Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

IKEA kontra Lublin. Firma chce obniżenia podatku

5
Podziel się:

Spółka, która jest właścicielem centrum handlowego ze sklepem IKEA w Lublinie chce zmniejszenia podatku od nieruchomości. Chodzi o daninę za teren parkingu. Ratusz się nie zgadza.

IKEA w Lublinie walczy o obniżenie podatku
IKEA w Lublinie walczy o obniżenie podatku (iStock.com)
bEKARICZ

Zdaniem firmy, do której należy lubelskie centrum handlowe z Ikeą, parking należy objąć niższą stawką niż sklepy. Jednak nie godzi się na to ratusz, więc sprawa może trafić do sądu.

Sprawa zaczęła się, gdy spółka zwróciła się do Urzędu Miasta w Lublinie z prośbą o indywidualną interpretację podatkową. Jak podaje "Dziennik Wschodni", we wniosku zapytała, czy parking "podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jako budowla, czy też jest elementem budynku centrum handlowego i podlega opodatkowaniu według zasad przewidzianych dla budynków". Przy czym wnioskodawca przekonywał, że parking nie zalicza się do budowli i powinien być opodatkowany jako budynek.

bEKARIDb

Obie nazwy brzmią podobnie, jednak róźnica jest istotna. Podstawą podatku od budynków jest ich powierzchnia użytkowa, w Lublinie stawka od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej to 22,76 zł za mkw. rocznie. Z kolei podatek od budowli opiewa na 2 proc. jej wartości rocznie.

Zobacz także: Obejrzyj: Ważą się losy podatku handlowego

W czym problem? Jak argumentuje miasto, parking nie jest budynkiem - o ile ten podziemny można jeszcze za niego uznać, to już ten zewnętrzny nie. Bo nie ma stropów i nie jest w żaden sposób wydzielony z przestrzeni. Urząd powołuje się na Ustawę o podatkach i opłatach lokalnych, która mówi, że budynek to obiekt "trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach". W innym przypadku jest budowlą.

bEKARIDh

Wydając odmowę lubelscy urzędnicy powołali się też na podobny przypadek. Sąd w Olsztynie orzekał w sprawie opodatkowania parkingu na dachu galerii handlowej. Stwierdził, że "parking nie traci charakteru budowli z uwagi na jego położenie na dachu budynku". Dlatego też władze Lublina odmówiły spółce obniżenia podatku. Ta może jeszcze zaskarżyć decyzję do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEKARIDC
podatki
KOMENTARZE
(5)
zarządca nier...
2 lata temu
parking zewnętrzny na pewno budowlą budowlą i płacimy 2% , natomiast podziemny , czy też na dachu budynkiem i ogólnie kompleksy parkingowe, to może być problem z interpretacją. Jeżeli kompleks parkingowy nie ma ścian to nie jest budynek Ja zgłaszam jako budowlę. Nie mylić z garażami podziemnymi nazywanymi parkingami. Dlatego ,że jest różnica , budynek jest ogrzewany, służy do celów mieszkaniowych, użytkowych, przebywa człowiek przez długi okres . Niestety dość ciężko wyliczyć wartość parkingu na dachu , czy w podziemiu , prawdopodobnie proporcjonalnie do powierzchni użytkowej . Oni powinni od POczątku zgłosić jako budowle nie mieli by problemu
Ja
2 lata temu
Płacić mniej podatku od nieruchomosci ,podatku dochodowego /cit/,a pieniadze wywozić z Polski.Nasze sklepy przez takie upadają ,a my pieniędzy nie mamy!
Ja
2 lata temu
Płacić mniej podatku od nieruchomosci ,podatku dochodowego /cit/,a pieniadze wywozić z Polski.Nasze sklepy przez takie upadają ,a my pieniędzy nie mamy!
bEKARIDD
Hejter
2 lata temu
Jak kasjer i ochromisrx będą zarabiać 9euro brutto
skania
2 lata temu
w takim razie brakuje tu informacji ile mk zajmuje ten ów parking i jaka jest jego wartość.