Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Oliwia Skindzier
|

Jak zero waste pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze?

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
0
Podziel się:

Zakup. Krótki cykl życia. Śmietnik. Tak w skrócie można opisać sposób, w jaki kupujemy przedmioty. Zero waste to idea, której celem jest maksymalne ograniczanie ilości produkowanych odpadów i wydłużenie życia przedmiotów, które już posiadamy. Jednak zredukowanie śmieci to także ograniczenie niepotrzebnych wydatków. Jak zero waste może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy?

Jak zero waste pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze?
Less waste to filozofia, zgodnie z którą, powinno się maksymalnie zredukować produkowanie śmieci. (Getty Images, Iryna Imago)

Oszczędzanie w duchu zero waste

Zero waste polega na możliwie jak największym zredukowaniu ilości śmieci, które produkujemy. "Zero" nie oznacza w tym przypadku całkowitego wyeliminowania odpadów, ponieważ jest to niemożliwe. Chodzi o ograniczenie ilości śmieci do minimum. Dzięki zasadom zero waste można nie tylko zadbać o środowisko, ale także o domowy budżet. Zero waste opiera się bowiem na regułach 5R ("reduce", "refuse", "reuse", "recycle" oraz "repair"), które sprowadzają się do ograniczania niepotrzebnych wydatków, wykorzystywania rzeczy ponownie, odmawiania przyjmowania zbędnych przedmiotów, recyklingowania oraz naprawiania rzeczy. Jak mogą pomóc w oszczędzaniu pieniędzy?

Less waste, more money

Dbanie o środowisko zwyczajnie się opłaca. Dzięki kilku prostym zasadom zobaczysz, jak korzystne może okazać się życie w stylu zero/less waste i jak wiele możesz zaoszczędzić. Nie musisz od razu zastosować się do wszystkich. Już jedna pozwoli zauważyć, jak wiele można zyskać. Dlaczego zero waste to dobre rozwiązanie dla wszystkich, którzy szukają oszczędności?

Nie kupujesz jednorazowych przedmiotów

Plastikowe opakowania, niepotrzebne gadżety i kolejny worek na śmieci zapełnia się w mgnieniu oka. Jeśli możesz, odmów przyjęcia niepotrzebnych dodatków. Poproś o napój bez słomki, nie przyjmuj kolejnego bibelota, który tylko będzie łapał kurz lub zginie na dnie szafki. Ogranicz kupowanie produktów jednorazowych. Możesz na przykład zastąpić jednorazową maszynkę metalową z wymiennymi wkładami, a płatki kosmetyczne miękkimi wielorazowymi wacikami. Ogromną różnicę w portfelu zauważysz, gdy zrezygnujesz z butelkowanej wody. Jeśli nie przekonasz się do picia kranówki, zainwestuj w filtr. Wszystkie te z pozoru drobne wydatki po zsumowaniu nie będą już tak małą kwotą.

Kupujesz tylko wtedy, gdy potrzebujesz

Zza lady ekspedientka namawia Cię do zakupu batonika w promocyjnej cenie, twój telefon wibruje, bo przyszedł newsletter z informacją o rozpoczęciu sezonowej wyprzedaży w ulubionym sklepie. Ciężko jest nie ulec pokusie kupna nowej rzeczy. Warto jednak kupować rzeczy tylko wtedy, gdy naprawdę są potrzebne. Dlatego na zakupy wybieraj się z listą i postaraj się jej trzymać, a powiadomienia o nowych promocjach po prostu wyłącz. Nie miej wyrzutów sumienia, gdy dokonasz jakiegoś nieplanowanego zakupu, jednak postaraj się ograniczyć impulsywne kupowanie do minimum.

Wiele firm kusi zniżkami, darmowymi próbkami czy ofertą specjalną. Łatwo wpaść w pułąpkę i kupić od razu kilka rzeczy, których się nawet nie planowało.

Nie dajmy się namówić na cross selling – chodzi o sytuację, w której podczas zakupu jednego produktu jest nam proponowany drugi, nawet w promocji. I ważne – najczęściej jest tylko pozorna okazja. Pamiętajmy, że taka forma sprzedaży, zawsze musi się opłacać firmie. To, że na pierwszy rzut oka nie widzimy kosztów ukrytych, to nie znaczy, że ich nie ma. - podkreśla w rozmowie ze Strefą Biznesu Agnieszka Surowiec, ekspertka Intrum.

Zamiast kupować nowe, szukasz używanego

Potrzebujesz nowego laptopa, a że zbliża się wiosna, myślisz także o zakupie roweru. Nowe sprzęty są kosztowne i z pewnością mocno nadwyrężą budżet. A co, gdyby można było zredukować te wydatki niemal o połowę i cieszyć się z nowego laptopa i roweru? Kupowanie używanych sprzętów to ogromna oszczędność. Wiele z nich nadal objętych jest gwarancją, a ich stan jest niemal idealny. Jeśli wiesz jednak, że rower posłuży Ci tylko na kilka wyjazdów, może lepiej je go wypożyczyć? Nie zawsze posiadanie rzeczy na własność będzie bardziej opłacalne, ponieważ niejednokrotnie to wynajęcie czy wypożyczenie będzie korzystniejszym rozwiązaniem.

Nie marnujesz jedzenia

Niedobrze zaplanowane zakupy, dłuższy pobyt poza domem i efekt jest widoczny w śmietniku. Marnowanie żywności to spory problem, z którym boryka się każdy. Nie oznacza to, że w twoim koszu ma nie wylądować już nigdy żaden papierek. Zwrócenie uwagi na to, jak odpowiednio planować zakupy i posiłki może pomóc w ograniczeniu produkcji odpadów. Wyrzucając jedzenie, wyrzucasz tak naprawdę swoje pieniądze podwójnie. Nie dość, że z twojego portfela ucieka cena danych produktów, to jeszcze z nich nie skorzystasz, więc z pustym żołądkiem zadzwonisz po jedzenie z dostawą, tracąc dodatkowo czas.

Naprawiasz i dajesz drugie życie

Jeśli w twojej kurtce popsuje się zamek, nie kupujesz jak najszybciej nowej, ale wybierasz się do zakładu krawieckiego i kolejny sezon nie musisz myśleć o nowej. A gdy twój mikser odmówi współpracy, oddasz go do serwisu, zamiast pozbyć się go pod pretekstem kupienia lepszego modelu. Dawanie rzeczom drugiego życia jest rzeczywistą oszczędnością. Tylko gdy masz pewność, że koszty naprawy przewyższą cenę zakupu nowego produktu, zrezygnuj. Postaraj się oddać stary niesprawny sprzęt w ręce kogoś, kto przerobi go na inny przedmiot, czy wykorzysta na części.

Oszczędzasz zasoby

Ograniczenie zużycia zasobów to realna korzyść finansowa, które nie jest trudna do osiągnięcia.

Rachunki za prąd mogą być niższe, jeśli tylko przestrzega się pewnych zasad. Podobnie jest z wodą. Wyłączanie urządzeń, gdy się z nich nie korzysta, zakup tylko energooszczędnych sprzętów, czy rozsądne korzystanie z wody i prądu to tylko kilka przykładów na zredukowanie opłat. Mniejsze zużycie to korzyść dla planety i własnego portfela.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)