Notowania

Wojna handlowa. Donald Trump idzie na ustępstwa w negocjacjach z Chinami

Wojna handlowa między dwiema największymi gospodarkami trwa, ale Amerykanie i Chińczycy iść na wzajemne ustępstwa. Uzgodniono częściowe porozumienie, które wkrótce ma podpisać Donald Trump i Xi Jinping.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Donald Trump i Xi Jinping bliżej porozumienia. (Fot: AP Photo/Susan Walsh)

Prezydent Donald Trump zapowiedział, że już w przyszłym miesiącu może podpisać porozumienie handlowe z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Obie strony poszły na ustępstwa - donosi agencja Bloomberg.

Zagraniczne media mówią o największym przełomie w trwającej już półtora roku wojnie handlowej między USA i Chinami. Donald Trump wskazał, że to pierwszy krok do podpisania szerszej umowy.

Uzgodnienia zakładają, że Chiny częściowo zrezygnują z ceł na amerykańskie produkty rolne, licencje i koncesje związane z usługami finansowymi i walutą, a w zamian Amerykanie złagodzą taryfy na chińskie towary. W ramach umowy Chiny mają zwiększyć zakupy amerykańskich produktów rolnych w ciągu dwóch lat do łącznej kwoty 40-50 mld dolarów rocznie.

Ukryte złoto Hitlera

Eksperci komentując to częściowe porozumienie podkreślają, że ciągle najpoważniejsze spory pozostają nierozwiązane. Chodzi m.in. o kradzież własności intelektualnej (podróbki z Chin). Dodatkowo dystans zdają się zachowywać chińskie media, które nie chcą nazywać wynegocjowanych ustępstw układem.

Porozumienie nie dotyczy m.in. umieszczonej na czarnej liście w USA chińskiej firmy Huawei. To będzie przedmiotem kolejnych rozmów. Przypomnijmy, że produkty firmy zostały uznane w Stanach za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym przedsiębiorstwa mające swoją siedzibę w USA dostały zakaz utrzymywania kontaktów handlowych z chińskim gigantem technologicznym.

Ze zbliżenia USA i Chin zadowoleni są inwestorzy. Widać to było na amerykańskiej giełdzie, która zakończyła tydzień na plusie. Ceny akcji wzrosły i to trzecią sesję z rzędu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wojna handlowa, Donald Trump, cła, handel, gospodarka, wiadomości, usa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-10-2019

PiadaTrump chciał grać z pozycji siły i mu rurka zmiękła

12-10-2019

WaldekNo i Trumpowi nogi lekko się ugięły

12-10-2019

Historyk.Ten Trump to jednak cienki Bolek. Krowa która ryczy mało mleka daje.

Rozwiń komentarze (21)