Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artykuł Sponsorowany
|
aktualizacja
Artykuł sponsorowany przez Electrolux

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?

Podziel się:

Urządzanie nowego mieszkania to niezwykle ekscytujące przedsięwzięcie, ale też spore wyzwanie. Warto bowiem zadbać o to, aby przestrzeń była maksymalnie funkcjonalna i cechowała się nowoczesnymi, ekologicznymi rozwiązaniami na miarę XXI wieku, które zapewnią komfort użytkowania oraz obniżenie rachunków za prąd. Jednym z bardziej wymagających pod tym względem wnętrz jest kuchnia. Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania? Czym powinna się charakteryzować?

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania?
(materiały partnera)

Jak wybrać najlepszą lodówkę do nowego mieszkania? Rozważ wszystkie opcje! 

Chłodziarko–zamrażarka, popularnie określana jako lodówka, jest podstawowym sprzętem AGD w kuchni, bez którego trudno wyobrazić sobie przechowywanie żywności i codzienne przygotowywanie posiłków.  

Jak się jednak okazuje, chłodziarka chłodziarce nierówna. Zanim więc zdecydujesz się na wyprawę do sklepu w celu zakupu tego nieocenionego urządzenia, poświęć chwilę i dowiedz się, jaki masz wybór.  

Warto to zrobić, gdyż od tego w dużej mierze zależy nie tylko Twój komfort korzystania z kuchni. Wybierając odpowiednią lodówkę, możesz m.in.: 

 • obniżyć zużycie energii; 
 • zadbać o środowisko (np. jeśli jej obudowa lub wnętrze są wykonane z surowców z recyclingu); 
 • znacznie wydłużyć świeżość żywności i tym samym jej przydatność do spożycia; 
 • zachować najlepszą jakość, smak i aromat produktów; 
 • stworzyć wymarzoną aranżację kuchni bez konieczności jakichkolwiek kompromisów! 

To możliwe i – w gruncie rzeczy – bardzo proste, jeśli tylko wybierzesz sprzęt cechujący się innowacyjnymi technologiami. Na jakie kwestie musisz zwrócić uwagę? Jak wybrać dobrą lodówkę? Oto kilka punktów, którym należy przyjrzeć się bliżej: 

 • typ zabudowy (model wolnostojący, do zabudowy, lodówka typu side by side); 
 • wymiary; 
 • możliwość dostosowania temperatury; 
 • klasa energetyczna; 
 • pojemność; 
 • dodatkowe funkcje i udogodnienia; 
 • wygląd (w przypadku lodówek wolnostojących). 

Typ zabudowy – jaką lodówkę kupić?

Dobra lodówka do nowego mieszkania to nie tylko lodówka nowoczesna, energooszczędna i posiadająca praktyczne funkcje, ale również taka, która spełnia Twoje wymagania pod względem wymiarów i wyglądu.  

W pierwszej kolejności ustal zatem typ zabudowy, aby sprzęt idealnie współgrał z pozostałym wystrojem Twojej nowej, wymarzonej kuchni.  

Jakie masz możliwości? Oto one: 

 • lodówka wolnostojąca – jeszcze do niedawna była najbardziej popularnym rozwiązaniem. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że możesz ustawić ją w niemal dowolnym miejscu, a w przypadku, gdy zechcesz zmienić aranżację, lodówka nie będzie Cię ograniczać. Modele wolnostojące występują w wielu rozmiarach i w różnorodnej kolorystyce. Niektóre z nich oferują np. kostkarkę do lodu lub dystrybutor wody umieszczone na zewnątrz – nie musisz otwierać urządzania, aby zaopatrzyć się w wodę bądź lód; 
 • lodówka do zabudowy – to bardzo ciekawa, nowoczesna opcja. Jeśli cenisz sobie minimalizm lub po prostu chcesz schować lodówkę, aby nie dominowała we wnętrzu czy nie zaburzała jego wystroju, to coś dla Ciebie! Pamiętaj jednak o tym, że w przypadku konieczności wymiany urządzenia, trzeba będzie kupić nowe o tych samych wymiarach, aby wpasowało się w zabudowę; 
 • lodówka side by side – z reguły są to urządzenia znacznie większe i bardziej pojemne od standardowych lodówek. Charakterystyczna lodówka side by side, posiadająca dwoje drzwi, już sama w sobie stanowi ozdobę i ciekawy akcent w kuchni, a do tego jest bardzo wygodna w codziennym użytkowaniu. Ciekawą wariacją jest lodówka typu french door (połączenie drzwi i szuflad). 

Pomimo tego, że najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest chłodziarko–zamrażarka, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zakup odrębnej chłodziarki i zamrażalnika. Tak naprawdę nie ogranicza Cię nic poza wyobraźnią i – oczywiście – powierzchnią kuchni! 

Wymiary i pojemność – jak wybrać lodówkę? 

