Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wojna handlowa USA - UE. Sery, wino i oliwa będą droższe

180
Podziel się:

Donald Trump dostał zielone światło od Światowej Organizacji Handlu, aby nałożyć cła na towary europejskie o wartości około 7,5 miliarda dolarów. Eksperci ostrzegają, że w Stanach w górę mogą pójść ceny win, serów czy oliwy z oliwek.

Donald Trump idzie na wojnę handlową z UE.
Donald Trump idzie na wojnę handlową z UE. (East News, AP/EAST NEWS)

Biuro przedstawiciela handlu USA poinformowało, że cła na niektóre europejskie towary wejdą w życie 18 października. Lista produktów, których to dotyczy, obejmuje europejski przemysł lotniczy, a dostanie się też serom, winom i oliwie z oliwek. Dla Amerykanów ceny tych produktów wzrosną - donosi amerykański Business Insider.

- Gdyby taryfy obowiązywały przez dłuższy czas, nasz obecny model biznesowy nie przetrwałby. Musielibyśmy zmienić profil działalności - komentuje sytuację Philip Marfuggi, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Importerów Serów, który sam też ma sklep z serami.

Zobacz także: Ukryte złoto Hitlera

W wyniku wzrostu taryf ceny specjalnych serów, takich jak Parmigiano-Reggiano, mogą wzrosnąć o 5 dolarów za kilogram.

Marfuggi szacuje, że efektem znacząco wyższych ceł będzie utrata blisko 20 tys. miejsc pracy w przemyśle serowym na wszystkich poziomach łańcucha dostaw, od sprzedaży do pracowników magazynów, kierowców ciężarówek, pracowników supermarketów i pakowaczy.

Cła nakładane przez Stany Zjednoczone są odpowiedzią na dotacje Unii Europejskiej dla Airbusa, a więc europejskiego rywala amerykańskiego Boeinga. Światowa Organizacja Handlu w maju 2018 roku orzekła, że pomoc ta była nielegalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(180)
polak
4 lata temu
ja tam wolę piwo i szynkę,golonko i tatara
Dlaczego
4 lata temu
A dlaczego my y dopłacaliśmy jako polska w ramach UE, do w wiąkszości francuskiego AIRBUSA cała unia dopłacała i było ok. Unia stwierdziła, że niemcom wolno było dotować niemieckie stocznie, a Polska za próby pomocy swoim stoczniom była skrytykowana. Dotacje pod groźbą kary zostały cofnięte. .W końcowym efekcie nasze stocznie zostały zlikwidowane.To pytanie dla wyborców PO popierających obce interesy. Nasza p komisarz bienkowska również była za wprowadzeniem obostrzeń i wprowadzenia dodatkowych kosztów dla naszych firm transportowych, bo byli zbyt konkurencyjni wobec niemieckich i francuskich przewoźników.
gajowy
4 lata temu
UE przegania USA w innowacyjności i jakości produktów, stąd panika Trumpa. Nawet w cywilnych branżach USA staje się mniej konkurencyjne. Wystarczy porównać ostatnie dokonania Boeinga i Airbusa i liczbę usterek ich samolotów.
hawran
4 lata temu
tylko eurofrajerzy pompują w żydoamerykańską zbrojeniówke albo skorumpowani politycy
fghfgh
4 lata temu
bo w UE rządzą się swoimi prawami i jesli KE orzeka że legalna jest POMOC DLA NIEMIECKICH STOCZNI, to wiadomo że taka sama DLA POLSKICH JEST NIELEGALNA. itd. To samo KE nadal udaje że nic nie wiedziało o wałkach z EURO5 w szajse wagenach, a tymczasem dogadali się pod stołem by zbyt prędko wprowadzić te normy i wykosić konkurencję dla niemieckich koncernów ... z tymże im się samym obślizgnęło i musieli zakombinować - przygotowanie takiej zmyłki dla diagnostyki WYMAGA POWAŻNEGO ZAANGAŻOWANIA
...
Następna strona