Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Inflacja w Polsce. Glapiński: W tej chwili nie ma powodów do niepokoju

97
Podziel się:

Inflacja w Polsce, jest druga obecnie co do wielkości w UE. Szef NBP Adam Glapiński jednak nie podziela obaw, nawet kiedy inne banki centralne w regionie zaczęły podnosić stopy procentowe.

Inflacja w Polsce. Glapiński: W tej chwili nie ma powodów do niepokoju
Adam Glapiński, prezes NBP nie podziela obaw o inflację w Polsce. (FORUM)

W maju inflacja w Polsce sięgała 4,7 proc. W czerwcu nieco spadła do 4,4 proc. Mimo tego wciąż jest na wysokim poziomie. Będąc drugim najwyższym wynikiem w UE.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński przekonywał na łamach "Financial Times", że dane te nie są niepokojące. Jak wyjaśnił, inflacja jest częściowo napędzana przez przejściowe i zewnętrzne czynniki, m.in. ceny paliw.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. Sedlak: Prosta droga do wzrostu inflacji

- Kiedy odejmiemy od inflacji zasadniczej wpływ czynników regulacyjnych i podażowych, otrzymamy inflację zbliżoną do 2,5 procenta. W tej chwili nie ma więc powodów do niepokoju, zwłaszcza że spodziewamy się również spadku inflacji zasadniczej - uspokajał.

Oczekuje również, że w Polsce nastąpi w przyszłym roku wzrost gospodarczy w wysokości ponad 5 proc.

- Jeśli zaobserwujemy tendencję, że w ciągu kilku kwartałów wzrost cen może być napędzany przez czynniki popytowe, wtedy będziemy działać - zapewniał. Kiedy to się stanie? Trudno precyzyjnie powiedzieć, ale raczej nie wcześniej niż jesienią tego roku. A może dopiero w połowie przyszłego roku.

Glapiński podkreślił, że podejście Polski jest podobne do tego, jakie ma Rezerwa Federalna, czy Europejski Bank Centralny. - Czekamy aż ożywienie gospodarcze stanie się pewne i trwałe, i wtedy będziemy się przyglądać, czy jest ryzyko wzrostu inflacji. I na pewno nie będziemy się wahać: będziemy działać natychmiast, jak tylko będzie to konieczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(97)
janek
3 lata temu
Adamie pamiętaj o ślicznej MARTYNCE
cox
3 lata temu
przypominam, że do tego osobnika inni pisowcy zwracają się per "profesor". bez obaw, jak przyjdzie do spłaty i rozliczeń ich ju z u władzy nie będzie...
Jozek
3 lata temu
A jeśli odejmie się jeszcze coś i jeszcze coś to się okaże że mamy deflację. Czy ten gość żyje w swoim świecie? On może mówić że inflacja nie jest problemem skoro wzrost jego wynagrodzeń przewyższa te inflancje
ppłk
3 lata temu
Zgadza się nie ma powodów do niepokoju. Przede wszystkim dla tych, którzy jak państwo zadłużają się na potęgę na niski procent za pieniądz, który traci na sile nabywczej 4-5% rocznie. Gorzej mają ci, co nominalnie od lat zarabiają tyle samo.
oszust
3 lata temu
Kreatywna księgowość i inflacji niema , tylko kto uwierzy w te brednie
...
Następna strona