Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zajdel-Kurowska: Inflacja spadnie w drugiej połowie roku

0
Podziel się:

Wiceminister finansów nie zmienia swojej prognozy.

Zajdel-Kurowska: Inflacja spadnie w drugiej połowie roku
(EPA/PAP)

Wskaźnik inflacji w marcu - - 4,1 proc. w stosunku rocznym - okazał się zgodny z prognozami resortu finansów, choć wzrost cen poszczególnych kategorii był nieco inny niż szacował resort.

Jak mówi wiceminister finansów Katarzyny Zajdel-Kurowskiej , główne różnice odnotowano w kategorii odzież i obuwie oraz transport. Wiceminister podtrzymała też oczekiwania resortu, według których inflacja zacznie spadać w II połowie tego roku.

- _ Marcowe dane nie mają istotnego wpływu na rewizję ścieżki inflacyjnej Ministerstwa Finansów _- napisała Zajdel-Kurowska w komentarzu do danych.

Wiceminister dodała, że w krótkim okresie wskaźnik inflacji będzie ulegał wahaniom w górę i dół, co wynika z rozkładu zmian cen regulowanych.

- _ Według naszych szacunków, wzrost cen gazu spowoduje wzrost wskaźnika CPI łącznie o około 0,2-0,3 pkt proc. Wpływ ten rozłoży się na dwa miesiące (kwiecień i maj), przy czym w kwietniu będzie stosunkowo niewielki. Warto jednak zaznaczyć , że zatwierdzona skala podwyżki gazu nie odbiega znacząco od wcześniejszych założeń resortu finansów _ - podsumowała Zajdel-Kurowska.

| Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), inflacja marcu wyniosła 0,4 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca, natomiast w ujęciu rocznym wyniosła 4,1 proc.. |
| --- |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)