Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|

Ile będzie kosztowała benzyna 95 w Wigilię? Obajtek odpowiedział

193
Podziel się:

Benzyna w święta będzie kosztowała około 5,80 zł za litr – powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen, w rozmowie z RMF FM. Zaznaczył, że paliwa na stacjach już tanieją, ale 20 grudnia, kiedy dojdzie do zapowiadanego przez rząd zmniejszenia akcyzy, nastąpi podstawowy ruch. Obajtek przekonywał, że marże na paliwach są niskie i nie na nich zarabia Orlen. Powiedział, że koncern największy zysk ma z przemysłu petrochemicznego.

Ile będzie kosztowała benzyna 95 w Wigilię? Obajtek odpowiedział
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen (East News, Marek Lasyk/REPORTER)
bFelvQiJ

- Już na niektórych stacjach paliwo dochodzi do 5,99 zł – powiedział Daniel Obajtek, tłumacząc: "spot zmienia się, leci do dołu, ropa leci do dołu, dolar tanieje". - Ale podstawowy ruch będzie 20 grudnia, kiedy będzie obowiązywało zmniejszenie akcyzy - podkreślił.

Zdaniem Obajtka w Wigilię kierowcy będą płacić za litr benzyny 5,80 zł. - Sądzę, że inne stacje dostosują się do cen w naszym detalu - dodał.

"Z samej benzyny trudno byłoby Orlenowi się utrzymać"

Na pytanie, ile PKN Orlen zarabia na paliwach, odparł, że jest tu wiele zmiennych, wiele marż, a 50 proc. ceny paliwa to daniny dla państwa. Zaznaczył też, że dziś marże rafineryjne są najmniejsze w historii.

bFelvQiL

- Największy zysk mamy z przemysłu petrochemicznego i energetycznego - powiedział. - Z samej benzyny PKN Orlenowi trudno byłoby się utrzymać - stwierdził Obajtek.

Zobacz także: Inflacja szaleje. Szykują się najdroższe święta od 20 lat

Reaktor jak boisko sportowe

- Podpisaliśmy umowę inwestycyjną, na mocy której powstanie spółka Orlen Synthos Green Energy, będzie miała ona wyłączność na małe atomy na rynek polski – mówił Daniel Obajtek w RMF FM. Jak tłumaczył, to technologia zminiaturyzowanego atomu, do której przekonała się też Kanada. - Wielkość tego reaktora to wielkość boiska sportowego. Będziemy posiadać technologię i będziemy wykonywać reaktory – mówił Obajtek.

bFelvQiR

- Są to reaktory o wysokim stopniu bezpieczeństwa. Strefa reaktora to około kilometr. Można wykorzystać więc zakłady po byłych elektrowniach węglowych - dodał. Zaznaczył, że reaktory mają służyć do dostarczania nie tylko do energii elektrycznej, ale również ciepła.

Zapytany o farmy wiatrowe na Bałtyku, powiedział, że pierwszą taką farmę Orlen zacznie budować za półtora roku. - Staramy się o następne koncesje, tu ekonomia skali jest bardzo ważna. Będziemy wtedy stawiać warunki: że to w Polsce ma odbywać się produkcja turbin czy produkcja masztów, to u nas będą powstawać te fabryki - mówił.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelvQjm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(193)
MAZUR
2 dni temu
Sytuacja jest bardzo dziwna ze sprzedażą Lotos, człowiek wynajęty do zarządzania Orlen, przejmuje Lotos i sprzedaje 30% akcji? A ile głosów na WZA? Z całym szacunkiem, dla Obajtka, ale rola Obajtka to jest podobna do Niechcica z Noce i dnie. Znaczy że powinien zajmować się zagonami na folwarku, a nie sprzedawać Folwark i ziemię. Właścicielem Lotos jest społeczeństwo polskie, a nie PIS I Obajtek. To społeczeństwo i za jego pieniądze powstał Lotos. Ja proponuję wszystkim Prezesom na GPW, by sprzedali sobie spółki którymi zarządzają po uważaniu jak Daniel Obajtek
Polak
3 tyg. temu
A może ktoś coś wie co dzieje się z zatrzymana dywidendą banków za 2019 rok ?
ligiusz zbunt...
3 tyg. temu
polskąnie powinni rządzić bogaci oligarchowie, oni kompletnie nie rozumieją potrzeb 80% obywateli, spotykają się na snobistycznych spotkaniach takich samych bogaczy i snobów jak oni, przez ich egoizm ludzie tracąchęć życia a Polska się wyludnia
bFelvQjn
Proste
4 tyg. temu
a tak to możliwe że supermarkety zarabiają nie na benzynie tylko na wszystkim innym i w celu przyciągnięcia klienta paliwa mogą sprzedać po kosztach albo nawet poniżej kosztów własnych
wojtas
4 tyg. temu
ORLEN 18.12 benzyna 5,99, a na stacjach Auchan 20 gr taniej ! Jak to możliwe ??????
...
Następna strona