Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krzysztof Olszewski
Krzysztof Olszewski
|

Innowacyjne dworce od PKP. Skorzystamy z nich w całej Polsce

26
Podziel się

Nowy dworzec w Bielsku Podlaskim będzie dostosowany zarówno do obsługi osób z niepełnosprawnościami, jak i najmłodszych. Do tego będzie w pełni ekologiczny. Budowa bielskiego dworca w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych zakończy się już w przyszłym roku.

Projekt nowego dworca w Bielsku Podlaskim.
Projekt nowego dworca w Bielsku Podlaskim. (pkp)
bDRZxLQl

Innowacyjne Dworce Systemowe to autorski projekt PKP SA i jeden z elementów Programu Inwestycji Dworcowych, którego zakończenie zaplanowano w 2023 roku. W całej Polsce zostanie zbudowanych lub zmodernizowanych około 200 dworców. Dworzec w Bielsku Podlaskim będzie jednym z nich.

Dla rodziców i osób z niepełnosprawnościami

Obiekty budowane w formule IDS to jednokondygnacyjne budynki w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

W ich obrębie wyznaczone będą ścieżki wolne od przeszkód dla osób niewidomych i słabo widzących, przy których zostaną umieszczone tablice informacyjne z oznakowaniem wykorzystującym alfabet Braille’a. Toalety będą przystosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością.

bDRZxLQn

Kolejarze pomyśleli również o rodzicach. Dużo wygodniej po dworcu można będzie przejść z dziecięcym wózkiem. W korytarzach nie będą instalowane progi, a tam, gdzie ich umieszczenie będzie koniecznie, nie będą one wyższe niż 20 milimetrów.

Natomiast w przeszkolonej ogrzewanej poczekalni kolejarze zainstalują nowoczesny system informacji głosowej i wizualnej o rozkładzie jazdy pociągów.

Dworzec w pełni ekologiczny

Dworzec przyjazny dla pasażerów to dworzec przyjazny dla środowiska naturalnego. Dlatego IDS w Bielsku Podlaskim będzie wyposażony m.in. w instalację fotowoltaiczną, pompy ciepła, klimatyzację i system monitoringu, a także… wieżę zegarową.

Dojazd do dworca? Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dziewięć miejsc postojowych, w tym dwa dla osób z niepełnosprawnościami, a także strefę Kiss&Ride. To miejsce, w którym można bezpiecznie pożegnać podróżującą osobę i po kilku minutach odjechać z parkingu.

bDRZxLQt

Unia dopłaca do innowacyjnych dworców

Innowacyjne Dworce Systemowe najczęściej zastępują duże niefunkcjonalne budynki, które nie odpowiadają współczesnym wymaganiom podróżnych. IDS-y powstają także na stacjach i przystankach, na których nie było wcześniej dworców.

Przebudowa dworca w Bielsku Podlaskim jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Wartość inwestycji wynosi 10,9 mln zł. Generalnym wykonawcą robót budowlanych jest firma Pożarski Budownictwo Sp. z o.o.

bDRZxLQO
KOMENTARZE
(26)
ona
2 lata temu
ciekawe czy ktoś pomoże w renowacji dworca w Aleksandrowie Kujawskim - obecnie to jedna wielka RUINA wstyd na całą Polskę!
Beata Glińska
2 lata temu
To moze pani prezydent Zabrza się zainteresuje???? Bardzo proszę.. No... takiego dworca jak w Zabrzu to nigdzie nie widziałam.. BRÓD SMRÓD UBÓSTWO!!!
kazek
2 lata temu
tylko niech będą otwarte jakieś kasy biletowe gdzie będzie można kupić bilet. na większości dworców jest 10 okienek z czego otwarte maksymalnie 3
bDRZxLQP
aga
2 lata temu
Po co mi takie wydatki jak pociąg z Poznania do Warszawy jedzie 1 godz. dłużej niż za komuny
Tiaa
2 lata temu
A gdy niepełnosprawny dojedzie na peron, to się dowie, że przejazd miał zgłosić dwa tygodnie wcześniej.
...
Następna strona