Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Handel zagraniczny wychodzi na zero. Eksport rośnie mocniej niż import

2
Podziel się:

Bilans w handlu zagranicznym wychodzi na zero. Po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku eksport i import wyniósł po blisko 657 mld zł. Rok temu bilans był na sporym minusie.

Eksport zrównał się z importem.
Eksport zrównał się z importem. (East News, TOMASZ JODLOWSKI/REPORTER)
bELrWbYl

Eksport, który jest jednym z czynników wspierających wzrost gospodarczy (wpływa na wzrost PKB), idzie w górę. I to mocniej od importu - wynika z najnowszych danych GUS.

Po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku za granicę polscy przedsiębiorcy sprzedali o 6,2 proc. towarów więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W tym samym czasie import również zwiększył się, ale w mniejszym stopniu - o 4,1 proc.

bELrWbYn

W efekcie eksport i import praktycznie zrównały się i bilans w handlu zagranicznym wychodzi na zero. Rok temu był na sporym minusie - 12,3 mld zł.

Do sierpnia na eksport poszły towary o wartości 657,6 mld zł. Import z kolei wyniósł 657,2 mld zł.

Zobacz także: Wojna handlowa USA-Chiny. Jak to wpływa na polską gospodarkę

Największy udział w eksporcie z Polski mają kraje Unii Europejskiej (79,9 proc.). Podobnie w imporcie (58 proc.). Najmniej istotnym partnerem w handlu są kraje Europy Środkowo-Wschodniej, które odpowiadają za 6-8 proc. wymiany.

bELrWbYt

Wśród głównych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do wszystkich krajów z pierwszej dziesiątki naszych partnerów, a importu - z Chin, ze Stanów Zjednoczonych, Holandii, Hiszpanii, Francji oraz Niemiec.

Najbardziej znaczącym partnerem od dawna są Niemcy. Do naszych zachodnich sąsiadów do sierpnia wysłaliśmy towary o wartości 182,1 mld zł, jednocześnie importując produkty za 145 mld zł.

(( social.twitter https://twitter.com/GUS_STAT/status/1183654185461600256 )

bELrWbYu

TOP3 krajów eksportowych i importowych pokazuje, dlaczego w kontekście polskich interesów ważne jest porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie brexitu i zażegnanie wojny handlowej USA-Chiny. To kraje, które robią wynik polskim przedsiębiorcom.

Jakie towary najczęściej przekraczają naszą granicę? W eksporcie największy wzrost dotyczył olei, tłuszczów, wosków, zwierzęcych i roślinnych (o 22,5 proc.) oraz napojów i tytoniu (o 10,7 proc.), natomiast spadek odnotowano w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pokrewnych (o 1,6 proc.).

W imporcie największy wzrost zanotowano w napojach i tytoniu (o 15,4 proc.) oraz różnych wyrobach przemysłowych (o 9 proc.) natomiast spadek obserwowano w paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych (o 3 proc.), w surowcach niejadalnych z wyjątkiem paliw (o 2,2 proc.).

bELrWbYv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELrWbYO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
hilary
2 lata temu
trzeba rozbudować świadomośc kupowania polskich towarów... ale to nie znaczy , że za jabłka mam zapłącić 15 zł a za banana 5 , bo na taki nr nikt nie pójdzie.jeśli za jakiś towar strzelam - , zegarek, paliwo, wołowina - będzie porównywalna cena i JAKOŚĆ, to kupujmy towar polski. czy my nie potrafimy np robić czipsów , czy hamburgerów tylko chodzimy do mac donalda... czy nie potrafimy robić np koszulek tylko ściągać tą badziew z chin. cała Łódź czeka na produkcję materiałów . mam syna w wieku "młodzieżowym" i on kupuje np te koszylki tylko firmowe. a to takie same ścierki jak te z chiin tylko 5 razy droższe i naklejką. myśle , że potrafimy zrobić lepsze w Polsce...
niuch
2 lata temu
Czyli dobra konsumcyjne do niemiec, dobra z produkcji&przemyslu spadek. Czyli niemieckie gospodarstwa zaczynają oszczędzać tj. nie będzie spowolnienia o którym wszyscy mówią tylko recesja w niemczech. Nagle brexit może się okazać lprzez wszystkich niedocenianym czarnym łabedziem