Notowania

Wojna handlowa USA - UE. Sery, wino i oliwa będą droższe

Donald Trump dostał zielone światło od Światowej Organizacji Handlu, aby nałożyć cła na towary europejskie o wartości około 7,5 miliarda dolarów. Eksperci ostrzegają, że w Stanach w górę mogą pójść ceny win, serów czy oliwy z oliwek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Donald Trump idzie na wojnę handlową z UE. (Fot: AP/EAST NEWS)

Biuro przedstawiciela handlu USA poinformowało, że cła na niektóre europejskie towary wejdą w życie 18 października. Lista produktów, których to dotyczy, obejmuje europejski przemysł lotniczy, a dostanie się też serom, winom i oliwie z oliwek. Dla Amerykanów ceny tych produktów wzrosną - donosi amerykański Business Insider.

- Gdyby taryfy obowiązywały przez dłuższy czas, nasz obecny model biznesowy nie przetrwałby. Musielibyśmy zmienić profil działalności - komentuje sytuację Philip Marfuggi, prezes Amerykańskiego Stowarzyszenia Importerów Serów, który sam też ma sklep z serami.

Ukryte złoto Hitlera

W wyniku wzrostu taryf ceny specjalnych serów, takich jak Parmigiano-Reggiano, mogą wzrosnąć o 5 dolarów za kilogram.

Marfuggi szacuje, że efektem znacząco wyższych ceł będzie utrata blisko 20 tys. miejsc pracy w przemyśle serowym na wszystkich poziomach łańcucha dostaw, od sprzedaży do pracowników magazynów, kierowców ciężarówek, pracowników supermarketów i pakowaczy.

Cła nakładane przez Stany Zjednoczone są odpowiedzią na dotacje Unii Europejskiej dla Airbusa, a więc europejskiego rywala amerykańskiego Boeinga. Światowa Organizacja Handlu w maju 2018 roku orzekła, że pomoc ta była nielegalna.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wojna handlowa, Donald Trump, cła, sery, wino, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2019

cccA europejczycy jak lemingi brną dalej w F35 i dokupują coraz nowsze...

12-10-2019

ultraWprowadzic wizy Jankesom..

12-10-2019

krisUSA nigdy nie będą przyjaciółmi POLSKI i unii

Rozwiń komentarze (180)