Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|
aktualizacja

Grzywna za pisanie prawdy. Rosjanie uwzięli się na Wikipedię

Podziel się:

Roskomnadzor pełniący funkcję lokalnego "szeryfa" rynku mediów chce nałożyć na Wikipedię karę grzywny za to, że wikipedyści - najwyraźniej kłamliwie zdaniem regulatora - inwazję Rosji na Ukrainę uparcie nazywają inwazją Rosji na Ukrainę. To typowo postradzieckie pudrowanie rzeczywistości w swojej pełnej krasie.

Grzywna za pisanie prawdy. Rosjanie uwzięli się na Wikipedię
Roskomnadzor, regulator rynku środków masowego przekazu chce nałożyć na Wikipedię karę za nazywanie inwazji inwazją (Getty Images, Paulius Peleckis)

O całej sprawie donosi serwis Nexta.tv. Roskomnadzor poinformował, że przygotowuje wniosek z uzasadnieniem o konieczności nałożenia kary na Fundację Wikipedia w wysokości 4 mln rubli (ponad 200 tys. zł).

Rosja nałoży karę na Wikipedię?

Czym Wikipedia naraziła się Rosji? Roskomnadzor uważa, że artykuł na Wikipedii o inwazji Rosji na Ukrainę pełen jest błędów i przekłamań, poczynając od tego, że to nie inwazja, a "specjalna operacja wojskowa sił zbrojnych Rosji na Ukrainie". Regulator zarzuca Wikipedii, że wprowadza swoich użytkowników w błąd, podając niedokładne informacje o poległych żołnierzach obu stron oraz o atakach na cywili i cywilne obszary.

Sprawa ciągnie się od początku marca, kiedy regulator po raz pierwszy przedstawił swoje zastrzeżenia. Wikipedia tłumaczyła, że w artykułach - ze względu na unikalny typ prezentacji treści uwzględniający mnogość różnych źródeł danej informacji - dane były podawane z uwzględnieniem wersji obu stron. Najwyraźniej jednak Roskomnadzor uważa, że strona jest tylko jedna.

W Rosji od początku marca działają przepisy, na mocy których wprowadza się odpowiedzialność karną i administracyjną za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji o rosyjskich wojskach i dyskredytowanie ich działań. Sprawa jest poważna, bo oprócz wysokich kar, za wykroczenie w tym zakresie przewidziano nawet do 15 lat więzienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka światowa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl