Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Grzywna
|
aktualizacja

Jak uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów?

0
Podziel się:

Wypis i wyrys z rejestru gruntów to dokument, który określa szczegółową funkcję danej nieruchomości oraz jej położenie. Przyda się on nie tylko w przypadku zakładania księgi wieczystej. Wydawany jest natomiast na żądanie osób uprawnionych przez starostwo powiatowe lub urząd miasta. Jak złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów? Ile kosztuje i ile się na niego czeka?

Jak uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów?
Wypis i wyrys z rejestru gruntów. (unsplash)

Wypis i wyrys z rejestru gruntów - co to jest?

Wypis i wyrys z rejestru gruntów definiowany jest przez Ustawę Prawa geodezyjnego i kartograficznego z dnia 17 maja 1989 roku. Jest to dokument, który opisuje funkcję nieruchomości, jej parametry oraz położenie. Wypis jest zestawieniem tabelarycznym i może być wydany w wersji uproszczonej lub pełnej. Warto wiedzieć, że wersja uproszczona nie zawiera informacji o możliwości użycia dokumentów w celu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Wyrys z mapy ewidencyjnej ma natomiast postać graficzną, która zawiera informacje, takie jak numer działki, jej położenie, usytuowanie budynków itp. 

Kiedy potrzebny jest wypis i wyrys z rejestru gruntów?

Wypis i wyrys z rejestru gruntów to podstawowy dokument niezbędny przy zakładaniu księgi wieczystej danej nieruchomości. Ponadto będzie on potrzebny w przypadku:

 • podziału lub scalenia działki, albo lokalu,
 • wykonania operatu szacunkowego nieruchomości,
 • nabycia lub sprzedaży nieruchomości,
 • starania się o kredyt hipoteczny,
 • przeniesienia prawa własności nieruchomości w formie aktu notarialnego.

Wypis i wyrys z ewidencji gruntów i budynków może też okazać się konieczny do realizacji określonych zadań przez organy administracji publicznej lub operatorów sieci. 

Co zawiera dokument?

Wypis z rejestru gruntów, tak jak zostało wspomniane wcześniej, zawiera szczegółowe informacje na temat konkretnej nieruchomości. Przede wszystkim znajdują się tam:

 • dane adresowe właściciela,
 • dane nieruchomości, np. adres jej położenia, obręb ewidencyjny, opis użytkowy itp.,
 • numer działki ewidencyjnej,
 • symbol użytku i jego powierzchnię w ha,
 • numer arkusza mapy,
 • wartość gruntu, jeżeli została ustalona,
 • numer księgi wieczystej lub oznaczenie dokumentu, jeżeli księga wieczysta nie została założona,
 • nazwę urzędu udostępniającego dokument,
 • podpis osoby sporządzającej dokument wraz z datą.

Na mapie ewidencyjnej z kolei naniesione są m.in. granice działki, jej położenie względem innych nieruchomości, czy punkt załamania linii granicznej. 

Kto może uzyskać wypis i wyrys z rejestru gruntów?

O wypis i wyrys z rejestru gruntów wnioskować mogą wyłącznie uprawnione do tego osoby. Jest to m.in. właściciel nieruchomości, osoba, która ma prawo dysponować nieruchomością oraz osoba lub przedsiębiorstwo posiadające prawne powody do uzyskania dokumentu. 

Wniosek o wydanie wypisu mogą również złożyć organy administracji publicznej, podmioty, które nie są organami administracji publicznej, ale realizuję one zadania związane z gruntem na ich zlecenie oraz operatorzy sieci.

W przypadku ubiegania się o wypis i wyrys z rejestru gruntów przez inne osoby i podmioty niż te wymienionej powyżej ich obowiązkiem jest wskazanie interesu prawnego w tym zakresie. 

Jak złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów?

Wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów można złożyć na dwa sposoby: elektronicznie lub tradycyjne. W pierwszej kolejności należy pobrać wniosek, który dostępny jest na stronie obywatel.gov.pl lub w wersji papierowej w starostwie powiatowym. Po wypełnieniu dokumentu następnie należy złożyć go w starostwie powiatowym lub w urzędzie miasta, na którego terenie znajduje się nieruchomość. Wniosek można również wysłać pocztą.

Jak uzyskać wypis i wyrys z ewidencji gruntów online? Aby złożyć wniosek o wypis i wyrys z rejestru gruntów przez internet należy wejść na stronę Portalu Informacyjnego Służby Geodezyjnej i Kartograficznej, wybrać "Ośrodki dokumentacji" lub "Geodeci powiatowi"i sprawdzić, czy w danym powiecie można złożyć taki wniosek drogą elektroniczną. Następnie dokument w formie online składany jest przy użyciu ePUAP. Szczegółowa instrukcja składania wniosków znajduje się na stronie obywatel.gov.pl. 

Wypis i wyrys z rejestru gruntów - ile się czeka?

Ile czeka się na wypis i wyrys z rejestru gruntów? W momencie składania wniosku urząd każdorazowo poinformuje Cię o czasie oczekiwania. Standardowo na wydanie dokumentu czeka się od 2 do 7 dni roboczych. Zdarza się jednak, że dokument wydawany jest nawet w tym samym dniu.

Wypis i wyrys z rejestru gruntów - cena

Otrzymanie dokumentu w wersji elektronicznej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 140 zł. Wypis i wyrys z rejestru gruntów w wersji papierowej to natomiast koszt 150 zł. Ceny dotyczą jednej nieruchomości w granicach jednego obrębu ewidencyjnego. Oznacza to, że jeżeli w jednym obrębie znajduje się kilka działek, wówczas opłata będzie wynosić wyłącznie 140 lub 150 zł za całość.

Opłaty za wypis i wyrys z rejestru gruntów można dokonać na konto bankowe urzędu lub bezpośrednio w jego kasie.

Jak długo ważny jest wypis i wyrys z rejestru gruntów?

Wypis i wyrys z rejestru gruntów posiada jasno określoną datę ważności, która wynosi 3 miesiące od dnia jego wydania. Jeżeli w tym czasie nastąpią jakiekolwiek zmiany przedmiotowe danej nieruchomości, konieczne jest uzyskanie nowego dokumentu. 

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)