Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Julia Grzesiek
|
aktualizacja

Inteligencja werbalna jest wyższa u "rannych ptaszków". Są nowe, ciekawe badania

1
Podziel się:

Ostatnie doniesienia ze świata neuronauki prezentują ciekawe informacje na temat tzw. rannych ptaszków i nocnych marków. Choć wcześniej wierzono, że inteligencja werbalna jest lepiej rozwinięta u wieczornych typów, a gorzej u porannych, naukowcy rzucają na tę teorię nowe światło i twierdzą, że w rzeczywistości jest wprost przeciwnie.

Inteligencja werbalna jest wyższa u "rannych ptaszków". Są nowe, ciekawe badania
Tak zwane rane ptaszki mają lepiej rozwinięte umiejętności w zakresie formułowania wypowiedzi i rozumienia komunikatów. Tak wynika z badań kanadyjskiego uczonego (Getty Images, Getty Images)

Doktor Stuart Fogel z Uniwersytetu w Ottawie zbadał, w jaki sposób na inteligencję człowieka wpływa jego rytm dobowy oraz poziom aktywności, zarówno w stanie czuwania, jak i podczas snu. Wysoka inteligencja werbalna, którą cechują przede wszystkim bardzo dobrze rozwinięte umiejętności w zakresie formułowania wypowiedzi i rozumienia komunikatów, była zawsze przypisywana tzw. nocnym markom. Wnioski płynące z badań kanadyjskiego naukowca wskazują jednak, że to przekonanie powinno ulec zmianie – czytamy w serwisie ScienceDaily.

– Po uwzględnieniu kluczowych czynników, takich jak godziny snu i wiek, odkryliśmy, że jest wręcz przeciwnie. To poranne typy mają większe zdolności werbalne – mówi Fogel. – Taki wynik jest dla nas zaskakujący i wskazuje, że jest to wiele bardziej skomplikowana kwestia, niż wcześniej zakładano.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Spanie przy świetle negatywnie wpływa na organizm

Badanie, o którym czytamy w ScienceDaily, objęło ochotników w różnym wieku. Były to osoby bez zaburzeń snu, u których wykluczono też obecność innych czynników, mogących negatywnie wpłynąć na wnioski (m.in. używki). Każdego z badanych wyposażono w urządzenie monitorujące w celu pomiaru poziomu aktywności.

Co ciekawe, na podstawie przebadanych rytmów biologicznych i codziennych preferencji odkryto m.in., że młode osoby są zazwyczaj "typami wieczornymi", podczas gdy osoby starsze oraz te bardziej przywiązane do określonej rutyny to prawdopodobnie "typy poranne".

To z kolei nie jest najlepszą informacją dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, u których poranny harmonogram zajęć "codziennie kłóci się z ich własnym zegarem biologicznym" – mówi autor badania. Ponieważ są typami wieczornymi, ich chronotyp nie pozwala im w pełni wykorzystywać zdolności umysłowych w godzinach porannych, czyli w czasie, gdy odbywa się większość zajęć szkolnych.

"Nasz mózg naprawdę potrzebuje regularności. Najlepiej działamy wtedy, kiedy trzymamy się własnych rytmów dobowych, a nie wówczas, gdy ciągle próbujemy podążać za tym narzuconym" – apeluje kanadyjski naukowiec.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Gość
2 miesiące temu
To sugeruje, że naukowcy powinni wziąć się za porządną robotę, a nie wymyślać kolejne bzdury, które "badają". Nie zachodzi żadna korelacja pomiędzy chronktypem, a inteligencją werbalną. Poproszę Nobla.