Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

INGA czyli innowacje płyną do gazownictwa

0
Podziel się:

Jeszcze w tym roku ruszyć ma drugi z konkursów w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Realizacja projektów w programie niesie obietnicę przełomowych zmian w sektorze gazownictwa.

INGA czyli innowacje płyną do gazownictwa
(Shutterstock.com)

INGA to w branży gazownictwa synonim pracy nad innowacjami, mającymi zmienić oblicze tego segmentu gospodarki w Polsce i wypromować go na tle globalnych konkurentów. To, że nie są to jedynie obietnice i hasła, pokazuje skala programu – jego całkowity, przewidziany budżet to aż 400 mln zł.

- Cele programu INGA są ambitne ale i klarowne. To znacząca poprawa innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazownictwa na rynku globalnym, a w szczególności doprowadzenie do szybszego wdrażania innowacji w tym obszarze. To także poprawa efektywności polskiego sektora gazownictwa oraz zmniejszenie jego negatywnego oddziaływania na środowisko – tłumaczy dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Program INGA jest realizowany przez NCBR wspólnie z PGNiG SA i Gaz-System SA w formule tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia. To unikalny mechanizm współfinansowania przez NCBR prac badawczo-rozwojowych, w ramach którego NCBR przejmuje na siebie część ryzyka badawczego. Tym samym Centrum wspiera finansowo w 50 proc. realizację agendy badawczej, zawierającej najbardziej istotne problemy technologiczne i badawczo-rozwojowe, określone przez pozostałych partnerów programu.

INGA kompleksowo podejmuje szeroki zakres tematyki badawczej, obejmujący całość łańcucha wartości w przemyśle gazowniczym i jednocześnie ma na celu podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności całej branży, a nie tylko rozwiązanie wybranych problemów technologicznych.

Karpaty, monitoring i hałasy

W rozstrzygniętym w zeszłym roku pierwszym konkursie w ramach inicjatywy INGA, rekomendowano do dofinansowania innowacyjne projekty o łącznej wysokości grantu blisko 80 mln zł. Dofinansowanie w ramach INGI pochodziło zarówno ze strony NCBR jak i partnerów przemysłowych czyli Gaz-System oraz PGNIG. Wybrane projekty już są realizowane przez konsorcja naukowe oraz naukowo-przemysłowe. Czym zajmują się te zespoły? To m.in. prace nad poszukiwaniem złóż węglowodorów w głębokich strukturach Karpat Zewnętrznych, nad wykorzystaniem metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy projekt rozwoju technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów. INGA to także badania nad technologią tłumienia hałasu z obiektów gazowniczych i nowatorskie metody monitorowania gazociągów.

Ogłoszenie konkursu, którego budżet wyniesie 160 milionów złotych, zaplanowane jest na koniec września. Nabór ruszy w IV kwartale bieżącego roku.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest agencją wykonawczą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Od ponad 10 lat Centrum łączy świat nauki i biznesu, tworząc odpowiednie warunki do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych. Poprzez współfinansowanie procesów B+R wspiera rodzimych przedsiębiorców, istotnie zmniejszając ich ryzyko biznesowe towarzyszące wdrażaniu przełomowych projektów badawczych. Misją NCBR jest realizacja zadań służących społecznemu i gospodarczemu rozwojowi Polski oraz rozwiązywanie konkretnych cywilizacyjnych problemów jej mieszkańców. NCBR pełni funkcję Instytucji Pośredniczącej w programach operacyjnych: Inteligentny Rozwój oraz Wiedza Edukacja Rozwój. Realizuje także szereg programów krajowych i międzynarodowych, a także projekty związane z bezpieczeństwem i obronnością państwa.

Z rocznym budżetem na prace B+R rzędu miliarda euro NCBR jest obecnie największym w kraju i regionie ośrodkiem wspierania rozwoju nauki i gospodarki.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)