Przyjmuje się, że lodówka dla jednej osoby powinna mieć pojemność około 120 litrów. W przypadku każdej kolejnej osoby należy doliczyć 30 litrów. W związku z tym urządzenie, z którego będą korzystać dwie osoby, powinno cechować się pojemnością około 150 litrów, a np. 4–osobowa rodzina musi dysponować lodówką nie mniejszą niż 210 litrów. Ale czy na pewno "musi"? To naturalnie zależy od Ciebie i w dużej mierze podyktowane jest tym: 

 • jaką przestrzenią w kuchni dysponujesz; 
 • jaki styl życia prowadzisz – czy robisz zakupy np. raz w tygodniu, codziennie; 
 • czy gromadzisz zapasy w lodówce i zamrażarce.

Funkcjonalność w kuchni jest niezmiernie istotna, dlatego dobrze przemyśl, jak dużej lodówki potrzebujesz i na jaką wielkość lodówki możesz sobie pozwolić. Rozważnie podjęta decyzja zaoszczędzi Ci stresu i problemów w codziennym użytkowaniu. 

Dodatkowe funkcje i udogodnienia 

Obecnie na rynku znaleźć można sporo chłodziarko–zamrażarek, które oferują naprawdę ciekawe funkcje i udogodnienia. Nie bez znaczenia – zwłaszcza współcześnie – jest ponadto kwestia ochrony środowiska. Ty także możesz je wesprzeć, świadomie i odpowiedzialnie kupując domowe sprzęty. Na co warto zwrócić uwagę, wybierając lodówkę? W którą z opcji warto zainwestować? 

Lodówka przyjazna dla środowiska i… domowego budżetu? 

Jest to możliwe, a najlepszym tego przykładem są lodówki Genesi Elextrolux. Powstają one w fabryce, która posiada certyfikat zerowej produkcji odpadów! W procesie produkcyjnym znacznie ograniczone są zużycie energii i emisja gazów cieplarnianych, co przekłada się na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska.  

Wnętrza lodówek Genesi są wykonywane w aż 70% z tworzyw sztucznych, które pochodzą z recyklingu. Innowacyjne technologie umożliwiają zaś zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 20% w stosunku do poprzednich modeli oraz zmniejszenie zużycia energii, przy jednoczesnym zachowaniu właściwych parametrów lodówki, co wprost prowadzi do odczuwalnych oszczędności w domowym budżecie. 

Zaawansowane technologie chłodzenia 

Chłodziarka powinna chłodzić. To fakt. Nie bez znaczenia (zarówno dla zużycia energii, jak i jakości produktów) jest jednak to, w jaki sposób to robi. Kolejnym przykładem zaawansowanych technicznie rozwiązań w lodówkach Electrolux jest technologia Cooling 360°. Wykorzystane do produkcji materiały i odpowiedni rozstaw wydajnych otworów wentylacyjnych sprawiają, że rozkład temperatury jest aż o 30% lepszy w porównaniu ze standardowymi chłodziarkami. System ten zapewnia stabilny poziom wilgotności i temperatury, a tym samym lepiej chroni produkty, zachowuje ich wysoką jakość i dłuższą przydatność do spożycia. 

Dodatkowe funkcje na wagę złota 

Nowoczesne i stylowe lodówki zaskakują różnorodnością rozwiązań, które mają realny, niezwykle korzystny wpływ na codzienne użytkowanie lodówki oraz na przechowywaną w niej żywność. Jednym z nich jest inteligentna technologia No Frost, w przypadku lodówki 600 TwinTech od Electrolux dodatkowo z podwójnym systemem chłodzenia, który sprawia, że żywność jest nawet o 60% bardziej soczysta. Kolejną korzyścią płynącą z posiadania systemu No Frost – jak sama nazwa wskazuje – jest oczywiście to, że w zamrażarce ani na ściankach chłodziarki nie gromadzi się szron, dzięki czemu nie tylko nie musisz jej regularnie rozmrażać, ale zyskujesz przestrzeń do przechowywania pożywienia. 

A gdyby do tego "dorzucić" możliwość długiego przechowywania warzyw i owoców bez ryzyka utraty cennych witamin? To z kolei jest możliwe dzięki GreenZone. To specjalnie zaprojektowana, szczelna szuflada, w której wilgotność i temperatura, niezależnie od pozostałej przestrzeni w lodówce, utrzymywane są na idealnym poziomie, gwarantującym zachowanie świeżości produktów i 95% witamin nawet po 11 dniach. 

Jeszcze inne technologie umożliwiają zapobieganie wysuszaniu żywności, jak np. MultiFlow, która odpowiada za obieg powietrza i utrzymanie stabilnej temperatury. Wszystko to w znacznym stopniu pomaga ograniczyć marnowanie żywności, bowiem ta na dłużej zachowuje świeżość i dobroczynne składniki odżywcze. 

Podsumowanie 

Wiesz już, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki do Twojej kuchni. Wybór obecnie jest ogromny, ale posiadając podstawową wiedzę na temat tego, czym powinna charakteryzować się godna uwagi chłodziarka, z pewnością świetnie sobie poradzisz i przez długi czas będziesz cieszyć się funkcjonalnym, niezawodnym sprzętem!

Artykuł sponsorowany

kuchnia
poradnik
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl