Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Tarcza antykryzysowa zezwala pracodawcom na wysłanie pracowników nawet na trzymiesięczne postojowe. To jeden ze sposobów pomocy przedsiębiorcom, którzy zmagają się z kryzysem wywołanym epidemią koronawirusa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Istock)
Świadczenie postojowe przysługuje pracownikowi za czas niewykonywania pracy z powodu przestoju w zakładzie, ale tylko pod warunkiem, że był on gotów do wykonywania swoich obowiązków, a doznał przeszkód z przyczyn niezależnych od niego.

Pracownicy odesłani na postojowe otrzymają za to świadczenie, które jest specjalną formą pieniężnego wsparcia wypłacanego z powodu przestoju w działalności zakładu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy, jeśli zatrudniony nie wykonywał swoich obowiązków nie ze swojej winy, ale z przyczyn dotyczących pracodawcy, wówczas ten musi wypłacać mu wynagrodzenie.

Ile wynosi świadczenie postojowe?

Dokładna wysokość świadczenia postojowego wynosi 2080 złotych, czyli równowartość 80 proc. pensji minimalnej. Jest to świadczenie nieoskładkowane oraz nieopodatkowane. Oznacza to, że beneficjenci otrzymają 2080 złotych na rękę.

Świadczenie postojowe przysługuje pracownikowi za czas niewykonywania pracy z powodu przestoju w zakładzie, ale tylko pod warunkiem, że był on gotów do wykonywania swoich obowiązków, a doznał przeszkód z przyczyn niezależnych od niego. Jeżeli niemożliwość wykonywania pracy wynikała z winy pracownika, świadczenie mu nie przysługuje.

Osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (umowy zlecenia, agencyjne, o dzieło) mogą otrzymać 2080 zł na rękę przez 3 miesiące, jeśli umowa nie doszła do skutku lub nastąpiło ograniczenie jej realizacji w związku z pandemią koronawirusa.

Wypłaty postojowego w ramach tarczy antykryzysowej realizuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Warunki, które są wymagane do tego, by móc ubiegać się o wypłatę postojowego to:

  • umowa cywilnoprawna zawartą przed 1 lutego 2020 r.;
  • przychód z umowy cywilnoprawnej uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc składania wniosku nie przekroczył kwoty wyliczonej jako 300 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (obecnie to 15 tys. 681 zł);
  • brak innego tytułu do ubezpieczeń społecznych;
  • zamieszkanie na terytorium Polski i obywatelstwo RP lub prawo czasowego/stałego pobytu na terytorium RP;
  • brak możliwości wykonania umowy cywilnoprawnej w całości lub w części z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Jak złożyć wniosek?

To zleceniodawca bądź zamawiający wykonanie dzieła musi złożyć odpowiedni wniosek, więc musisz go o tym poinformować i o to poprosić.

Co więcej, zleceniodawca lub zamawiający musi dostać oświadczenie, że nie podlegasz ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu oraz o kwocie przychodów z innych umów. Jeżeli zawarłeś więcej niż jedną umowę, każdy zleceniodawca lub zamawiający składa wniosek odrębnie dla każdej umowy.

Wnioski o świadczenie postojowe można składać tak długo, jak będzie trwał stan epidemii oraz najpóźniej w terminie 3 miesięcy od zniesienia tego stanu.

Do wniosku musi zostać dołączona kopia umowy cywilnoprawnej, zleceniodawca lub zamawiający może wysłać wniosek drogą elektroniczną.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2020

ErykMnie wygonili na bezpłatny, nikt nie zapytał czy będę miał za co żyć i robić opłaty. Potem pewnie na bruk.

26-04-2020

JoWniosek złożony półtora miesiąca temu, do dzisiaj ani decyzji, ani kasy! Do zusu dodzwonić się to jak 6 w totka! Kolejna przedwyborcza … Czytaj całość

26-04-2020

ResetJeśli Pinokio pozamykał pewne branże, musi zapewnić im byt. Moim zdaniem powinno być to 80% średnich dochodów za ostatnie 12 miesięcy poprzedzających … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (80)