Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Gospodarka. Prowadzisz firmę krócej niż rok? Również należy ci się wsparcie

76
Podziel się:

Rząd zmienia zasady dotyczące udzielania pomocy firmom, które działają na rynku krócej niż rok. Będą mogły one porównać spadek swoich przychodów do września 2020 r.

Gospodarka. Prowadzisz firmę krócej niż rok? Również należy ci się wsparcie
(Flickr, Dafne Cholet, (CC BY 2.0))

Rząd zmienia zasady dotyczące udzielania pomocy firmom, które działają na rynku krócej niż rok. Będą mogły one porównać spadek swoich przychodów do września 2020 r. Tym samym przychylił się on do próśb wielu przedsiębiorców oraz Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców.

Zobacz także: Nie stać nas na kolejne lockdowny? Rzecznik MŚP: każda rodzina musi dać 20 tys.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 26 lutego 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 (Dz.U 2021 r. poz.371) przedsiębiorcy ci będą mogli porównać spadek swoich przychodów do września 2020 r.

Więcej firm skorzysta ze wsparcia

Poprzednie rozporządzenie, choć formalnie dawało możliwość skorzystania ze wsparcia młodym firmom, to było w tej sprawie dalece niedoskonałe.

- Zostało one skonstruowane tak, że przedsiębiorcy musieli porównywać ze sobą miesiące, w którym zakazano im działalności. Większość przedsiębiorców nie była więc w stanie wykazać 40 proc. spadku przychodów – komentuje Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.

Nowe rozporządzenie daje możliwość porównania obecnych przychodów do września 2020 r., czyli do ostatniego miesiąca, gdy obowiązywały niewielkie obostrzenia epidemiczne. Dzięki temu wiele firm, które powstały dopiero w 2020 roku może liczyć na zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe, czy dopłatę do wynagrodzeń pracowników.

Co istotne, rozporządzenie daje możliwość uzyskania wsparcia także za grudzień i styczeń. Dzięki nowemu rozwiązaniu także firmy, które mają krótki staż będą mogły otrzymać rekompensatę za ograniczenia lub zamknięcie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(76)
Damian
2 lata temu
Czy wiadomo od kiedy wejdą te zmiany ??
logika
2 lata temu
Co to za zasady, jeżeli firma działa rok? Zamknięcia firm są dzisiaj i za te zamknięcia firmy powinny dostawać pieniądze tak jak gdyby pracowały bo to rząd zamyka firmy niezgodnie z prawem i pozbawia przedsiębiorców zarobków i pracujących tam ludzi.
realista
2 lata temu
Dostaniesz wsparcie - czyli pomoc społeczną - polecą twoje ratingi jeśli chodzi o kredyt czy leasing - i o to chodzi, banki niby teraz, też po d***e dostają, ale w dłuższej perspektywie odbiją sobie wszystko z nawiązką.
Nic nie wiem
2 lata temu
W artykule brakuje dla zainteresowanych trzech podstawowych informacji. Od kiedy będzie można składać wnioski o wsparcie, do kogo i czy dotyczy to tylko ostatnich PKD, czy wszystkich?
koszyk
2 lata temu
pełen jaj, a jednak już przejadły się ludziom - spadek poparcia dla PiS - brawo Narodzie
...
Następna strona