Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Inflacja GUS w lipcu. Ceny rosną w tempie prawie 3 procent rocznie

33
Podziel się

W lipcu ceny były średnio o 2,9 proc. wyższe niż rok wcześniej - wynika z najnowszych danych GUS. Inflacja rośnie coraz szybciej, bijąc kilkuletnie rekordy.

Inflacja w lipcu bije kolejne rekordy.
Inflacja w lipcu bije kolejne rekordy. (iStock.com)
bCZUhOGJ

W czerwcu pierwszy raz od 2012 roku inflacja w Polsce przekroczyła wartość docelową ustaloną przez NBP. Na tym nie koniec. Podwyżki cen nie chcą ustąpić. W lipcu w porównaniu do czerwca utrzymały się na tym samym poziomie. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku jest jednak drożej o 2,9 proc.

Rosnąca inflacja nie może dziwić. Już dwa tygodnie temu GUS sygnalizował, że inflacja może sięgać prawie 3 proc.

bCZUhOGL

Zakupy są coraz bardziej kosztowne. Szczególnie, że największe podwyżki cen dotyczą podstawowych towarów i usług. Żywność idzie w górę średnio 6,8 proc. w skali roku. W dwucyfrowym tempie drożeje wieprzowina (12,4 proc.), warzywa (32,4 proc.) czy cukier (28,4 proc.).

Ceny rosną, a na tym nie koniec. "Inflacja skokowo wzrośnie o 1 punkt procentowy"

Powyżej średniej drożeje też pieczywo. W rok podwyżki wynoszą około 9,6 proc. W kontekście podwyżek warto się zastanowić, czy do pieczywa zamiast wędliny, której ceny poszły w górę o 6,7 proc., nie lepiej kupić ser - droższy tylko o 2 proc. W rok sporo tańsze są jaja - o 5,1 proc. Za nami jest szaleństwo na maśle. W lipcu było o 8,4 proc. tańsze niż rok temu.

bCZUhOGR

Tradycyjnie już w statystykach GUS widać taniejącą odzież i obuwie - średnio o 1,5 proc. w skali roku. Wyraźniejsze obniżki widać jeszcze w przypadku energii elektrycznej (o 5,8 proc.) czy sprzętu telekomunikacyjnego (o 11,3 proc.).

Stopniowemu wzrostowi cen sprzyjają wciąż szybko rosnące koszty płacowe, wysoka dynamika konsumpcji i narastające oczekiwania inflacyjne.

Z niepokojem na rosnące coraz szybciej ceny patrzą bankierzy z NBP. Inflacja przekroczyła cel i zmierza w kierunku górnej granicy ustalonej na poziomie 3,5 proc. Tym samym rośnie presja na ewentualne podwyżki stóp procentowych w przyszłości.

bCZUhOGS

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bCZUhOHm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
fasola
rok temu
Jak widać ciemnocie się podoba.
Normalny
rok temu
Czy ludzie popierający PIS nie rozumieją że nie wolno rozdawać pieniędzy. Tak robiła komuna i wszyscy wiemy czym to się skończyło. Szkoda że ponownie się cofamy. Prędzej czy później przyjdzie czas rozliczeń za ponowny upadek.
heniutek
rok temu
Ciekawe, że podczas bumu gospodarczego większość gospodarek UE kumuluje zyski, spłaca długi, szykuje się na recesję. My się zadłużamy. Kiedy przyjdzie recesja będziemy w czarnej #. Najgorszym scenariuszem dla opozycji byłaby teraz wygrana wyborów - aktualnie rządzący mogliby łatwo swoim wyborcom wskazać KTO jest winien recesji. A ta nie specjalnie zależy od rządów czy rządzących. Trendy gospodarcze poruszają się sinusoidą o okresie 8-12 lat. Także czas na jazdę w dół :(
bCZUhOHn
kk
rok temu
co z tego że dają kasę jak potem ją nam zabierają
konsument
rok temu
Będzie jeszcze drożej taki mamy klimat.
Najnowsze komentarze (33)
Agda
rok temu
Spoko. Przed wyborami nie powyższą stóp procentowych.
Sigi
rok temu
Pis zniszczo polskie
andrzej
rok temu
biada nam biada, a ja tylko kupowalem podgardlaną
Mar
rok temu
A leki , jeszcze trzy lata temu płaciłem ok.200 zł co miesiąc teraz ponad 400
Obiektywnie
rok temu
Za codzienne zakupy płacę 30% więcej niż w roku ubiegłym. Jakie 3%,?
Żorek
rok temu
Kupowałem białą kapustę,małą i zapłacił.4,80zł a za 5zł niekturzy emeryci muszą przeżywać dzień.
Żorek
rok temu
Mam nadzieje że mniejszości taka gospodarka się podoba,polak to człek zachłanny za 500+sprzeda wszystko
darek
rok temu
gospodarka się wali.popatrzcie ludzie na warszawską giełdę spadek dzienny prawie 5% to klęska,a gielda jest barometrem gospodarki i pokazuje co sie będzie działo za kilka miesięcy.STRACH SIE BAĆ.a władza robi se parady .jak dzieci.
bCZUhOHf
Wiwat drożyzn...
rok temu
socjalu ||| Złoty jest straszliwie zepsuty pod kątem siły nabywczej. Jakieś 10 lat temu nawet 100 złotych brutto w wypłacie, nie mówiąc już o netto, robiło odczuwalną różnicę. Teraz podobny efekt widać dopiero od 500 złotych po odliczeniu już opłat na rzecz państwa...
Zenek
rok temu
Ale lokomotywy potaniały
---
rok temu
A waloryzacja emerytur na ten rok ledwie 2 % z ogonkiem. Emeryci jest lepiej ?
Usmiech
rok temu
50% Społeczeństwa drożyzna nie przeszkadza.
lopez
rok temu
Chyba dla polaków to żaden problem skoro pis ma 50% poparcia. Ludzie lubią szczyptę survivalu.
wohen
rok temu
Chcieli wywołać inflację i to im się udało. Ciekawe tylko czy tak łatwo będzie inflację obniżyć? A tak naprawdę to jest wyższa o 1-2% tylko się ukrywa bo wtedy stopy procentowe do góry i obligacje droższe.