Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Budowa CPK. Horała mówi o "godziwej zapłacie" za grunty

13
Podziel się:

- Rozpoczęliśmy program dobrowolnych nabyć, negocjacje toczą się z blisko 200 właścicielami gruntów - mówił w poniedziałek wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała. Strona rządowa ma zdaniem polityka płacić "godziwe pieniądze".

Budowa CPK. Horała mówi o "godziwej zapłacie" za grunty
Horała o wykupie terenów pod CKP: toczą się negocjacje z ok. 200 właścicielami gruntów (Mateusz Wlodarczyk / Forum, RM, Mateusz Wlodarczyk / Forum)
bEKsjDmd

Horała pytany w Programie I Polskiego Radia o wykup terenów pod Centralny Port Komunikacyjny wskazał, że są dwie drogi pozyskania nieruchomości - przekazuje Polska Agencja Prasowa.

Pierwsza polega na procedurze pozyskania ziemi na inwestycje celu publicznego. Horała wyjaśnił, że chodzi o procedurę wycen, wykupów i ewentualnie wywłaszczenia, jeżeli wykupić się nie da.

bEKsjDmf

Drugie rozwiązanie skupia się na programie dobrowolnych nabyć. Horała zaznaczył przy tym, że ta opcja została uruchomiona ze względu na głosy części mieszkańców, którzy chcieliby już wcześniej uregulować sytuację swoich gruntów

"Na zasadzie cywilno-prawnej zapraszamy do negocjacji. Na razie te negocjacje toczą się z blisko 200 właścicielami" - zachęca Horała.

Strona rządowa chce zdaniem polityka zapłacić "godziwie", "tyle ile się należy". "Być może z jakimś bonusem, który by rekompensował niedogodność, że ktoś musi się przeprowadzić" - zapewnił pełnomocnik ds. CPK.

Zobacz także: CPK wybudujemy z Koreą Płd. Tamtejszy rząd pomoże, co dostanie w zamian?
bEKsjDml

Przypomnijmy, że sam Centralny Port Komunikacyjny zakłada stworzenie węzła przesiadkowego między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy.

W ramach tego projektu na obszarze ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKsjDmG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Widz
7 miesięcy temu
Będzie jak 500+ 80% komentarze naśmiewa jących się że nie było pieniędzy nie będzie a jak zaskoczyło i na wszystko jest to cisza to samo będzie Z lotniskiem wypali wypali pracuje na lotnisku w Manchesterze było i będzie ruch no ale dla was trzeba zawsze dziadozyc jedziecie po Europie i zachwycacie się różnymi mostami widokami tam jest wszystko super ale w Polsce nie można trochę coś lepiej się posta widzi jak narodowy funkcjonuje jest piękny
nikt
7 miesięcy temu
będzie jak z elektrownią, którą właśnie rozbierają, ale ile się nachapali i nachapią to ich i, tego im nikt nie odbierze, bo prawo ... jak mówią, to mówią
CPK Łódź
7 miesięcy temu
CPK - to nie obrażając nikogo najgłupszy pomysł. Chcecie budiwać mega lotnisko tranportowe bo dla 30mln kraju jednolitego narodowościoeo nie ma sensu budować lotniska wielkości pekińskiego portu lotniczego. Jak DHLi inni przewoźnicy będą rakotwórczymi oparami opluwali Warszawę i jej przedmieścia o godz.3 nad ranem nie wspominjąc o huku czterodilnikowych maszyn to po raz kolejn, to wtedy będzie za późno. Zbudujcie to przy Łodzi conajmniej 70km od Wawy... Tam jest geograficzny środek Polski i pozostawicie stolicy przestrzeń na rozbufowę na zachód...
bEKsjDmH
Jojo
7 miesięcy temu
Ten port nigdy nie powsanie bo za co ja brak kasy to tylko wymysl malego czlowieczka
Lolo
7 miesięcy temu
Bajkonur nam budują, tylko nie taki jak ten radziecki na pojazdy kosmiczne, a na bajki dla ciemnego luda żeby się nałapać. Pewnie gdy przyjdzie kiedyś wizja przegranych wyborów projekt się zwinie, a kto trzeba wykupi grunty za złotówkę, może je piorąc przez lokalnego proboszcza.