, Białoruś z pomocą tych surowców wytwarza natomiast produkty, które później eksportuje na Zachód po dużo wyższych cenach. W ten sposób Aleksander Łukaszenka jest w stanie finansować państwową gospodarkę i utrzymywać wydatki socjalne.

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego tylko latach 2005-16 Białoruś otrzymała od Rosji w postaci różnego rodzaju dotacji co najmniej 100 mld dol.

bCXBebHN

Jednak ten model nie będzie trwał wiecznie. Władimir Putin coraz częściej mówi, że pomoc dla Białorusi powinna być uzależniona od chęci "integracji" z Rosją. W praktyce oznaczałoby to wchłonięcie kraju Łukaszenki, a na to Mińsk nie chce się zgodzić.

Według Inoziemcowa wyjściem z tej sytuacji byłoby urynkowienie białoruskiej gospodarki. Na czele z prywatyzacją dużych zakładów przemysłowych, która dałaby solidny zastrzyk do budżetu i stabilność finansową na kilka lat. W tym czasie kraj mógłby wprowadzać kolejne reformy, bo - jak podkreśla rosyjski ekonomista - potencjał ma spory. Są to rozwinięty przemysł, dobra infrastruktura kwalifikowana siła robocza i skłonna do innowacyjnego myślenia młodzież.

Tymczasem ostatnie miesiące były dla Białorusi wyjątkowo trudne. Kwietniowe dane dotyczące zadłużenia dużych i średnich firm był najgorsze od pięciu lat. Łączny dług przedsiębiorstw przewyższył roczny PKB kraju. Na to nałożył się mocny spadek wartości białoruskiego rubla. Ludzie rzucili się do kantorów, by wymienić pieniądze na mniej chwiejne waluty, co tylko dodatkowo pogłębiło problem.

W lipcu Białorusi udało się podpisać trzy umowy z Rosją. Jedna z nich dotyczy zagwarantowania dostaw i warunków płatności za ropę naftową na ten rok. Udało się także ustalić korzystne zasady spłaty kredytu, jakiego Rosja udzieliła na budowę białoruskiej elektrowni atomowej.

