Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ile kosztuje utrzymanie kościoła? Proboszcz ujawnił budżet swojej parafii

157
Podziel się:

To przecież pieniądze parafian - stwierdził proboszcz parafii św. Stanisława z Żor. Dlatego też w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim" ujawnił, jakim budżetem dysponuje jego kościół.

Ile kosztuje utrzymanie kościoła? Proboszcz ujawnił budżet swojej parafii
Proboszcz parafii w Żorach (na zdjęciu) ujawnił budżet swojego kościoła. (Google Maps, Google Street View)
bFgcCXcR

Ryszard Skowronek - probosz parafii pod wezwaniem św. Stanisława w Żorach - w rozmowie z dziennikarzami zdecydował się ujawnić roczny budżet, jakim dysponuje jego parafia. Dlaczego?

Budżet parafii w Żorach

- To przecież nie moje pieniądze, tylko parafian. Mają prawo wiedzieć, na co idzie każda złotówka - tłumaczy w rozmowie z "Dziennikiem Zachodnim".

W minionym roku parafia św. Stanisława dysponowała budżetem na poziomie 547 tys. złotych. 506 tys. złotych pochodzi ze zbiórek, skarbonek i darowizn. Na finansach kościoła mocno odbiła się pandemia, gdyż jeszcze w 2019 roku budżet wyniósł 806 tys. złotych.

bFgcCXcT
Zobacz także: Oszustwa na koronawirusa. Na co trzeba uważać?

- Nie jesteśmy jedyną instytucją, która w roku pandemii odnotowuje takie spadki, więc tym większa wdzięczność dla was wszystkich, którzy się na kwotę 547 tysięcy złożyli przez swoją ofiarność - dodaje Skowronek, cytowany przez "Fakt" za "Dziennikiem Zachodnim".

Koszty związane z utrzymaniem parafii

A ile zatem trzeba było wydać na utrzymanie kościoła i parafii? Proboszcz informuje, że na ten cel trafiło 355 tys. złotych.

bFgcCXcZ

Pieniądze te poszły m.in. na gaz, prąd, wodę, ogrzewanie, środki dezynfekujące oraz na zatrudnienie. Parafia daje prace czterem osobom: organiście, kościelnemu, gospodyni i kancelistce.

Do standardowych kosztów utrzymania parafii doliczyć te związane z odprawianiem liturgii. W 2020 roku część środków pochłonęły zakupy szat kościelnych, naczyń oraz sprzętów.

bFgcCXda

Oczywiście należy pamiętać, że parafia parafii nierówna i każda jest inna. Ich budżety zależą od różnych działań podejmowanych przez jej członków, proboszczów, a także od tego ile członków ona sobie liczy i jak bardzo są zamożni i postanowią dzielić się swoimi pieniędzmi z Kościołem.

Dodatkowe wydatki w dobie pandemii

Proboszcz przedstawił jeszcze tzw. wydatki ogólnokościelne, na które trafiło 163 tys. złotych. Chodzi o utrzymanie kurii, kolekty ogólne i seminaria. 171 tys. natomiast poszło na cele własne.

bFgcCXdb

Parafia jednak musiała zakupić także m.in. traktorek ogrodowy (przydatny przy odśnieżaniu placu) oraz przede wszystkim komputer i kamerka. Sprzęt ten był niezbędny, aby wierni mogli uczestniczyć we mszy przeprowadzanej w sieci.

2020 rok parafia zakończyła na minusie, ponieważ wydatki w zeszłym roku wyniosły 689 tys. złotych. Jak wyjaśnił Skowronek, "dziurę" w budżecie udało się załatać za sprawą oszczędności. Z nich właśnie proboszcz planuje m.in. zakup instalacji fotowoltaicznej, która ma docelowo obniżyć rachunki za prąd.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFgcCXdu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(157)
dosc lajdactw...
11 miesięcy temu
Jak nie utrzyma to parafia oglosi upadek ,swiatynie i plebanie sprzeda.uzyskane pieniadze pokryja dlugi i moze jeszcze cios zostanie na oplacenie podatku.-BEDZIE GIT!!!.Mochery juz poumieraja ,a upadek kosciola jest przesadzony.Nie moze taka sekta obrazac majestatu Bozego!
Zenek
11 miesięcy temu
Żal mi tych biednych ludzi , którzy utrzymują tych posozytow Nie ma nic gorszego niż upośledzenie umysłowe :(
Frank
11 miesięcy temu
A to już nie łaska samemu w kancelarii siedzieć?
bFgcCXdv
Ryszard
11 miesięcy temu
Nasz proboszcz co roku przedstawia rozliczenie i nie rozumię czemu redaktor się dziwi. Jeżeli hejtujecie to poznajcie prawo bo głupotę każdy potrafi wysmarować i nie udowadniajcie, że nie macie inteligencji.
qmodo
11 miesięcy temu
Parafia daje prace czterem osobom: organiście, kościelnemu, gospodyni i kancelistce.... a co robi czarny pan? - liczy kasę!!!!
...
Następna strona