Notowania

innowacje
05.08.2019 11:24

INGA czyli innowacje płyną do gazownictwa

Jeszcze w tym roku ruszyć ma drugi z konkursów w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia INGA, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Realizacja projektów w programie niesie obietnicę przełomowych zmian w sektorze gazownictwa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)

INGA to w branży gazownictwa synonim pracy nad innowacjami, mającymi zmienić oblicze tego segmentu gospodarki w Polsce i wypromować go na tle globalnych konkurentów. To, że nie są to jedynie obietnice i hasła, pokazuje skala programu – jego całkowity, przewidziany budżet to aż 400 mln zł.

- Cele programu INGA są ambitne ale i klarowne. To znacząca poprawa innowacyjności i konkurencyjności polskiego sektora gazownictwa na rynku globalnym, a w szczególności doprowadzenie do szybszego wdrażania innowacji w tym obszarze. To także poprawa efektywności polskiego sektora gazownictwa oraz zmniejszenie jego negatywnego oddziaływania na środowisko – tłumaczy dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR.

Program INGA jest realizowany przez NCBR wspólnie z PGNiG SA i Gaz-System SA w formule tzw. Wspólnego Przedsięwzięcia. To unikalny mechanizm współfinansowania przez NCBR prac badawczo-rozwojowych, w ramach którego NCBR przejmuje na siebie część ryzyka badawczego. Tym samym Centrum wspiera finansowo w 50 proc. realizację agendy badawczej, zawierającej najbardziej istotne problemy technologiczne i badawczo-rozwojowe, określone przez pozostałych partnerów programu.

INGA kompleksowo podejmuje szeroki zakres tematyki badawczej, obejmujący całość łańcucha wartości w przemyśle gazowniczym i jednocześnie ma na celu podniesienie poziomu innowacyjności i konkurencyjności całej branży, a nie tylko rozwiązanie wybranych problemów technologicznych.

Karpaty, monitoring i hałasy

W rozstrzygniętym w zeszłym roku pierwszym konkursie w ramach inicjatywy INGA, rekomendowano do dofinansowania innowacyjne projekty o łącznej wysokości grantu blisko 80 mln zł. Dofinansowanie w ramach INGI pochodziło zarówno ze strony NCBR jak i partnerów przemysłowych czyli Gaz-System oraz PGNIG. Wybrane projekty już są realizowane przez konsorcja naukowe oraz naukowo-przemysłowe. Czym zajmują się te zespoły? To m.in. prace nad poszukiwaniem złóż węglowodorów w głębokich strukturach Karpat Zewnętrznych, nad wykorzystaniem metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy projekt rozwoju technologii otrzymywania eteru dimetylowego pod kątem zagospodarowania małych złóż węglowodorów. INGA to także badania nad technologią tłumienia hałasu z obiektów gazowniczych i nowatorskie metody monitorowania gazociągów.

Ogłoszenie konkursu, którego budżet wyniesie 160 milionów złotych, zaplanowane jest na koniec września. Nabór ruszy w IV kwartale bieżącego roku.

Tagi: innowacje, ncbr, gazownictwo, przemysł, impact mobility 2019
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz