Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. PRC
|

Pandemia COVID-19. Hotele i restauracje pod kreską. Ich długi wzrosły o ponad 58 mln zł

17
Podziel się

Branża gastronomiczna i hotelarska ma poważne problemy. Zadłużenie hoteli, restauracji i firm cateringowych wzrosło w 2020 r. o jedną trzecią - wynika z danych KRD.

Pandemia COVID-19. Hotele i restauracje pod kreską. Ich długi wzrosły o ponad 58 mln zł
Hotele toną w długach (Flickr, Gary Bembridge (CC BY 2.0) Flickr)
bDJyDZXF

Już 280 mln zł wynoszą długi hoteli, restauracji i firm cateringowych - wskazuje Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej.

To był dla nich bardzo zły rok. Pandemia i lockdown podciął im skrzydła. Tylko w czasie pandemii wartość zobowiązań zwiększyła się o ponad 58,4 mln zł.

Jak wynika z danych KRD, ponad 102 mln zł przedsiębiorstwa hotelarskie i gastronomiczne muszą oddać bankom. Dodatkowo 73 mln zł winne są firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym.

bDJyDZXH

Ale to nie wszystko, w kolejce po spłatę czekają też dostawcy z branży spożywczej, którzy do odzyskania mają 15,5 mln zł oraz firmy leasingowe, u których dług firm HoReCa sięga ok. 12,6 mln zł. Większość - bo blisko 70 proc. - zadłużonych biznesów, to jednoosobowe działalności gospodarcze.

Długi wyższe niż to, co mogą odzyskać

O tym jak poważna jest sytuacja może świadczyć również fakt, że nawet gdyby hotelom i restauracjom udało się odzyskać pieniądze, z których spłatą zalegają ich kontrahenci, nie miałoby to żadnego istotnego wpływu na ich kondycję.

Zobacz także: "Będą zamknięcia". Niektóre galerie nie otworzą się po lockdownie
bDJyDZXN

Według KRD do odzyskania od kontrahentów firmy HoReCa mają prawie 3,2 mln zł. To jednak kwota blisko 88 razy niższa niż ich należności. Jak podkreślają analitycy, "z pewnością nie jest ona główną przyczyną problemów finansowych tej branży".

Prognozy na przyszłość też nie są optymistyczne. Analitycy KRD przypomnieli, że prognozy przedstawicieli Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego z połowy 2020 r. wskazywały, iż obostrzeń może nie przetrwać do końca roku 20 proc. hoteli. Zwrócili uwagę, że styczeń na razie nie przynosi możliwości odrobienia strat.

Rekordowe zadłużenie

bDJyDZXO

Rekordzistą pod względem zadłużenia w branży HoReCa jest spółka komandytowa z Dolnego Śląska, której należności sięgają 4,4 mln zł, z czego większość wobec firmy leasingowej - wyliczył KRD.

W minionym roku pogorszyła się sytuacja zwłaszcza jednoosobowych działalności gospodarczych i przedsiębiorstw z sektora HoReCa, które już przed wybuchem pandemii miały problemy finansowe.

Zadłużenie hoteli, restauracji i firm cateringowych łącznie wzrosło w minionym roku o 33 proc. w porównaniu do 2019 r. i wyniosło 280,8 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJyDZYi
Źródło:
KOMENTARZE
(17)
Leszek
miesiąc temu
Moim zdaniem cyfry w artykule podane są z pustej głowy. Nawet gdyby przyjąć, że to niespłacane lub przeterminowane płatności, to i tak jest wiele za mało. Ile w Polsce jest hoteli? Ile z nich ma klientów?
ziom
miesiąc temu
Przeciez o to chodziło, a teraz polski holding hotelowy bedzie powoli za grosze kupowal wszystko
Visit
miesiąc temu
Tak jak wirus poza organizmem jest martwą cząsteczka, tak i w gospodarce to nieodpowiedzialne decyzje rządzących, a nie wirus sieje spustoszenie. Pytanie czy narodowe (znacjonalizowane), będzie lepsze od prywatnego (teoretyczne, bo jeszcze 30 lat temu, było wszystko narodowe/państwowe, więc był ideal?!)
bDJyDZYj
Dajmos.
miesiąc temu
Kto to pisał? Należności to nie zobowiązania.
Sylwia
miesiąc temu
Nawet nie potrafię sobie wyobrazić, jak musi im być ciężko. Nie mogę się już doczekać, aż wszystko otworzą. Mam już nawet zarezerwowany nocleg w Grand Lubicz w Ustce.
...
Następna strona