Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Gowin: wzrost polskiego eksportu najszybszy od czterech lat

17
Podziel się:

Najszybszy od czterech lat wzrost polskiego eksportu – tak najnowsze dnae GUS skomentował wicepremier Jarosław Gowin. Wartość polskiego eksportu w pierwszym kwartale 2021 wyniosła 66,3 mld euro, co oznacza wzrost o ponad 8 proc. w porównaniu z analogicznym kwartałem rok temu.

Gowin: wzrost polskiego eksportu najszybszy od czterech lat
Gowin komentuje najnowsze dane GUS: najszybszy od czterech lat wzrost polskiego eksportu. (Flickr, KPRM)

Jak wyjaśnia GUS, w pierwszym kwartale tego roku zauważalny jest znaczący wzrost dynamiki zarówno w eksporcie, jak i imporcie. Związane jest to z zeszłorocznym rozpoczęciem się pandemii i wprowadzeniem w większości państw lockdown-u. W związku z tym, dynamika jest liczona do niskiej podstawy jaka wystąpiła w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 Jednak wzrost wartości eksportu o 8,3 proc. rok do roku w pierwszym kwartale jest również wyższy od wzrostu odnotowanego w pierwszym kwartale 2019 roku (4,4 proc.) oraz w pierwszym kwartale 2018 roku (3,7 proc.).

"Najszybszy od czterech lat wzrost polskiego eksportu. Motorem wzrostu jest niezmiennie struktura polskiej gospodarki w dużej mierze oparta na przemyśle oraz odradzający się globalny popyt" – napisał na Twitterze wicepremier Jarosław Gowin.

Zobacz także: Praca za granicą? Już nie tak łatwo. Ukraińcy wypchnęli Polaków

Jak podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny, nadwyżka w obrotach towarowych handlu zagranicznego po marcu 2021 roku wyniosła 2,4 mld euro (10,9 mld zł). Oznacza to, że wartość polskiego eksportu towarowego (która wyniosła 66,3 mld euro) była wyższa od wartości importu (63,9 mld euro).

W pierwszym kwartale 2021 roku wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano spadek eksportu do Wielkiej Brytanii, a w imporcie ze Stanów Zjednoczonych i z Rosji.

Największym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy. Udział Niemiec w eksporcie wzrósł w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku o 1,1 pkt. proc. i wyniósł prawie 29 proc., a w imporcie spadł o 0,1 p. proc. i stanowił prawie 22 proc. Dodatnie saldo wyniosło 24,1 mld zł wobec 16,6 mld zł w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
P49
rok temu
Niemiec wybudował sobie zakład w Polsce, komponenty do prdukcji przywozi swoje a to co wyprodukuje zabiera do siebie. Nasz rząd dla poprawnych słuów kłamie jak z nut. Dlaczego Gowin nic nie mówi o imporcie który również bije rekordy. Są w Polsce niemieckie firmy w których w których 100% materiałow do produkcji jest importowane mimo że można je nabyć w Polsce ale o tym cisza. Kłamstwo podpierają kolejnym kłamstwem.
Bolo
rok temu
Po tytule artykułu myślałem że chodzi o podatki. Bo te rosną w Polsze rekordowo
hura
rok temu
hura, a piniendzy mamy nieprzebrane ilości
krzywousty
rok temu
jest tak dobrze, że już wkrótce każdy Polak będzie raz w miesiącu wygrywał milion w totolotka
indoktry
rok temu
warto zobaczyć samemu w internecie jak polskie PKB rosło a od 2015 r praktycznie stoi