Notowania

podatki
13.08.2019 06:50

IKEA kontra Lublin. Firma chce obniżenia podatku

Spółka, która jest właścicielem centrum handlowego ze sklepem IKEA w Lublinie chce zmniejszenia podatku od nieruchomości. Chodzi o daninę za teren parkingu. Ratusz się nie zgadza.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
IKEA otwiera pierwszy sklep na Ukrainie

Zdaniem firmy, do której należy lubelskie centrum handlowe z Ikeą, parking należy objąć niższą stawką niż sklepy. Jednak nie godzi się na to ratusz, więc sprawa może trafić do sądu.

Sprawa zaczęła się, gdy spółka zwróciła się do Urzędu Miasta w Lublinie z prośbą o indywidualną interpretację podatkową. Jak podaje "Dziennik Wschodni", we wniosku zapytała, czy parking "podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla, czy też jest elementem budynku centrum handlowego i podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla budynków". Przy czym wnioskodawca przekonywał, że parking nie zalicza się do budowli i powinien być opodatkowany jako budynek.

Obie nazwy brzmią podobnie, jednak róźnica jest istotna. Podstawą podatku od budynków jest ich powierzchnia użytkowa, w Lublinie stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to 22,76 zł za mkw. rocznie. Z kolei podatek od budowli opiewa na 2 proc. jej wartości rocznie.

Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

W czym problem? Jak argumentuje miasto, parking nie jest budynkiem - o ile ten podziemny można jeszcze za niego uznać, to już ten zewnętrzny nie. Bo nie ma stropów i nie jest w żaden sposób wydzielony z przestrzeni. Urząd powołuje się na Ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która mówi, że budynek to obiekt "trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach". W innym przypadku jest budowlą.

Wydając odmowę lubelscy urzędnicy powołali się też na podobny przypadek. Sąd w Olsztynie orzekał w sprawie opodatkowania parkingu na dachu galerii handlowej. Stwierdził, że "parking nie traci charakteru budowli z uwagi na jego położenie na dachu budynku". Dlatego też władze Lublina odmówiły spółce obniżenia podatku. Ta może jeszcze zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, ikea, Lublin, spór, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-08-2019

HejterJak kasjer i ochromisrx będą zarabiać 9euro brutto

13-08-2019

skaniaw takim razie brakuje tu informacji ile mk zajmuje ten ów parking i jaka jest jego wartość.

14-08-2019

JaPłacić mniej podatku od nieruchomosci ,podatku dochodowego /cit/,a pieniadze wywozić z Polski.Nasze sklepy przez takie upadają ,a my pieniędzy nie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (5)