Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Inspektorzy kontrolują sprzedawców węgla. Szukają kombinatorów

21
Podziel się:

Inspekcja Handlowa prowadzi badanie rynku dystrybucji węgla kamiennego i sprawdza praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla - informuje UOKiK. Urząd przypomina, że za złamanie przepisów antymonopolowych grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu.

Inspektorzy kontrolują sprzedawców węgla. Szukają kombinatorów
Inspekcja Handlowa wraz z UOKiK sprawdzają, czy nie dochodzi do nadużyć na rynku węgla (Adobe Stock, Parilov)

Jak powiedziała PAP Rzecznik Prasowa Małgorzata Cieloch, w ramach postępowania wyjaśniającego analizujemy praktyki importerów, dystrybutorów i pośredników w sprzedaży, w tym właścicieli składów węgla. "Działania na terenie całego kraju prowadzimy przy wsparciu Wojewódzkich Inspektoratów Inspekcji Handlowej już od lipca" - zaznaczyła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ceny węgla zwariowały. Ale jest dobra informacja

"Obecna sytuacja na rynku węgla spowodowana jest nadzwyczajnymi okolicznościami gospodarczymi. Musimy dokładnie zbadać mechanizmy funkcjonujące na rynku węgla także, aby uzyskać pewność, że nie występują na nim praktyki ograniczające konkurencję" - podkreśliła.

Kontrole sprzedawców węgla

Przypomniała, że już w lipcu prezes UOKiK Tomasz Chróstny poinformował, że celem zleconego przez niego postępowania wyjaśniającego jest zbadanie zasad dystrybucji surowca i sprawdzenie, czy przy sprzedaży może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję.

Jak zaznaczył wówczas, ceny produktów w gospodarce wolnorynkowej są kształtowane w ramach swobody prowadzenia działalności gospodarczej bezpośrednio przez przedsiębiorców. Zwrócił uwagę, że jeśli są one wynikiem nadużywania pozycji dominującej przez największych graczy na danym rynku lub niedozwolonego prawem porozumienia przedsiębiorców, tj. podziału rynku czy zmowy cenowej dochodzi do interwencji prezesa UOKiK.

"W takich sytuacjach organ w dalszym ciągu nie ustala poziomu cen, a oddziaływać na nie może jedynie pośrednio, tj. poprzez wyeliminowanie niedozwolonych prawem praktyk i zwiększenie konkurencyjności na danym rynku. W naszym postępowaniu chcemy zweryfikować, czy takie praktyki nie występują właśnie na rynku węgla" - wyjaśnił szef UOKiK.

Dodał, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko określonym podmiotom.

Jak podkreśliła Cieloch, jeśli analiza wykaże, że na rynku węgla może dochodzić do praktyk ograniczających konkurencję, wówczas Prezes UOKiK może postawić zarzuty konkretnym przedsiębiorcom. "Za nadużywanie pozycji dominującej lub stosowanie praktyk ograniczających konkurencję grozi kara finansowa do 10 proc. rocznego obrotu" - przypomniała.

Urząd ma solidne podstawy, by tropić nieprawidłowości. Kryzys węglowy w Polsce popycha niektórych do desperacji. A wtedy stają się łatwą ofiarą nie tylko dla firm, które mogłyby nadużywać swojej pozycji, ale też dla indywidualnych oszustów. Jak pisaliśmy w Finanse WP, doszło do sytuacji, w której poszkodowany kupił kamienie pomalowane na czarno, myśląc, że to węgiel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(21)
Pawlak
2 lata temu
Od wtorku (27 września), jak zapewnił Sasin, rusza bezpośrednia sprzedaż węgla importowanego do Polski, który sprowadzają spółki Skarbu Państwa. - Możemy dostarczać do spółek komunalnych i różnych instytucji, które podlegają samorządom, węgiel po znacznie niższej cenie, niż ten oferowany na składach węglowych - wskazał.....Czyż to nie jest wykrzystywanie pozycji dominującej ? Gdzie jest UOKiK
Nikoo
2 lata temu
Rychło w czas ceny nabijają pośrednicy zanim węgiel dojedzie do końcowego odbiorcy często przechodzi przez 5 rąk i każdy po 200-300 na tonie i już cena jest 3500 zł
Zbyszek
2 lata temu
To kiedy pgg dostanie kary za tworzenie monopolu?
Janus
2 lata temu
Zacząć kontrole od rządu i państwowych spółek PGG, Węglozbyt, itp. To są winowajcy braku węgla i wysokich cen. Zlikwidować sprzedaż węgla przez internet natychmiast. Węgiel powinien być na składach opałowych, a nie w internecie.
Basia
2 lata temu
Gdzie mój komentarz?
...
Następna strona