Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Materiał partnera
|
aktualizacja

Jak wyleczyć 10 miliardów ludzi. Debata o medycynie przyszłości

16
Podziel się:

Do połowy XXI wieku liczba mieszkańców Ziemi zbliży się do 10 miliardów. Dostęp do powszechnej opieki medycznej gwarantującej usługi wysokiej jakości to jedno z wyzwań stojących przed ludzkością. Między innymi na ten temat rozmawiali uczestnicy organizowanego przez PZU i Financial Times wydarzenia, które odbyło się w Davos.

Telemedycyna może być jedną z szans, by poprawić dostępność usług medycznych na świecie
Telemedycyna może być jedną z szans, by poprawić dostępność usług medycznych na świecie (Shutterstock.com)

Obecnie na Ziemi mieszka 7,6 miliarda ludzi. Zgodnie z szacunkami ekspertów ONZ nasza planeta do 2050 roku będzie domem dla blisko 9,8 miliarda mieszkańców.

W dobie cyfryzacji tradycyjne bariery jak granice geograficzne czy ograniczony dostęp do zasobów praktycznie nie istnieją. Jednak pomimo szybkiego rozwoju technologii, przed ludzkością pozostaje nadal wiele wyzwań. Jednym z nich jest przygotowanie systemów opieki zdrowotnej do dalszego wzrostu liczby mieszkańców Ziemi.

Eksperci o medycynie przyszłości

Na ten temat, podczas Światowego Forum w Davos, rozmawiali uczestnicy "FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare".

Moderatorem wydarzenia był David Crow z Financial Times, a udział w nim wzięli Paweł Surówka – Prezes PZU oraz Roman Pałac – Prezes PZU Życie, a także Githinji Gitahi – Group Chief Executive Officer Amref Health Africa, Stephen Klasko – President of Thomas Jefferson University and CEO Jefferson Health, Peter Lee – Corporate Vice President Microsoft Healthcare oraz Andrew Thompson – Chief Executive Officer Proteus Digital Health.

Była to rozmowa światowych ekspertów z zakresu ochrony zdrowia jak i nowych technologii. Uczestnicy dzielili się wiedzą oraz pomysłami, jak budować wytrzymałe i powszechne systemy opieki zdrowotnej oferujące usługi najwyższej jakości. Zastanawiali się także nad doświadczeniami krajów uprzemysłowionych i wysokorozwiniętych w obszarze powszechnej opieki zdrowotnej oraz roli prawodawstwa oraz partnerstwa publiczno-prywatnego w zakresie systemów zdrowotnych.

Uratuje nas telemedycyna?

– Opieka zdrowotna to jedno z największych wyzwań jakiemu musimy sprostać. Z jednej strony na Ziemi przybywa mieszkańców, z drugiej część krajów, w tym Polska, zmaga się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Oba te zjawiska powodują, że obecna podaż usług medycznych jest niewystarczająca. Jako Grupa PZU obserwujemy, że technologia może być jedną z szans, by poprawić dostępność usług medycznych dzięki podniesieniu efektywności systemu (telemedycyna) lub identyfikacji tych przypadków, w których nie jest konieczna wizyta u specjalisty (np. symptom checker) – mówi Roman Pałac, prezes PZU Życie.

PZU Zdrowie jest czołowym niepublicznym dostawcą opieki medycznej w Polsce. Oprócz współpracy z ponad 2100 placówkami partnerskimi w 500 miastach, PZU Zdrowie buduje własną sieć, która liczy już 63 placówki. Miesięcznie umawia ponad 100 tysięcy wizyt lekarskich. W sieci własnej PZU Zdrowie pracuje 1300 lekarzy 100 specjalizacji. Dodatkowo PZU Zdrowie współpracuje z blisko 50 szpitalami i ponad połową aptek w Polsce.

Szczegóły dotyczące wydarzenia są dostępne na dedykowanej stronie internetowej FT-PZU Spotlight on Global Access to Healthcare.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(16)
Kapitalista
5 lata temu
Soorrrryyy ale w europie tego wzrostu nie bedzie .. tylko w azji .. krajach muzulmanskich i afryce .. niech oni sobie sami sie opiekuja nawzjaem ... publiczna sluzba zdrowia powinna byc zlikwidowana bo genereuje tylko straty !
kaczkaynsitoh...
6 lat temu
najpierw nas podtrują a teraz myślą jak nas zatruć
POrażony niew...
6 lat temu
Mam pytanie do wszystkich autorytetów: Czy nazwanie nieroba nierobem, żebraka żebrakiem, malwersanta malwersantem, złodzieja złodziejem, a bandyty bandytą, jest już mową nienawiści i hejtem?? Czy też werbalnym opisem uczynków sporej gromady mających taką receptę na życie ??
gfd34
6 lat temu
he he, To znaczy, że trup będzie scielał się gęsto. Medycyna przyszłości będzie taka, że wszyscy będą bali się tam pójść.
cierpiący
6 lat temu
najpierw kościoły i pomniki ,to jest pierwsza potrzeba kleru , ludzie się nie liczą