Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Ile jest ważne zaświadczenie o niezaleganiu ZUS?

1
Podziel się:

Przedsiębiorcy starający się o kredyt czy startujący w przetargach publicznych muszą posiadać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS. Uzyskać je można przez internet i posiada określoną długość ważności.

Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć przez internet, osobiście lub pocztą.
Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć przez internet, osobiście lub pocztą. (WOJCIECH STROZYK)
bEDKamad

Zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek to jedno z najbardziej popularnych zaświadczeń, które ZUS wydaje przedsiębiorcom. W zaświadczeniu tym zawarte są informacje o tym, że firma nie ma zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenia zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Ile jest ważne zaświadczenie o niezaleganiu wobec ZUS?

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, zaświadczenie o niezaleganiu wobec ZUS ważne jest miesiąc od dnia wydania decyzji. Zdarza się, że banki mogą zaakceptować zaświadczenie, które jest kilka dni po terminie.

Zaświadczenie wydane jest bezzwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od daty wpływu wniosku. W sprawach, które nie budzą wątpliwości ZUS, wydawane jest "od ręki".

bEDKamaf
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak złożyć wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek?

Wniosek o zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek można złożyć przez internet, osobiście lub pocztą. Wszystkie kroki niezbędne do złożenia wniosku zamieszczone są na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Złożenie wniosku przez internet:

1. Zaloguj się do swojego profilu na PUE.
2. Przejdź na zakładkę Płatnik.
3. Wybierz, z katalogu usług, usługę "Złożenie dokumentu ZUS-EWN".
4. Uzupełnij dane we wniosku elektronicznym i złóż dyspozycję sposobu odbioru zaświadczenia. Domyślnie zaznaczona jest opcja odbioru zaświadczenia elektronicznie (przez PUE). Możesz także wybrać odpowiedź w formie papierowej, z odbiorem osobistym bądź przez pełnomocnika w naszej placówce albo pocztą tradycyjną.
5. Podpisz wniosek za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP.
6. Wyślij do nas wniosek elektronicznie.

bEDKamal

Złożenie wniosku osobiście:

1. Wypełnij wniosek RWN lub napisz wniosek o wydanie zaświadczenia.
2. Złóż na wniosku dyspozycję odbioru zaświadczenia, w formie papierowej, osobiście bądź przez pełnomocnika w naszej placówce albo pocztą tradycyjną. Możesz odebrać zaświadczenia w formie elektronicznej, przez PUE.
3. Dostarcz podpisany wniosek, osobiście lub przez pełnomocnika, do dowolnej naszej placówki. Jeżeli zależy Ci na otrzymaniu zaświadczenia "od ręki", przygotuj dokumenty i dostarcz wniosek do naszej placówki - właściwej dla adresu siedziby Twojej firmy.
4. Możesz zarezerwować, przez PUE, termin wizyty w placówce ZUS.

Złożenie wniosku pocztą:

1. Wypełnij wniosek RWN lub napisz wniosek o wydanie zaświadczenia.
2. Złóż na wniosku dyspozycję odbioru zaświadczenia, w formie papierowej, osobiście bądź przez pełnomocnika w naszej placówce albo pocztą tradycyjną. Możesz odebrać zaświadczenie w formie elektronicznej, przez PUE.
3. Wyślij pocztą tradycyjną podpisany wniosek do placówki ZUS.

bEDKamam

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEDKamaG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Obywatel
rok temu
Fajnie tylko jak się złożyło wniosek o zwolnienie z ZUS to Pani z ZUS widzi zaległość i zaświadczenia nie wystawi... bardzo ktoś to mądrze wymyślił