Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Nie będzie pobłażania. Inspektorzy będą kontrolować nawet w weekendy

46
Podziel się

Państwowa Inspekcja Pracy uruchomiła w całym kraju kontrole na budowach. Mają one dotyczyć żurawi wieżowych i szybkomontujących. Inspektorzy sprawdzą m. in. czy przestrzegane są limity czasu pracy operatorów. W ubiegłym roku podczas kontroli ujawniono nieprawidłowości w ponad 80 proc. przypadków. Coraz częściej problemem jest brak znajomości języka.

Nie będzie pobłażania. Inspektorzy będą kontrolować nawet w weekendy
Temperatury w dźwigach potrafią być niemal rodem z sauny (Komisja Operatorów Dźwigów)
bEqrDLSd

Kontrole mają na celu likwidację nieprawidłowości i zagrożeń, jakie mogą się pojawić podczas podnoszenia i przemieszczania ładunków, zarówno dla operatorów żurawi, jak i dla osób znajdujących się w pobliżu, w tym osób postronnych. Ponadto, jednym z podstawowych celów kontroli będzie przestrzeganie limitu czasu pracy operatorów.

Do tego dochodzi jeszcze kwestia wysokiej temperatury, która może być zagrożeniem dla operatora, a co za tym idzie, także do osób znajdujących się w pobliżu.

bEqrDLSf

W 2020 roku inspektorzy pracy przeprowadzili 313 takich kontroli. W 83 proc. z nich stwierdzono nieprawidłowości, które – jak podaje PIP - uregulowano środkami prawnymi. Najczęściej były to decyzje ustne, zrealizowane jeszcze w trakcie kontroli, co przyczyniło się do wyeliminowania potencjalnych zagrożeń.

Zobacz także: Oskładkowanie umów zleceń. Ekspert: Elastyczne umowy też są potrzebne

Kontrole są prowadzone w dwuosobowych zespołach złożonych z inżyniera specjalizującego się w kontrolach sektora budowlanego oraz prawnika. Prawnik sprawdza przepisy o czasie pracy i wynagrodzeniach oraz kwestie umów cywilnoprawnych zawieranych w okolicznościach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę.

bEqrDLSl

W uzasadnionych przypadkach, gdy kontrola wymaga wiedzy na temat zatrudniania cudzoziemców, do zespołu dołącza inspektor pracy specjalizujący się w tej tematyce. Warto zauważyć, że do wypadku może też doprowadzić brak znajomości języka.

- To kolejny problem, który coraz częściej pojawia się podczas kontroli. Niestety zdarza się, że pracę, która wymaga komunikacji, wykonują osoby nieznające języka polskiego i niemające uprawnień obowiązujących w Unii. To może stwarzać zagrożenie zwłaszcza na budowach, a szczególnie gdy praca wykonywana jest przy użyciu maszyn - mówi cytowana przez portal Trójmiasto.pl Agnieszka Dobrodziej, zastępca Okręgowego Inspektora Pracy w Gdańsku ds. nadzoru.

Okręgowy Inspektorat Pracy w Gdańsku zapowiedział w tym sezonie specjalne kontrole związane z użytkowaniem żurawi wieżowych i szybkomontujących na placach budów województwa pomorskiego. Inspektorzy w tym sezonie będą prowadzili zmasowane kontrole również na małych placach budowy. Kontrole mają się odbywać także w niestandardowych godzinach, czyli po 15.30 i w soboty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqrDLSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
elif
miesiąc temu
inspektorzy niech sprawdzaja czy kierownicy robót oraz budów wpisujący sie do dziennika budowy posiadaja uprawnienia budowlane bo to co sie teraz dzieje to skandal
lex
miesiąc temu
za komuny było 80% mniej tych instytucji kontrolnych i mniej przestępstw ?????????
Torre
miesiąc temu
Na Ugorku w Krakowie budowlańcy za zgodą Spółdzielni montują do doprowadzenia gorącej wody, która może być pitna, plastikowe rury kanalizacyjne. W dodatku nie ma tu pionów doprowadzających co grozi w razie awarii zalaniem. Te rury puszczone są bezpośrednio nad wejściami do mieszkań z zaworami nad wejściem. Gdzie jest nadzór budowlany. W kieszeni prezesa???
bEqrDLSH
Czerrotorre
miesiąc temu
Na Ugorku w Krakowie budowlańcy za zgodą Spółdzielni montują do doprowadzenia gorącej wody, która może być pitna, plastikowe rury kanalizacyjne. W dodatku nie ma tu pionów doprowadzających co frozi w razue awarii zajaniem. Te rury puszczone są bezpośrednio nad wejściami do mueszkań z zaworami nad wejściem. Gdzie jest nadzór budowlany. W kieszeni prezesa???
klara
miesiąc temu
ja bym sobie życzyła , żęby wzięli się za kontrole na budowach . Deweloperzy zatrudniają Ukraińców ..... mieszkam w miejscu gdzie sąsiedzi z domkó jednorodzinnych porobili sobie hotele robotnicze . Mieszkają w nich całę stada Ukraińców . Są potwornie uciążliwi( temat rzeka ) . Chodzi o to ,że Ci ludzie wracają z pracy i pierwszew co zaczynają robić to chlanie i imprezowanie do póżnej nocy . Potem wstają rano i pierwsze co busy kierują się do monopolowego po piwo i małpki . I tak zaczynają dzień . A potem jadą na budowę budują dla Polaków domy , a Polacy takie badziewie zbudowane po pijaku kupują za ciężkie pieniądze ...... Kontrole na budowach non stop.
...
Następna strona