Notowania

Heathrow. Trzeci pas startowy niezgodny z porozumieniem paryskim

Brytyjski sąd apelacyjny uznał plan rozbudowy Heathrow o trzeci pas startowy za niezgodny z prawem - podaje "The Guardian". Zdaniem sędziów, ministrowie nie wzięli pod uwagę zapisów porozumienia paryskiego, które dotyczy przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Trzeci pas startowy na Heathrow nie powstanie. Przynajmniej na razie. (Fot: iroyuki kambe)

Jak pisze dziennik, orzeczenie sądu apelacyjnego to poważny cios dla pomysłu budowy trzeciego pasa na lotnisku Heathrow. Szczególnie, że rząd brytyjski zobowiązał się do ustanowienia zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 roku.

"The Guardian" podaje, że przed rządem Borisa Johnsona otwierają się dwie możliwości. Pierwsza zakłada porzucenie projektu rozbudowy Heathrow. Druga - zmiany w dokumentach zatwierdzających budowę pasa startowego.

Sekretarz transportu Grant Shapps potwierdził, że rząd nie odwoła się od wyroku. Jednocześnie podkreślił, że budowa nowego pasa ma "kluczowe znaczenie dla zwiększenia globalnej łączności".

Zobacz też: Budowa CPK i kontrowersyjny projekt kolejowy. "Powinni to lepiej narysować"

Shapps wskazał też, że dla rządzących ważną kwestią jest ochrona środowiska i zaangażowania w nie Wielkiej Brytanii.

CO2 w atmosferze przybywa. Roślinom w to graj
Rekord emisji gazów cieplarnianych na świecie. Ale jest i dobra wiadomość

Orzeczenie sądu apelacyjnego jest pierwszym tego typu orzeczeniem na świecie opartym w pełni na porozumieniu paryskim. Gazeta przewiduje, że jest to pewnego rodzaju precedens, który może wpłynąć na kolejne projekty wysokoemisyjne. I to nie tylko na terenie Wielkiej Brytanii.

Heathrow to jedno z najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. Rocznie obsługuje 80 mln pasażerów. Trzeci pas startowy miał zostać wybudowany do 2028 roku. Koszty budowy szacowano na 14 mld funtów. Miał obsłużyć do 700 samolotów dziennie.

Ameryka odrzuca paryskie porozumienie klimatyczne. Trump stawia USA w jednym szeregu z Syrią i Nikaraguą

Natomiast porozumienie paryskie dotyczy zmian klimatu. Międzynarodowa umowa ma na celu zmniejszenie koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, jak najszybciej, jak najtaniej i jak najbardziej efektywnie. W 2016 roku podpisała ją m.in. Polska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

PawełPas startowy wstrzymany - kto to spłodził ?! Skoro wstrzymana budowa pasa , to przedszkolak chyba lepiej by zatytułował !!

29-02-2020

Z LondonderyBędzie budowany !

Rozwiń komentarze (2)