Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

"Covidowa przykrywka". Tak rząd wydaje pieniądze

43
Podziel się:

Rząd chce w tym roku wydać 25 mld zł z funduszu pandemicznego m.in. na dopłaty do cen energii – pisze w środę "Rzeczpospolita". Według gazety "rząd zamienił Fundusz Przeciwdziałania COVID-19 na wehikuł projektów społecznych i rozwojowych".

"Covidowa przykrywka". Tak rząd wydaje pieniądze
Premier Mateusz Morawiecki i minister finansów Magdalena Rzeczkowska (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

"Rzeczpospolita" poprosiła Kancelarię Premiera o plan finansowy funduszu na ten rok. "Okazuje się, że wydatki zaplanowano na prawie 25 mld zł, a wpływy na ponad 17 mld zł. Mają pochodzić głównie z emisji obligacji lub z kredytów (16,8 mld zł)" – czytamy w dzienniku.

Rząd stworzył fundusz poza budżetem

"Żadna z tych kwot nie będzie widoczna w budżecie państwa, który do przyszłego wtorku powinien podpisać prezydent Andrzej Duda. Fundusz jest bowiem funduszem pozabudżetowym. Gdyby był częścią budżetu centralnego, to deficyt wyniósłby w tym roku prawie 83 mld zł, a nie jak zapisano w ustawie – 68 mld zł" – podaje "Rz".

Jak czytamy, powołany w marcu 2020 r. fundusz przeznaczany jest nie tylko na wspomaganie ochrony zdrowia, lecz także na finansowanie programów osłonowych i rozwojowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Zadłużenie pod korek". Ekspert uderza w PiS: to pokazuje standardy zarządzania w PKP

"W tym roku ponad 17 mld zł przeznaczonych jest na Program Inwestycji Strategicznych, a ponad 5,8 mld zł na rekompensaty wynikające z wysokich cen energii elektrycznej, paliw oraz na wypłatę dodatków węglowych" – wskazuje "Rz".

Centrum Informacyjne Rządu, przesyłając dziennikowi plan finansowy, zaznaczyło, że rządowe programy inwestycyjne to "odpowiedź na międzynarodowy kryzys gospodarczy wywołany pandemią i zerwaniem łańcuchów dostaw". Wydatki wynikają również z problemów z inflacją i kryzysem energetycznym – czytamy.

"Rząd ma zamiar utrzymać fundusz przez kilka następnych lat i chce zwiększać jego zadłużenie, finansując poza budżetem projekty rozwojowe. W "Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2023–2026", którą rząd przyjął jesienią, przewidziano, że w 2026 r. zadłużenie funduszu covidowego może wynieść ok. 250 mld zł. Przede wszystkim ze względu na dofinansowanie inwestycji z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych" – pisze "Rz"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(43)
Apel
2 miesiące temu
Mały APEL Bardzo proszę o Wsparcie Finansowe i pomoc w jej uzyskaniu dla Osób niepełnosprawnych .. Dorosłych ..obojętnie jaką mają grupę czy stopień .. A najbardziej brakuje finansów dla osób dorosłych niepełnosprawnych ruchowo Po wypadkach komunikacyjnych w drodze do pracy Dziś choć mają zwykle renty OKRESOWE i to bardzo niskie .. A wszystko tak drogie ..ceny z kosmosu ..w sklepach .. Przy kwocie 950 zł Nie stać finansowo . Na dalsze leczenie czy rehabilitację a nawet sanatoria uzdrowiskowe Na godne życie .. A pensja minimalna jest wyższa .. Ktoś powie aby .. szukał pracy ..tylko gdzie ? Skoro w małych miasteczkach czy wsiach Nie ma żadnej pracy tym bardziej zakładów pracy chronionej .. ... I pytanie drugie .. Kiedy będzie wprowadzony Dochód Gwarantowany Ulgi dla osoby niepełnosprawnych po okazaniu legitymacji ..na każdę ..usługę ..zakupy w sklepie ..przejazd PKS PKP .. Bez dodatkowej biurokracji ..
zydocomuna
2 miesiące temu
covid od samego początku jest wyłącznie narzędziem defraudacji pieniędzy na skalę dotąd niespotykaną bo to już ponad 800mld pis zdążył zdefraudować pod płaszczykiem tego nieistniejącego zagrożenia.
k-1
2 miesiące temu
Połączenie 7yda i bankstera w jednym niesie dla nas tragiczne skutki! Niestety!
Korupcja
2 miesiące temu
Bardzo dobrze. Biała mafia studnia bez dna. Wszyscy powinni siedzieć.
Basiek
2 miesiące temu
Te pieniądze jak są niepotrzebne na covid powinny trafić do szpitali. A może rząd by kupił za nie trochę sprzętu jak to robi wośp
...
Następna strona