Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Gwiazdor "Wiadomości" droższy niż szef NBP i jeden z dyrektorów w BBC

57
Podziel się:

Dariusz Joński (Koalicja Obywatelska) opublikował wyniki kontroli poselskiej w Telewizji Polskiej. Na jaw wyszły zarobki Michała Adamczyka, do niedawna prezentera "Wiadomości" TVP oraz dyrektora TAI. Były wyższe niż np. prezesa NBP prof. Adama Glapińskiego - zauważył ekonomista Rafał Mundry.

Gwiazdor "Wiadomości" droższy niż szef NBP i jeden z dyrektorów w BBC
Michał Adamczyk zarobił w tym roku w Telewizji Polskiej co najmniej 1,5 mln zł (East News, Jan Bogacz)

Rząd Donalda Tuska, zgodnie z obietnicą, zaczął wprowadzać gruntowne zmiany w mediach publicznych, które przez ostatnie lata uchodziły za tubę propagandową PiS. Po zmianie władz odpowiedzi na pytania o zarobki w Telewizji Polskiej S.A. doczekał się poseł KO Dariusz Joński.

Z pisma opublikowanego na platformie X (dawny Twitter) wynika, że wynagrodzenie Michała Adamczyka z tytułu stosunku pracy jako dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej od 25 kwietnia do 31 grudnia 2023 r. wyniosło blisko 372,6 tys. zł.

To nie koniec. Prezenter "Wiadomości" TVP ponadto z tytuł umów cywilnoprawnych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarobił w Telewizji Polskiej w tym roku przeszło 1,127 mln zł. Tym samym łączne zarobki Adamczyka w mediach publicznych wyniosły co najmniej 1,5 mln zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Za rolę w "rodzinka.pl" kupiłem sobie mieszkanie - Tomasz Karolak - Biznes Klasa #10

Pensja Michała Adamczyka w Telewizji Polskiej a wynagrodzenie szefa NBP

Informacja opublikowana przez posła Dariusza Jońskiego wywołała lawinę komentarzy. Ekonomista Rafał Mundry zauważył na przykład, że zarobki Michała Adamczyka w mediach publicznych przebiły wynagrodzenie prof. Adama Glapińskiego, jako prezesa Narodowego Banku Polskiego. A te w 2023 r. mogą wynieść 1,3 mln zł.

Porównań jest dużo więcej. Kolejne zestawienie dotyczy pensji Adamczyka i Jonathana Munro, szefa BBC Newsgathering, a także zastępca dyrektora ds. wiadomości w BBC News. "Daily Mail" relacjonował w listopadzie, że w ostatnim roku Munro zarobił 142 tys. funtów, co po przeliczeniu na polską walutę przy obecnym kursie daje ok. 707 tys. zł.

Odpowiedź na pytania posłów KO nie dotyczy wyłącznie Adamczyka, który obok Danuty Holeckiej był najważniejszym prezenterem "Wiadomości". W piśmie czytamy, że pensja Samuela Pereiry jako wicedyrektora TAI w okresie od 25 kwietnia do 31 grudnia wyniosła blisko 439,8 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Sokół
7 miesięcy temu
A ile zarabiali wielbiciele poprzedniej władzy w TVP 2008 - 2015 r. - polecam artykuły z tamtych lat. Piszcie o wszystkich . I tamci i ci nie nie powinni osiągać takich zarobków. A w TVP powinni pracować młodzi utalentowani ludzie - którzy popracują chętnie za 1/10 tych zarobków , a jak zaczną się cenić i uważać się za gwiazdy , to niech szukają pracy gdzie indziej - następni przyjdą chętnie.
Joński
7 miesięcy temu
Jest coś takiego jak Google. Dane z 2009 roku: 4100 osób musi płacić co miesiąc abonament, by złożyć się na zarobki Tomasza Lisa, który ma w Telewizji Polskiej godzinny program raz w tygodniu. Ponad 2300 osób łoży na wynagrodzenie prezentera Piotra Kraśki. Lis dostaje co miesiąc 70 tysięcy, Kraśko - 40 tys. złotych. Takich gwiazd, suto opłacanych z naszych pieniędzy, jest w TVP cała masa. W 2009 roku za rządów PO minimalna pensja wynosiła 1276 zł. brutto, średnia krajowa 3100, bezrobocie 11%. A teraz rok 2015: - Maciej Orłoś, Piotr Kraśko, Hanna Lis i Beata Tadla stali się zamożnymi ludźmi dzięki pracy w TVP. Niektórzy z nich dostawali ponad 50 tysięcy złotych miesięcznie. Minimalna płaca 1750 złotych, przeciętna płaca w 2015 r. wynosiła 3900 złotych. Maciej Orłoś w 2014 roku (szczyt panowania ekipy PO-PSL) otrzymywał z publicznej TVP wynagrodzenie w wysokości 47 tysięcy złotych miesięcznie. W okresie od marca 2013 do października 2016 zarobił ponad 2 miliony złotych. Piotr Kraśko tylko od stycznia 2015 do marca 2016 roku zarobił w publicznej TVP ponad 800 tysięcy złotych. Średnia miesięczna – 64 tys. zł. W ciągu 12 miesięcy - między styczniem 2015 a styczniem 2016 roku - ponad 450 tys. zł zarobiła inna z gwiazd Telewizji Polskiej z czasów poprzedniej ekipy rządzącej. Mowa o Hannie Lis, która za autorskie audycje dostawała nawet 34 tys. zł miesięcznie. W zestawieniu pojawiają się także: dzisiejsza prowadząca Onet Rano Beata Tadla, która od stycznia 2015 do marca 2016 r. zarobiła 833 tys. złotych, czy Małgorzata Wyszyńska, była szefowa „Wiadomości”, z rocznymi zarobkami (za 2011 r.) na poziomie 491 tys. zł.
widzu
7 miesięcy temu
Zrobili sobie złodziejskie prawo gdzie tylko się da by się obłowić w miliony
Sama prawda
7 miesięcy temu
Ciemny ludu kiedy wreszcie zrozumiesz, że to nie o Polskę, a już w ogóle nie o ciebie chodzi, a o pieniążki , kosmiczne jak na polskie realia pieniążki ?
Arek
7 miesięcy temu
Dobra propaganda i wzywanie do nienawiści musi kosztować
...
Następna strona