Notowania

Inflacja w Polsce. Ceny rosną w tempie poniżej jednego procenta rocznie

Średnie ceny w minionym miesiącu były o 0,9 proc. wyższe niż w styczniu 2018 roku. To najniższa inflacja od końca 2016 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ceny w porównaniu z grudniem wzrosły minimalnie. (Fot: Krzysztof Mystkowski/KFP/REPORTER)

Ceny m.in żywności, alkoholu, wyrobów tytoniowych i napojów bezalkoholowych rosną woniej niż zakładano. W styczniu inflacja konsumencka wyniosła 0,9 proc. - takie najnowsze dane opublikował Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniejsze prognozy ekspertów Narodowego Banku Polskiego mówiły o przyspieszeniu podwyżek cen. Średnia inflacja w 2019 roku miała wzrosnąć w okolicę 3,2 proc.Oznaczałoby to najwyższy poziom wskaźnika od blisko 7 lat. W świetle najnowszego raportu GUS, szacunki te okazały się zdecydowanie zbyt pesymistyczne.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły zaledwie o 0,1 proc. A już w grudniu, gdy w związku ze świętami Polacy szturmują sklepy, inflacja utrzymała się na względnie niskim poziomie 1,1 proc., co stanowiło rekord od końca 2016 roku.

Minister Czerwińska: "Twój e-PIT" to nowy standard w rozliczeniach podatkowych

Jak wskazuje GUS również ceny mieszkań w styczniu 2019 podnosiły się w spojonym tempie. Wzrosły bowiem o 0,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Większy wzrost cen widoczny jest w przypadku transportu. Tu wskaźnik stanął na 2,6 proc. w ujęciu rocznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

Tagi: inflacja, gospodarka, wiadomości, ceny
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-02-2019

gienekA prawdziwa inflacja to ile procent?

15-02-2019

XxXGUS oszukuje - ceny szczególnie użytkowania mieszkań i żywności wzrosły znacznie więcej.Chyba że do średniej wzięli spadek cen lokomotyw.

15-02-2019

JurekMoże szyny kolejowe są tańsze

Rozwiń komentarze (56)