Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

IKEA pozwana przez zwolnionego pracownika. Miał krytykować LGBT cytując Biblię

57
Podziel się:

Zwolnionego mężczyznę reprezentuje Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris". IKEA sprawę skomentowała krótkim oświadczeniem.

Ikea
Ikea (iStock.com)

Mężczyzna stracił pracę po tym, jak sprzeciwił się polityce firmy, która wspierała akcję Miesiąca Dumy LGBT zachęcając do udziału w niej również swoich pracowników – o czym informował tygodnik "DoRzeczy".

Pracownik swoją postawę podpierał cytatami z Biblii potępiającymi homoseksualizm. Firma w uzasadnianiu wypowiedzenia, które przytacza tygodnik, powołała się na swój wewnętrzny regulamin: "W ocenie Pracodawcy umieszczony przez Pana komentarz oraz Pana nastawienie i postawa naruszają zasady współżycia społecznego oraz stanowią przejaw braku szacunku oraz poszanowania odmienności osób o innej orientacji seksualne".

Zobacz także: Obejrzyj: "Kim Pan jest, żeby decydować?". Biedroń ostro ws. Rafalali

Sprawą zwolnionego pracownika zajął się Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris", który sporządził pozew przeciwko IKEA. Co na to firma?

"Znamy pismo Instytutu Ordo Iuris. Co do zasady nie komentujemy spraw personalnych, a do takich należy wspomniana kwestia rozwiązania stosunku pracy" – napisała w oświadczeniu Katarzyna Broniarek dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej IKEA Retail. "Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika" - podkreśliła.

IKEA w krótkich słowach wyjaśniła jednak swoją decyzję. "W przypadku, gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce."

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(57)
Konsekwentny
3 lata temu
Bo tolerancja dla wrogów tolerancji, to tolerancja dla nietolerancji, czyli bycie przeciwnikiem tolerancji. Drodzy przeciwnicy wolności równości i tolerancji, nie powołójcie się na te wartości i ich nie oczekujcie bo przecież jesteście ich przeciwnikami. A jak jest się przeciwnikiem czegoś, to się z tego nie korzysta i nie powołuje na to czemu jest się przeciwnym. Polecam tekst ,, o tolerancji " profesora Leszka Kołakowskiego z książki mini wykłady o maksi sprawach.
Cywilizacja
3 lata temu
Wolności słowa musi mieć swoje granice, czyli : 1. Nie podrzegać do zabijania i represjonowania i przemocy wobec kogokolwiek bez względu na płeć, wyznanie, orientację seksualną, status materialny, rasę itd. 2. Nie być chamstwem i nie być agresywna. 3.nie odczłowieczać kogoś i nie kreować kogoś jako podczłowieka, gorszy sort, który ma być komuś podległy i być jego niewolnikiem(np kobieta) a ktoś inny jest nadczłowiekiem (np mężczyzna lub wyznawca jakieś wiary), który ma dominować nad kimś i go gnębić itd Facet cytował teksty, które : są podrzeganiem do przemocy o zabijania jakiejś grupy społecznej. Po drugie te teksty były :chamskie i odczłowieczające. Nie ważne czy te teksty są cytatami z pisma świętego jakiejś religii, czy z książki o charakterze świeckim i kto je powiedział. Nie ważne czy to było o kobietach, czy o lgbt, czy o wierzących, czy o jakiejkolwiek innej grupie społecznej. Nikt nie ma prawa podrzegać do zabijania i represjonowania i przemocy wobec kogokolwiek, nawet jeśli teksty podrzegające do przemocy i zabijania pochodzą z pisma świętego lub z ust prezydenta czy od kogokolwiek.
John D.
4 lata temu
LGBT to nic innego jak skrajnie lewicowy rewolucyjny ruch anarchizujący. Nowa odsłona totalitaryzmu we wczesnym rozwoju. Wyobraźcie sobie co by było, gdyby do władzy doszedł taki lgbt "Stalin". Za samą myśl o innych poglądach wieszali by na latarni albo wyrzucali przez okno.
..
5 lata temu
Nie jest ważne, co się cytuje, tylko w jakim kontekście, okolicznościach i z jakim zamiarem.
Michaaał
5 lata temu
Dziwi mnie argumentacja większości komentujących. Piszecie, ze został zwolniony za religie, za cytowanie bilblii. Nie! Został zwolniony za nawoływanie do nienawiści. Jak inaczej azwac wykorzystanie cytatu (niepełnego) o zabijaniu homoseksualistów? Poza tym.. kiedy wreszcie zrozumiecie, ze orientacja seksualna to kwestia fizjologii a nie ideologii. Czy propagowanie nienawiści do czarnoskórych tez nazwalibyście dozwoloną wolnością sumienia i poglądów?
...
Następna strona