Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

IKEA pozwana przez zwolnionego pracownika. Miał krytykować LGBT cytując Biblię

56
Podziel się

Zwolnionego mężczyznę reprezentuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". IKEA sprawę skomentowała krótkim oświadczeniem.

Ikea
Ikea (iStock.com)
bDgPBjat

Mężczyzna stracił pracę po tym, jak sprzeciwił się polityce firmy, która wspierała akcję Miesiąca Dumy LGBT zachęcając do udziału w niej również swoich pracowników – o czym informował tygodnik "DoRzeczy".

Pracownik swoją postawę podpierał cytatami z Biblii potępiającymi homoseksualizm. Firma w uzasadnianiu wypowiedzenia, które przytacza tygodnik, powołała się na swój wewnętrzny regulamin: "W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pana komentarz oraz Pana nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualne".

Obejrzyj: "Kim Pan jest, żeby decydować?". Biedroń ostro ws. Rafalali

bDgPBjav

Sprawą zwolnionego pracownika zajął się Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris", który sporządził pozew przeciwko IKEA. Co na to firma?

"Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy" – napisała w oświadczeniu Katarzyna Broniarek dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail. "Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika" - podkreśliła.

IKEA w krótkich słowach wyjaśniła jednak swoją decyzję. "W przypadku, gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce."

