Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Olszewski
|
aktualizacja

Innowacje napędzane gazem

0
Podziel się:

9 października mija termin zgłaszania nowatorskich pomysłów na rozwój sektora gazowego w ramach programu INGA, którego celem jest wzmacnianie innowacyjności i konkurencyjności polskiego gazownictwa na globalnych rynkach. W tegorocznej edycji beneficjenci mogą liczyć na ponad 300 milionów zł wsparcia na rozwój technologii i badań rozwojowych.

Innowacje napędzane gazem
Budżet konkursu INGA to 311 milionów zł. Finansują go wspólnie PGNiG, Gaz-System oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. (Materiały prasowe)

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Regulamin INGA zakłada przede wszystkim ścisłą współpracę świata nauki z biznesem, a wnioski o dofinansowanie badań i prac rozwojowych mogą składać konsorcja naukowo-przemysłowe. Warunkiem jest obecność w jego składzie przynajmniej jednego przedsiębiorstwa i jednej jednostki naukowej. Łącznie w konsorcjum nie może być więcej niż pięć podmiotów. Budżet konkursu to 311 milionów zł. Finansują go wspólnie PGNiG, Gaz-System oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jedną z najważniejszych kwestii, na której zależy organizatorom, jest rozwijanie polskiej branży gazowniczej w zgodzie z ekologią. Właśnie dlatego w drugiej edycji INGA na dofinansowanie mogą szczególnie liczyć projekty realizowane w obrębie poszukiwania i wydobycia węglowodorów oraz produkcji paliw gazowych, również alternatywnych. Wsparcie uzyskać mogą także inicjatywy z zakresu produkcji materiałów do budowy i eksploatacji sieci gazowych, technologii związanych z LNG i CNG, wodorem i paliw gazowych.

– PGNiG SA kontynuuje działania na rzecz wyszukiwania ciekawych projektów B+R+I. INGA to konkretne forum pozyskiwania takich inicjatyw. Konkurs jest szansą na opracowanie innowacyjnych technologii, które będą mogły zostać wdrożone w prowadzonej przez PGNiG SA działalności. To atrakcyjne narzędzie współfinansowania projektów B+R+I dla naukowców i przedsiębiorców, ponieważ nie tylko pozwala pozyskać większość budżetu potrzebnego do realizacji przedsięwzięcia, ale daje również perspektywę wdrożenia, a co za tym idzie – bycia współwłaścicielem skomercjalizowanego rozwiązania przynoszącego znaczne, wynikające ze skali działalności PGNiG, przychody - mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Rozwoju.

Poprzednia edycja INGA pokazała, że tego typu inicjatywy doskonale wpisują się w rozwój ekologicznego i nowoczesnego gazownictwa, a wśród kilkunastu nowatorskich projektów realizowanych w ramach pierwszej edycji znajdują się takie inicjatywy, jak ujęcie i wykorzystanie metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy nowoczesne rozwiązania monitorowania infrastruktury gazowej. Termin składania wniosków do udziału w konkursie mija 9 października. Szczegółowe informacje oraz dokumentacja konkursowa znajdują się na stronie www.ncbr.gov.pl/konkurs-inga.

Partnerem materiału jest ImpactCEE.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
Artykuł sponsorowany
KOMENTARZE
(0)