Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Inflacja w Polsce. Ceny rosną w tempie poniżej jednego procenta rocznie

56
Podziel się:

Średnie ceny w minionym miesiącu były o 0,9 proc. wyższe niż w styczniu 2018 roku. To najniższa inflacja od końca 2016 roku.

Ceny w porównaniu z grudniem wzrosły minimalnie.
Ceny w porównaniu z grudniem wzrosły minimalnie. (East News, Krzysztof Mystkowski/KFP/REPORTER)

Ceny m.in żywności, alkoholu, wyrobów tytoniowych i napojów bezalkoholowych rosną woniej niż zakładano. W styczniu inflacja konsumencka wyniosła 0,9 proc. - takie najnowsze dane opublikował Główny Urząd Statystyczny.

Wcześniejsze prognozy ekspertów Narodowego Banku Polskiego mówiły o przyspieszeniu podwyżek cen. Średnia inflacja w 2019 roku miała wzrosnąć w okolicę 3,2 proc.Oznaczałoby to najwyższy poziom wskaźnika od blisko 7 lat. W świetle najnowszego raportu GUS, szacunki te okazały się zdecydowanie zbyt pesymistyczne.

W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły zaledwie o 0,1 proc. A już w grudniu, gdy w związku ze świętami Polacy szturmują sklepy, inflacja utrzymała się na względnie niskim poziomie 1,1 proc., co stanowiło rekord od końca 2016 roku.

Zobacz także: Minister Czerwińska: "Twój e-PIT" to nowy standard w rozliczeniach podatkowych

Jak wskazuje GUS również ceny mieszkań w styczniu 2019 podnosiły się w spojonym tempie. Wzrosły bowiem o 0,6 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Większy wzrost cen widoczny jest w przypadku transportu. Tu wskaźnik stanął na 2,6 proc. w ujęciu rocznym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przezdziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(56)
Bogdan
4 lata temu
Stop PISowskiej propagandzie. Ponad 8 mln POlakow ma dyplom wyzszej uczelni, sa inteligentami, a zorganizowana grupa sieje swoja propagande.
Chleb
4 lata temu
mój powszedni podrożał z 6,50 na 8,00 tj.12%, podrożały płody rolne. Nie dziwi, skoro wybrano inflacyjny model wzrostu, dziwi statystyczne szczęście wg GUS-u. Pamiętamy "realny socjalizm".
pp
4 lata temu
A mi, Wójt Gminy Chojnów, i wielu innym dzierżawcom podniósł w tym roku koszt dzierżawy terenu w miejscowości Rokitki o blisko 800%. Teraz albo będę płacił 8000,00 zł rocznie albo mogę zabrać dom na plecy i wynieść się z działki.
Kris
4 lata temu
Czy ktoś mi podpowie jakie produkty są w koszyku inflacyjnym ? Bo według mnie w skali roku to inflacja jest dwucyfrowa .....
jak
4 lata temu
Jakiś idiota próbuje nam zamydlić oczy o wzroście cen jakie na nas spadają każdego dnia na każdym kroku. Pewnie zarabia 50 tyś zł i nie wie ile kosztuje marchewka bo w najlepszej restauracji zapełnia żołądek. Takich intrygantów , którzy próbują Polakowi namieszać w głowie że ceny nie rosną powinni wywalić na zbity łeb.
...
Następna strona