Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. DSZ
|
aktualizacja

Inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat. Reakcja giełdy natychmiastowa

22
Podziel się:

Inflacja w USA w styczniu 2022 r. wyniosła 7,5 proc. rdr, co oznacza, że jest najwyższa od 40 lat. Odczyt był większy niż oczekiwania rynku. Im wyższa inflacja, tym więcej obaw o podwyżki stóp procentowych przez amerykański bank centralny. Taka sytuacja nie może podobać się inwestorom, którzy po danych zaczęli sprzedawać akcje - również w Polsce.

Inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat. Reakcja giełdy natychmiastowa
Inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat. (Photo by Tayfun Coskun/Anadolu Agency via Getty Images) (Anadolu Agency via Getty Images, Anadolu Agency)

Zacznijmy od suchych liczb. Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w styczniu wzrosły o 0,6 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 7,5 proc. - podał amerykański Departament Pracy. Tym samym inflacja w USA jest najwyższa od 40 lat.

Z kolei inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,6 proc. mdm i 6 proc. rdr. Oczekiwano +0,5 proc. mdm i +5,9 proc. rdr.

Inflacja w USA w górę

"Dynamika wzrostu cen w USA jest najwyższa od 1982 roku i daje silne wsparcie dolarowi. Odczyt na tak wysokim poziomie daje przestrzeń Rezerwie Federalnej do istotnego zacieśniania monetarnego. W grze podwyżka w marcu o nawet 50pb (naszym zdaniem bardziej prawdopodobne 25pb w górę). Tym samym kurs EUR/USD spada poniżej 1,14" - komentują dane analitycy TMS Brokers.

Spore ruchy widać również na rynku akcji. Inwestorzy, wiedząc, że Fed będzie podwyższał stopy, sprzedają akcje. Rosną za to rentowności obligacji. WIG20 - indeks największych spółek na polskiej giełdzie jest ok. 15.30 na minusie 1,4 proc. Traci też niemiecki DAX - ale niewiele - 0,3 proc.

Jak sytuacja wygląda za oceanem? Po otwarciu sesji w USA Dow Jones Industrial idzie w dół o 0,64 proc. do 35.539 pkt., S&P 500 spada o 1,14 proc. do 434 pkt. Nasdaq Comp. z kolei zniżkuje o 1,75 proc. do 14.242 pkt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(22)
Pop
6 miesięcy temu
Pracuję w firmie IKEA ludzie masowo wypłacają pieniądze z kont emerytalnych .
Adam
6 miesięcy temu
USA potrzebna jest wojna aby ożywić gospodarkę poprzez sprzedaż uzbrojenia a potem ewentualnie pomóc w odbudowie zniszczeń. Teren Ukrainy i Polski do działań bojowych to idealne dla Ameryki rozwiązanie. Niestety takiemu rozwiązaniu sprzeciwiają się Niemcy, którzy są za równowagą a nie despotyczną hegemonią USA i kupnem od niej drogiego gazu. Ścieranie sił widać po wzrostach i spadkach Euro do dolara. Gdy amerykańskie prowokacje ( przede wszystkim przy pomocy Ukrainy ale i Polski) dają nadzieję na działania wojenne - dolar rośnie, słabnie gdy Rosja jednoznacznie nie chce się sprowokować. Co by nie było prawdziwa inflacja, frank po około 10 zł. paliwo również będzie w Polsce widać bliżej jesieni tego roku
Speedy
6 miesięcy temu
Czy wielki reset juz się zaczyna rozkręcać na dobre ?
Speedy
6 miesięcy temu
Czy Wielki Reset juz się zaczyna rozkręcać na dobre ?
Stefan
6 miesięcy temu
W Polsce mamy 20-30% inflację konsumencką a bombardowani jesteśmy że w USA jest 7%, oj jak tam jest źle i niedobrze. W UK 2%, ale u nas jest wspaniale, fantastycznie jak na obrazku. Kiedyś stówka starczyła na spore zakupy, teraz 200-300 to minimum.
...
Następna strona