Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Inflacja w Polsce ma osłabnąć. Soboń wskazał punkt przełomu

78
Podziel się:

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że według założeń, inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 9,8 proc.

Inflacja w Polsce ma osłabnąć. Soboń wskazał punkt przełomu
Artur Soboń (PAP, Leszek Szymański, Leszek Szyma�ski)

Z danych GUS wynika, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4 proc., a więc był to najwyższy wzrost od 1997 r. Z kolei grudniowa inflacja to 16,6 proc. w porównaniu do grudnia 2021.

Soboń pytany, o to, kiedy nastąpi szczyt inflacji, powiedział, że zgodnie z wcześniejszymi prognozami MF przełom roku oraz jego pierwsze miesiące to "najprawdopodobniej szczyt inflacji".

Zastrzegamy, że nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo tych zjawisk, które miały miejsce w naszej gospodarce, które nas zaskoczyły w ostatnim czasie, było tak dużo, że takie zastrzeżenie warto poczynić. Więc gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to rzeczywiście od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza - ocenił.

Soboń zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak "wciąż daleko nam oczywiście do tego stanu, który znamy sprzed końca roku 2021". Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc.

Pytany o wzrost bezrobocia, które wg. danych GUS w grudniu wyniosło 5,2 proc. a mdm wzrosło o 0,1 pkt. proc. stwierdził, że nie spodziewa się większych zmian. "Mamy czynniki, które powodują, że rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników, więc wzrostu bezrobocia się nie spodziewam" - zaznaczył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(78)
byu
miesiąc temu
Za rządów tych nieudaczników z PIS-u inflacja może tylko rosnąć.
tom
2 miesiące temu
Tak Tusk jak i samorządy są solą w oczach mafii pisowskiej. W obu przypadkach widzą ci złoczyńcy zagrożenie dla dalszego utrzymania się przy władzy tej skorumpowanej ekipy. Tak więc wypuszczają Jankowskiego i to paradoksalnie w Polsacie by przykryć aferę Czarnka i wyszukiwać nieprawidłowości w odległych w czasie w samorządach. Może Jankowski się zreflektuje i omówi w szerszym omówieniu to podejrzane przestępstwo polegające na uwłaszczaniu nomenklatury z PiS-u, swoich i bliskich o wartości ponad 40 milionów w programie z Markiewiczem broniącym tych oszustów i przestępców z partii rządzącej. Ciekawe czy znowu Markiewicz naruszy nazwisko Tuska?
katolik
2 miesiące temu
Prokuratura Ziobry ma duże doświadczenia w ściganiu podejrzanych a nawet niewinnych we wczesnych godzinach rannych, nawet przed godz. 6-tą. Kiedy pojawią się u Czarnka i zabiorą go do aresztu po wyprowadzeniu 40 milionów złotych "Willa Plus" dla kolesiów i znajomych tylko z PiS-u? Nie tego się nie spodziewajmy, bo jak mówi niejaki Piebiak "swoich nie ruszamy". Tak oto działa pajęczyna mafijnej grupy przestępczej, której przewodzi Kaczyński i Morawiecki oraz Ziobro
dno
2 miesiące temu
Kiedy ten szkodnik edukacji i nauki a teraz po aferze "Willa Plus" to już przestępca, który 40 mln złotych z naszych społecznych środków uwłaszcza nieruchomościami swoich kolesiów z nomenklatury PiS zostanie zdymisjonowany a następnie stanie na ławie oskarżonych?????? To tylko jeden z niezliczonych przykładów afer, przestępstw jakich dopuszcza się jak na razie bezkarnie ta skompromitowana, zepsuta, zgniła ekipa pod kierownictwem Kaczyńskiego, Morawieckiego. Afera Czarnka to tylko czubek góry lodowej, Takich podobnych procederów tej zdegenerowanej ekipy PiS są już tysiące od 7 lat. Ta ekipa już zdążyła wyprowadzić miliardy złotych z naszego majątku, z publicznych pieniędzy. Czas na usunięcie tej złodziejskiej szarańczy i na rozliczenia - szkoda, że dopiero po wyborach.
kraska
2 miesiące temu
Czy nie można pytać jakiegoś inteligentnego człowieka. Nawet w spojrzeniu prosi się o rozum.
...
Następna strona