Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Wybory na Białorusi. Protesty i wyłom w obozie władzy. "Służby mundurowe służą narodowi, a nie jednemu człowiekowi"

325
Podziel się

Według oficjalnych sondaży exit poll wybory na Białorusi ponownie wygrał Aleksander Łukaszenka. Na ulicach jednak wciąż niespokojnie. Do walki z demonstrantami już użyto armatek wodnych i gumowych kul. Tymczasem ratownik białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych otwarcie mówi, "że służą narodowi, a nie jednemu człowiekowi".

Zamieszki i zatrzymania na ulicach Mińska.
Zamieszki i zatrzymania na ulicach Mińska. (PAP)
bCYarGxx

"Pierwszy wyłom w monolicie władzy odkąd rządzi Łukaszenka" - pisze na Twitterze korespondent TVN24 Paweł Szot, wskazując na nagranie, które opublikował Anton Bulakh ratownik z białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. Wzywa on swoich kolegów, aby przypomnieli sobie przysięgę i pokazali, że stoją przy ludziach, że służą narodowi, a nie jednemu człowiekowi.

To apel w tle konfliktu, jaki przeniósł się na ulice, po ogłoszeniu oficjalnych sondaży exit poll, według których obecny prezydent Aleksander Łukaszenka zdobył aż 79,7 proc. głosów, a jego kontrkandydatka Swiatłana Cichanouska 6,8 proc. głosów - donosi RMF. Zdaniem protestujących wybory zostały zmanipulowane. Dziennikarze niezależnych mediów są zatrzymywani, a przeciwko demonstrantom użyto armatek wodnych i gumowych kul. Są ranni.

bCYarGxz

O brutalnych zatrzymaniach informuje portal Tut.by na który powołuje się RMF, z kolei telewizja Biełsat nadająca z Polski podała, że doszło do starć z milicją.

"Chcę prosić milicję i wojsko, aby pamiętali o tym, że są częścią narodu. Chcę też poprosić swoich wyborców: unikajcie prowokacji, nie trzeba dawać powodu do stosowania wobec was przemocy. Wiem, że Białorusini obudzą się jutro w nowym kraju i mam nadzieję, że jutro będą tylko dobre wiadomości. Proszę, zaprzestańcie przemocy" - apelowała Cichanouska. Łukaszenka tymczasem miał opuścić Białoruś.

bCYarGxF

Gorącą sytuację na Białorusi skomentował na Twitterze również były minister finansów Jan Vinent Rostowski. "Nie chciałbym być w tej chwili Milicjantem w Mińsku" - napisał.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

bCYarGya
KOMENTARZE
(325)
Plotek
miesiąc temu
@Dan - Łukaszenka wyleciał wczoraj do Turcji. Dyktator będzie chronić dyktatora, jakie to zabawne :)
Dan
miesiąc temu
A ma juz gdzies azyl zalatwiony?
yetii
miesiąc temu
w Polsce też wybory zostaly zmanipulowane no zafałszowane.I co? i nic
bCYarGyb
Gieroj
miesiąc temu
Pamietacie jak przed misiewiczem prężyli się nasi bohaterscy generałowie?
Piotr
miesiąc temu
A co na to Karczewski? Ostatnio mówił że Lukaszenko to taki ciepły czlowiek!!
Najnowsze komentarze (325)
Zygmunt
miesiąc temu
Jeżeli Białoruś da sobie narzucać standardy demokratycznego świata, których on sam nie przestrzega, to przegra.
Jerzy
miesiąc temu
Warszawa czy Białoruś, takie same zdjęcia . Leją i tu nas i tam. Na Białorusi nie ma dostępu prawnik i u nas też. Jak za Stalina chodzą po domach i mieszkaniach i szukają sygnalistów najlepiej wśród dzieci. Wywieźli dziewczynę do Płocka gdzie samobójstwa popełniali oprawcy Olejnika. Panie Karczewski to pan "zaplantował" ciepłego człowieka z jego metodami do nas.
Na sprzedaż
miesiąc temu
Z jego kasą to kupi obywatelstwo Szwajcarii. Warunek: niekarany, nieruchomość i kilkaset tysięcy U$.
br
miesiąc temu
brawo
Pinokio
miesiąc temu
No jak były dyrektor PeGeRu zrezygnuje z prezydentury. On może nawet rodzinę powystrzelać. Dla dobra Państwa.....
Jean
miesiąc temu
Podobny apel nalezaloby wystosowac do naszej Policji , zwlaszcza , ze zaczyna ona wygladac na prywatne zbrojne ramie PIS
Polakgorszego...
miesiąc temu
Za to u NAS jest "cacy"!!!Wygral przyboczny , pana z Zoliboza!!!!
Donek
miesiąc temu
Przestraszona skutkami działań "młodych-gniewnych" Cichanouska odjechała na Litwę. A Łukaszenko jest. Młodzi szukają "nowego" - do 30-tki, pokolenie 40+ w większości zachowawcze pamięta zasługi Łukaszenki jako dobrego gospodarza wyciągającego Białoruś z kryzysu lat 90-tych. I jedni i drudzy nie chcą powtórzenia przez Białoruś dramatu zamachu stanu na Ukrainie i jego destrukcyjnych, często dramatycznych konsekwencji dla ukraińskiego społeczeństwa na długie lata, może pokolenia. Łukaszenko musi odejść, ale chyba jeszcze nie teraz. O swoim odejściu zadecyduje sam i sam je zorganizuje.
bCYarGxT
Zygmunt
miesiąc temu
"Służby mundurowe służą narodowi, a nie jednemu człowiekowi" - próbuje nastawić się służby mundurowe przeciwko prezydentowi który jak mało kto służy właśnie narodowi. Nasz prezydent Łukaszence do pięt nie urasta.
Wiesia
miesiąc temu
To może niech wybierze Chile ?? Taka tradycja.
POLAK
miesiąc temu
W Polsce też tak będzie jak tylko ciemny lud przejrzy na oczy i zrozumie jak jest okłamywany.
Lenia
miesiąc temu
Polacy to tchórze - będą bici przez 150 lat i głowy nie podniosą.
oko
miesiąc temu
Ruszyli by wszyscy to by pokonali lukaszenke a nie ze OMON wyciaga jednego a reszta sie patrzy
Najlepiej pła...
miesiąc temu
Tymczasem ratownik białoruskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych otwarcie mówi, "że podobnie jak inni koledzy dostał 100 szekli". Przestrzegł też przed niemiecką telewizja państwową, która żąda wiele za nic.
...
Następna strona