Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Inflacja wyraźnie spadła. Ciągle jednak ceny są wyższe o ponad 3 procent w skali roku

16
Podziel się:

Drożyzna powoli odpuszcza, ale ciągle ceny są dużo wyższe niż rok wcześniej. Szczególnie w niektórych kategoriach takich jak np. żywność. W kwietniu inflacja wyniosła 3,4 proc. - wynika z najnowszych danych GUS.

Ceny w kwietniu pozostawały dużo wyższe niż rok wcześniej.
Ceny w kwietniu pozostawały dużo wyższe niż rok wcześniej. (mondaynews)
bEstwzOt

Potwierdziły się prognozy ekonomistów dotyczące spadku inflacji w kwietniu. To nawet drugi miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik określający tempo wzrostu cen spada. Co ważne dla konsumentów, tym razem jest to wyraźna zmiana.

Przypomnijmy, że po szczycie inflacji z lutego, gdy wyniosła 4,7 proc., w marcu zmniejszyła się o 0,1 pkt proc. Teraz spadła o 1 pkt proc. Z kolei porównując ceny miesiąc do miesiąca, w kwietniu pozostały one na praktycznie takim samym poziomie jak w marcu - spadek jest minimalny i wynosi 0,1 proc.

bEstwzOv

Oczywiście wskaźnik inflacji pokazuje tylko średni wzrost cen bardzo różnych towarów i usług. W przypadku np. żywności i napojów bezalkoholowych podwyżki są zdecydowanie większe. I to blisko dwukrotnie. Mowa o wzroście cen w skali roku na poziomie 7,5 proc.

Zobacz także: Balcerowicz o polityce gospodarczej PiS. "Niezwykłe szkodnictwo"

Inflacja byłaby wyższa, gdyby nie paliwa, które w ostatnim czasie są zdecydowanie tańsze niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Tankowanie kosztuje nas średnio o około 19 proc. mniej.

bEstwzOB

Co drożeje najmocniej?

GUS w najnowszym raporcie precyzuje, że ceny usług w rok wzrosły średnio znacznie mocniej od towarów, bo o 6,5 proc. W tym samym czasie towary podrożały o 2,3 proc. Jak to wygląda w podziale na kategorie produktów i usług? W ciągu roku najmocniej poszły w górę ceny żywności - o prawie 8 proc. Najbardziej zdrożały owoce (o 22 proc.), mięso wieprzowe (o 17 proc.) oraz wędliny (o13 proc.)

Na 7,5-procentową podwyżkę użytkowania mieszkania złożyła się ponad 50-procentowa podwyżka opłat za wywóz śmieci. Ceny energii elektrycznej poszły w górę o 12 proc.

Tańsza o 4 proc. jest natomiast odzież i wspomniane już paliwa do prywatnych środków transportu, za które płacimy 19 proc. mniej. O 10 proc. padły też ceny dla całej kategorii "transport", chociaż same usługi transportowe zdrożały o 4 proc. Tańszy niż przed rokiem jest też sprzęt telekomunikacyjny, który kosztuje teraz średnio o 10 proc. mniej.

bEstwzOC

Ministerstwo Rozwoju zwraca uwagę, że wzrost cen w skali roku o 3,4 proc. oznacza, że wskaźnik inflacji powrócił w pasmo dopuszczalnych wahań celu inflacyjnego NBP. Cel inflacyjny wynosi 2,5 proc. z możliwością odchylenia do 1 punktu procentowego w górę lub w dół.

W ocenie Ministerstwa Rozwoju, w maju inflacja wyniesie ok. 3 proc. w ujęciu rocznym, natomiast w ujęciu miesięcznym ceny mogą obniżyć się o ok. 0,1 proc. głównie ze względu na dalszy spadek cen transportu. Ponadto, MR szacuje nieznaczny spadek cen odzieży i obuwia oraz niewielki wzrost cen żywności.

Wskaźnik Inflacji BIEC

Wskaźnik Przyszłej Inflacji wyliczany przez Biuro Inwestycji i Cykli ekonomicznych (BIEC) w maju obniżył się o blisko 3 punkty w stosunku do poprzedniego miesiąca i był to największy jednorazowy spadek od 20 lat.

bEstwzOD

Do spadku wskaźnika w największym stopniu przyczyniły się oczekiwania przedsiębiorców na temat kształtowania się cen na oferowane przez nich wyroby. Przyjęły one wartość ujemną, co oznacza przewagę firm prognozujących obniżki cen nad odsetkiem firm przewidujących ich wzrost. Największe spadki cen przewidywane są w branży odzieżowej oraz w firmach produkujących trwałe dobra konsumpcyjne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEstwzOW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Ble ble ble
rok temu
W te bajki PiSowskiego GUSu to nie wierzą nawet zwolennicy PiSu bo chodzą do sklepów nie mówiąc już o zwolennikach opozycji. To co ma istotne znaczenie dla poziomu życia Polaków to jest żywność już jest tak wyśrubowana cenowo że bez 100 złotych to nie ma się co do sklepu wybierać a i tak przyniesie się towaru na dnie siatki. Energia elektryczna w tylko w górę. Jedynie co staniała to benzyna ale to nie jest absolutnie zasługa PiS tylko sytuacji światowej na rynku ropy naftowej i epidemi koronawirusa. No chyba że jak za komuny potaniały elektrowozy kolejowe ,wagony , ciężarówki i tramwaje. Tylko że one nie mają prawie żadnego wpływu na koszty utrzymania ludzi i ich rodzin. To co decyduje o tym tylko rośnie. Dla ciekawości w północnej małopolsce truskawki dziś po 20 złotych a w zeszłym roku były o tym czasie po 12. O czym je tu wogóle mówię. Kazdy widzi co się dzieje a podwyżki energi po wyborach mamy jak w banku.
ax
rok temu
Peło to dno
Artur
rok temu
Stalowe tru... ekhm typowe samochody w Polsce pod względem technicznym zaczęły STRASZLIWIE drożeć, nie mówiąc już o dobrym stanie i zupełnie nowych pojazdach. Tak jest z resztą konkretnymi rzeczami przemysłowymi. Natomiast przedmioty /przenośne/ również do tanich pod kątem przeciętnych dochodów nie należą... Natomiast reszta spraw pieniężnych dotyczących szarego człowieka to dopiero jest obłęd. Taki ruch cen da się już gołym okiem zauważyć od około 3 lat.
bEstwzOX
FinancialAnal...
rok temu
Wszystko drogie. Jak mam żyć dalej za taką płace? Wprowadzić w Polsce euro bo złotówkami niedługo d.pe będzie można podcierac.
logiczny
rok temu
Do mądry wybór- a po co chcesz głosować jak to samo już do nas idzie i bez tego cyrku ! ;(