bDgPBjaB

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDgPBjaW
KOMENTARZE
(56)
Jan z Bibic
rok temu
Zachowanie stanowiące przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualnej było podstawą zwolnienia ale nikt nie uszanował prawa do odmiennej postawy. Czyli musisz szanować to co my szanujemy w IKEA ale nie uszanujemy Twoich poglądów i twojej postawy. To zaczyna przypominać czasy PRL, jedna partia, jedne poglądy, jeden cel, jedna prawda! To zaczyna groźna...
ktoś
rok temu
Ja tam nie mam nic do homoseksualistów to w końcu jest ich prywatna sprawa co robią a innym osobom nic do tego, jednak środowisko LGBT uważam za trujące, to krzykacze których nie obchodzi zdanie innych domagają się równości a sami jej nie okazują wcale obrażając i opluwając osoby które mają inne zdanie od nich a potem są wielkie pretensje że środowisko jest im wrogie. Co do tego pracownika to Ikea nie miała prawa zwalniać go tylko dlatego że miał inne poglądy w końcu co on zrobił ? powiedział że nie będzie nic świętował cytując kilka kawałków biblii to jest parodia skoro szanowany sklep zmusza pracowników do świętowania czegoś co jest sprzeczne z ich poglądami
rowny
rok temu
A jakby cytował koran? albo torę? to co wtedy? takie samo zachowanie władz IKEA czy diametralnie inne, warto by zrobić prowokację, ciekawy jestem co by się stało
bDgPBjaX
Anka
rok temu
Już samo to że pracodawca narzuca pracownikowi poglądy religijne, czy dotyczące seksualności jest karygodne. Ikea to firma produkująca i handlująca, a nie stowarzyszenie lgbt. Jeśli pracownicy mieliby być zwalniani za "cienie" to należałoby wszystkich zwolnić, począwszy od władz ikei bo właśnie narusza dobro pracowników narzucając im ideologię nie mająca noc wspólnego z ich pracą.
Wiesia
rok temu
Jestem szczerze oburzona bezprawnym zwolnieniem tego pracownika. Przez przeszło 30 lat mieszkałam w Kanadzie,gdzie z całego świata żyją w tolerancji i szacunku do innych religii poglądów i zewnętrznego wyglądu.Nie wyobrażam sobie takiej polityki pracy w tamtejszych placówkach Ikea. Przeslalam artykuł o tym zwolnieniu i wyjaśnienia Polskiej Ikea do moich Kanadyjskich znajomych. Oburzenie ogromne! Dużo osób sugerowała bojkot tejże placówki. Spadek zysków błyskawicznie przywraca poczucie logiczne myślenie.
Najnowsze komentarze (56)
John D.
rok temu
LGBT to nic innego jak skrajnie lewicowy rewolucyjny ruch anarchizujący. Nowa odsłona totalitaryzmu we wczesnym rozwoju. Wyobraźcie sobie co by było, gdyby do władzy doszedł taki lgbt "Stalin". Za samą myśl o innych poglądach wieszali by na latarni albo wyrzucali przez okno.
..
rok temu
Nie jest ważne, co się cytuje, tylko w jakim kontekście, okolicznościach i z jakim zamiarem.
Michaaał
rok temu
Dziwi mnie argumentacja większości komentujących. Piszecie, ze został zwolniony za religie, za cytowanie bilblii. Nie! Został zwolniony za nawoływanie do nienawiści. Jak inaczej azwac wykorzystanie cytatu (niepełnego) o zabijaniu homoseksualistów? Poza tym.. kiedy wreszcie zrozumiecie, ze orientacja seksualna to kwestia fizjologii a nie ideologii. Czy propagowanie nienawiści do czarnoskórych tez nazwalibyście dozwoloną wolnością sumienia i poglądów?
proste
rok temu
granicą wolności słowa jest tu dla mnie zawoalowane "cytatem z Biblii" nawoływanie do zabijania gejów
KRIS
rok temu
JAK KTOŚ TAK GŁOŚNO ARTYKUŁUJE ŻE JEST KATOLIKIEM I DOMAGA SIĘ CZEGOŚ TO JEST POPROSTU OBRZYDLIWY JAK POPŁUCZYNY. NIECH SE OTWORZY SWOJĄ FIRMĘ I TAM GŁOSI SWOJE POGLĄDY
taki_jeden
rok temu
Tak naprawdę to nie wiadomo jak reagował ten zwolniony pracownik. Może nie tylko wpisem w mediach społecznościowych, ale także może w zbyt bezczelny sposób dał wyraz tego w miejscu pracy. Może było tak, że klienci widzieli jego reakcję i zgłosili to pracodawcy. Sprawa we wszelkich artykułach pojawiających się w mediach nie jest w pełni opisana. Prawda może leżeć gdzieś pośrodku i de facto nie znamy tego co zaszło między pracownikiem a jego już byłym pracodawcą, jakim jest IKEA.
Tg
rok temu
Ikea walczy o równouprawnienie dyskryminując katolików!!!
DD
rok temu
"Katarzyna Broniarek dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail. "Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika" - podkreśliła." - nie dotyczy katolików???
bDgPBjaP
Balbinka
rok temu
Zbardzo dobrze zachowała się ikea
Zsiadło hehe
rok temu
Czekam na kolejne akcje Ikei wspierające LGBT.... może testowanie łóżek dla gejów przy pomocy pracowników... i taki mam pomysł na reklamę
Polka
rok temu
Od dzisiaj kupuhe wszystko w IKEI
Hanka katolic...
rok temu
I bardzo dobrze zrobili ze gp wywalili bo do pracy przychodzi sie pracowac a nie manifestowac swoje poglady
Tom
rok temu
Brawo IKEA!!!
loup blanche
rok temu
Czy takie tęczowe eventy odbywają się również w IKEA w krajach arabskich? Może jakaś parada gejowska pod meczetem? Czekam z niecierpliwością na przepełnione dumą enuncjacje tej korporacji z takich wydarzeń. Nie było i nie będzie? Jaka szkoda! A wracając do rzeczy - Słowo Boże jest wieczne, Biblia istnieje tysiące lat, a IKEA nawet nie sto. I wiecie co? Ja też pomogę tej firmie w przejściu w niebyt - moja noga już tam nie postanie i nie wydam tam już ani złotówki. I to samo czeka inne firmy, które będą stawiały lewackie ideologie ponad wolność człowieka, ponad wolność słowa i ponad prawdę objawioną w Biblii.