Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Huta Częstochowa. Prezydent miasta apeluje do Morawieckiego

15
Podziel się:

Prezydent Częstochowy apeluje do premiera Morawieckiego o "działania prowadzące do rozwiązania ciężkiej sytuacji ISD Huty Częstochowa". Sugeruje upaństwowienie zakładu.

Prezydent Częstochowy apeluje o ratowanie huty
Prezydent Częstochowy apeluje o ratowanie huty (PAP)
bEEuWWbV

Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk prosi premiera o pomoc w "znalezieniu inwestora i w doprowadzeniu rozmów z nim do szczęśliwego finału".

Wcześniej do prezydenta zwrócili się przedstawiciele związków zawodowych, zaniepokojeni fatalną sytuacją w zakładzie.

"Związkowcy uważają też, że w przypadku, gdyby takie działania nie powiodły się, należy wszcząć procedury ostatniej szansy polegające na repolonizacji huty" - zaznaczył prezydent Częstochowy.

bEEuWWbX
Zobacz także: Obejrzyj: Bezpieczeństwo nad wodą w czasie wakacji

Jak zaznaczył Matyjaszczyk, huta zatrudnia obecnie 1,2 tys. osób i produkuje 85 proc. wytwarzanych w Polsce blach grubych.

"W chwili obecnej hucie grozi odcięcie zasilania ze strony dostawców prądu, co ze względu na specyfikę branży będzie skutkowało nieodwracalnymi szkodami w infrastrukturze zakładu. Z każdym dniem przerw w produkcji wzrasta również koszt późniejszego przywrócenia przedsiębiorstwa do stanu przed kryzysu" - pisze Matyjaszczyk.

bEEuWWcd

"Uważam, że jedynie wspólne, zintegrowane działanie może przynieść efekt oczekiwany przez pracowników, mieszkańców, a także korzystny dla polskiej gospodarki" - dodał prezydent Częstochowy.

Od 2005 roku właścicielem huty jest Związek Przemysłowy Donbasu (ISD). Od 2008 roku firma walczy z problemami finansowymi.

Pod koniec czerwca tego roku zarząd ISD, właściciela Huty Częstochowa, złożył w sądzie wniosek o upadłość likwidacyjną.

Podstawową przyczyną problemów ISD Huty Częstochowa stał się brak kapitału obrotowego na zakup surowców (złomu, surówki, żelazostopów) i wznowienie produkcji. Właściciel, czyli ISD, poinformował związki, że nie ma na to pieniędzy.

bEEuWWce

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

bEEuWWcy
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(15)
Jurun
2 lata temu
Sprzedać przemysł Niemcom i Francuzom i problem z glowy
Pisobolszewik...
2 lata temu
I to jest dekomunizacja po psiemu🤣 Centralna gospodarka, centralna władza i jedna partia🤣🤣
Hutnik
2 lata temu
Kto chciałby kupić zakład w którym panem i władca kest związek zawodowy solidarność . Solidarność w hucie stawiała nie realne rzadamia płacowe i socjalne i wykończyła zakład . Taka prawda
bEEuWWcz
piotr
2 lata temu
Dajcie mi też, też jestem WAŻNY
m-53
2 lata temu
@ jasna góra. Dokładnie to samo sobie pomyślałem. Niech zorganizuje zrzutkę na paradzie :)