bCXBebIi
KOMENTARZE
(107)
Ewa
miesiąc temu
Prywatyzacja na Białorusi? Boże broń, już Lewandowski z Balcerowiczem przebierają nogami...Zrobią z ludzi niewolników pracuhących za grosze do śmierci. Już to przerabialiśmy w Polsce
kilo
miesiąc temu
A nasza gospodarka od kogo jest zależna - to jest nasz gospodarka??? nasszego jest tu może 20%,reszta to kapitał zagraniczny - więc może o tym coś napiszesz! Dobrze że mają państwwowy - po nowym "majdanie", będą mieli g...o, jak my!!!!
Ludzie
miesiąc temu
Łukaszenka to drugi Putin
bCXBebIj
Stoik
miesiąc temu
Białoruś jest uzależniona gospodarczo od Rosji a dla nas priorytetem jest USA . Różnica polega na tym że Białoruś surowce dostaje TANIO a my musimy płacić WIĘCEJ niż inni odbiorcy amerykańskich surowców .
Jamicz
miesiąc temu
A w Polsce 90% państwowych przedsiębiorstw zostało "sprywatyzowanych" i po większości słuch wszelki zaginął. Za to mamy demokrację i długi, które pięć następnych pokoleń będzie spłacać. Nie idźcie tą drogą Białorusini, ona prowadzi do niewoli...
Najnowsze komentarze (107)
j..
miesiąc temu
I Rosja bez Białorusi też miała by problem .Jak jest embargo na towary to przez jaki kraj wchodzi towar do Rosi ,przez Białoruś .Tylko metki zmienią i już towar wyprodukowany na Białorusi idzie dalej na wschód.Unia nie ma interesu dokonywać zmian na Białorusi bo towary z UE się sprzedają i Białoruś jest mostem gospodarczym.
jaro167
miesiąc temu
Białorusinów czeka nędza jak nas w latach 90-tych, tylko jeszcze o tym nie wiedzą
zyga
miesiąc temu
Myślę że to Białorusi wyjdzie na korzyść, gdyż Rosja przepłaci , za pozostanie tego stanu. Powinni dobrze to rozegrać, i skorzystać .
ico?/
miesiąc temu
.Skandal...nie dają się okradać?
DOROTA
miesiąc temu
"Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje." Matka Boża, Fatima 13 lipca 1917r. MUSIMY ZACZĄĆ PRAKTYKOWAĆ PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA! MATKA BOŻA MÓWI, ŻE TO JEST LEKARSTWO NA NASZE CZASY - CZASY APOKALIPTYCZNE, KTÓRE TRWAJĄ TERAZ! Zachowujemy się jak gotowana żaba! Wrzuć żabę do wrzątku, a ona wyskoczy. Natomiast wrzuć żabę do zimnej wody i podgrzewaj wodę, a ona się nie zorientuje, że umiera! CZAS UCIEKA! ŻYJEMY W CZASACH OSTATECZNYCH. OBUDŹMY SIĘ Z TEGO SZTUCZNIE PODKRĘCANEGO PĘDU ŻYCIA, KTÓRE ZARAZ MOŻE SIĘ SKOŃCZYĆ, JEŻELI BĘDZIEMY ŚLEPI NA PRAWDĘ! POKUTA, POKUTA, POKUTA! PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA. CZAS POWSTAĆ NARODZIE DO NAJWAŻNIEJSZEJ WALKI, BO O ŻYCIE NIE TYLKO DOCZESNE! WSZYSTKO DLA NASZYCH DZIECI I PRZYSZŁOŚCI! Kochasz swoje dzieci? Odpuść "lekcje rysunku", zostaw swoje hobby, PRZYJDŹ NA NABOŻEŃSTWO 1 SOBOTY MIESIĄCA, ZABIERZ SWOJE DZIECKO! NIE MA WIĘKSZEGO DOBRA, KTÓRE MOŻESZ PODAROWAĆ SWOJEMU DZIECKU! CZAS UCIEKA DZISIAJ. TO SIĘ DZIEJE TERAZ. RATUJMY ŚWIAT Z BOŻĄ POMOCĄ! Świadectwo o tym, kim jest człowiek i jak bardzo Pan Bóg kocha Ciebie i mnie na: pojednanie. eu . Wykaz kościołów, w których odprawiane są nabożeństwa pierwszych sobót znajduje się na stronie PierwszeSoboty w zakładce Zgłoszenie-Lista
pigwa
miesiąc temu
Białorusini obalcie Łukaszenkę to w zamian kuroniówkę dostaniecie ...
a ku ku
miesiąc temu
Ale mi przykład u nas kościół nic nie produkuje a spina tak budżet że jeszcze do Watykanu wysyła , swego nie znacie a cudze chwalicie
vbn
miesiąc temu
Niech protestują, skończą tak jak u nas pracując przez całe życie jak za trzech i za miskę jedzenia, a póżniej umierając w cierpieniach bo państwo nie sfinansuje leczenia bo choroby nie ma na liście NFZ. Nawet osobom którym się dość dobrze powodziło jak śp Strzelecki nie udało się zdążyć z leczeniem bo trzebabyło zebrać kasę. Nasz rząd umie tylko pokazywać jakichś pajacy lgbt żeby odwrócić uwagę od realnych problemów.
bCXBebIb
cv
miesiąc temu
Tam trzeba umożliwić ludziom prowadzić prywatne biznesy a nie prywatyzować.Tak zrobiono w Polsce, nawet gorzej bo najpierw doprowadzono często do upadłości a potem za grosze poszło.Gospodarka musi być mieszana a nie całkiem prywatne albo państwowa.
Pozorovatel
miesiąc temu
Z Białorusi trzeba zrobić drugie Kosowo. Dla nas to będzie nawet wygodne. Amerykańskie wojska okupacyjne przeniosą się na wschód.
Assassin
miesiąc temu
Wielki Mike Pompeo był i myśle,ze wytlumaczył Baćce o chodzi($$$) .teraz ruch nalezy do niego-jak nie posłucha to czolgi wjada ,ale nie ruskie.
czarnowidz
miesiąc temu
A CO BYŁOBY z Polską Gospodarką i nie tylko JAKBY od jutra Ruskie przestaliby dostarczać ROPĘ i GAZ - W Polsce co jest jeszcze Polskie - Jedynie Kościół - Na wioskach sklepy - Język Polski też pokaleczony - POLSKA obecnie 90 - 95 % uzależniona od Zewnętrznego Kapitału
CZARNOWIDZ
miesiąc temu
A CO BYŁOBY z Polską Gospodarką i nie tylko JAKBY od jutra Ruskie przestaliby dostarczać ROPĘ i GAZ - W Polsce co jest jeszcze Polskie - Jedynie Kościół - Na wioskach sklepy - Język Polski też pokaleczony - POLSKA obecnie 90 - 95 % uzależniona od Zewnętrznego Kapitału
aa
miesiąc temu
proste i skuteczne., tylko pogratulować:!!!
...
Następna strona