Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Imigracja. Polacy zmieniają zdanie o uchodźcach. Większość jest im przychylna

48
Podziel się:

77 proc. Polaków uważa, że osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem należy pomagać. Aż 62 proc. jest zdania, że Polska powinna ich przyjmować – wynika z najnowszego badania Kantar dla Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Imigracja. Polacy zmieniają zdanie o uchodźcach. Większość jest im przychylna
Mały Syryjczyk w tureckim obozie dla uchodźców. (PAP, AA, ABACA)

Polacy zmienili zdanie na temat uchodźców – wynika z badania przeprowadzonego przez instytut Kantar. Zdecydowana większość badanych opowiedziała się za udzieleniem pomocy osobom uciekającym ze swojego kraju przed wojną i prześladowaniem. Aż 62 proc. respondentów widziało z kolei możliwość ich przyjmowania w Polsce.

Dla 61 proc. badanych argumentem za udzielaniem pomocy uchodźcom było to, że kiedyś Polacy również byli uchodźcami i inne kraje otworzyły przed nami granice.

Zdaniem profesora Sławomira Sowińskiego, politologa z UKSW, który udzielił wywiadu dziennikarzom "Rzeczpospolitej", wyniki te świadczą o powrocie do normalności. Uczony zwraca przy tym uwagę, że Polscy są narodem bardzo wrażliwym na krzywdę innych ludzi.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. 5 tys. zł kary za brak udziału

Przytacza on również badania z 2015 r., kiedy w Europie pojawił się kryzys uchodźczy, a obóz Zjednoczonej Prawicy straszył Polaków przybyszami oraz przywlekanymi przez nich chorobami zakaźnymi. Polscy również wówczas deklarowali dla obcych otwartość i życzliwość.

Tego, że uchodźcy przyniosą nam choroby, nie boi się obecnie 47 proc. badanych. Przeciwnego zdania jest 36 proc. respondentów.

- W przestrzeni publicznej przestała też funkcjonować zbitka: uchodźca równa się muzułmanin – dodał również w rozmowie z "Rzeczpospolitą" biskup Krzysztof Zadarko, który zabiegał m.in. o to, by polski rząd utworzył dla uchodźców korytarze humanitarne.

Co ciekawe, 62 proc. Polaków uważa, że uchodźcy (nie mylić z imigrantami zarobkowymi z Ukrainy) nie są w stanie odebrać nam pracy.

63 proc. badanych uważa nawet, że mogliby oni zwiększyć siłę roboczą i uchronić przed następstwami katastrofy demograficznej.

Większość Polaków (blisko 80 proc.) zdaje sobie też sprawę, że uchodźcy potrzebują wymiernego wsparcia, czyli programów i usług umożliwiających i ułatwiających dostosowanie się do życia w naszym kraju.

Na pierwszym miejscu byłaby to pomoc w nauce języka (94 proc.), potem dostęp do edukacji (80 proc.), pomoc w znalezieniu pracy (77 proc.) i mieszkania (76 proc.), szkolenia zawodowe (75 proc.) czy pomoc w znalezieniu znajomych i integracji ze środowiskiem lokalnym (58 proc.).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(48)
Małgosia
8 miesięcy temu
Trzeba pomagać ludziom! Przyzwoitość jest ważna!
Polak
rok temu
NIE piszcie BZDUR ! Jacy Polacy ? Zdecydowanie mówimy NIE dla przyjmowania uchodzców i ich utrzymywania ! Widzcie co dzieje sie w Niemczech, Francji, Belgii itp . Co mamy jeszcze ich utrzymywac ? NOE piszcie za Polakow wiekszośc z kim sie rozmawia mowi NIE !
Jajcarz
rok temu
to ,ze uchodzcy nie odbiora nam pracy wiedza chyba wszyscy, nie potrzeba zadnych badan, przeciez to zawodowe nieroby, i wiem co pisze bo spotykam ich na codzien bedac wlasnie w pracy
Maciej
rok temu
Bzdura ! Ciekawe gdzie były robione te badania!!
emil
rok temu
Pewnie że trzeba pomagać niektórych nawet zaprosić byle ludzi podobnej mentalności i wyznaniu byle nie muzułmanów im pomagajmy ale i nich na miejscu np.z Wietnamczykami buddystami problemów nie ma z muzułmanami zawsze a nie wykluczone że przy większym ich napływie stalibyśmy sie uchodżcami we własnym kraju co powoli dzieje się we Francji czy Szwecji na wdzięczność czy empatię od tych ludzi nie należy sie spodziewać bo im się należy od niewiernych
...
Następna strona