Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Jako sprzątaczka hotelowa przewodziła protestom we Francji. A teraz? Zawrotna kariera Iworyjki

18
Podziel się:

Pochodząca z Wybrzeża Kości Słoniowej Rachel Kéké poprowadziła jeden z najdłuższych strajków hotelowych we Francji. Jako sprzątaczka walczyła o lepsze płace (m.in. płatne nadgodziny) i warunki pracy. Cel osiągnęła. Ale na tym Iworyjka nie poprzestała. W niedzielę jako pierwsza osoba sprzątająca dostała się do francuskiego parlamentu.

Jako sprzątaczka hotelowa przewodziła protestom we Francji. A teraz? Zawrotna kariera Iworyjki
Lewicowa koalicja Nupes, z której ramienia startowała Rachel Kéké, zajęła drugie miejsce w drugiej turze wyborów do francuskiego parlamentu (East News, Associated Press, AP)

Dwa lata - tyle trwał strajk prowadzony przez Rachel Kéké, która sprzątała wówczas w jednym z największych hoteli w Paryżu. "The Guardian" wspomina, że kobiety - głównie Afrykanki z przedmieść francuskiej stolicy - walczyły z wyzyskiem w pracy. Ale nie tylko. Również z rasizmem oraz molestowaniem seksualnym ze strony gości.

Strajk zakończył się sukcesem w zeszłym roku. "Magazyn Kontakt" relacjonował, że udało się wywalczyć od pracodawcy (pracowały w hotelu na zasadach outsourcingu) między innymi: zmniejszenie liczby pokojów do posprzątania z 3,5 do 3 na godzinę, podwyższenie pensji od 250 euro do 500 euro miesięcznie w zależności od umowy, dodatek obiadowy w wysokości 7,30 euro dziennie i płatne nadgodziny.

Na kolejny ogromny sukces Iworyjka nie musiała długo czekać. "To my mieszkamy w ubogich dzielnicach i wykonujemy kluczowe prace. To nas się lekceważy i wyzyskuje. Dlatego brońmy się w parlamencie" - mówiła Agence France-Presse, startując z ramienia lewicowej koalicji Nupes w wyborach parlamentarnych 2022.

Słowa Rachel Kéké trafiły do wyborców. W niedzielę (19 czerwca) odbyła się druga tura. U władzy utrzymała centroprawicowa koalicja Razem, skupiona wokół prezydenta Francji Emmanuela Macrona, choć straciła większość absolutną. Lewicowy sojusz Nupes zajął drugie miejsce. Trzeci wynik uzyskało prawicowo-populistyczne Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen, a czwarte - Republikanie.

Od sprzątaczki do parlamentu

"Jestem głosem tych, którzy nie mają głosu. Jestem pokojówką, sprzątaczką, ochroniarzem, opiekunem, pomocą domową - wykonuję wszystkie te niewidzialne zawody. A w Zgromadzeniu Narodowym (parlament francuski - przyp. red.) te zawody staną się widoczne" - obiecała nowo wybrana posłanka Rachel Kéké cytowana przez serwis Africannews.com.

Była sprzątaczka, która jako pierwsza przedstawicielka tego zawodu dostała się do francuskiego parlamentu, co podkreśla "The Guardian", że polityka ją nie przeraża. Na strajkowym froncie była - jak mówi - zastraszana, oblewana wodą i znieważana na tle rasowym.

Rachel Kéké ma 48 lat. Jej ojciec był kierowcą autobusu, a matka sprzedawała ubrania. Zmarła, gdy miała 12 lat i Kéké musiała przerwać naukę, by zająć się rodzeństwem. W 2000 r. przybyła do Francji, gdzie jej dziadek walczył podczas II wojny światowej.

"Walcząc o ucieczkę od nędznych warunków mieszkaniowych i utrzymanie pięciorga dzieci, Kéké pracowała najpierw jako fryzjerka, potem na kasie w supermarkecie, a w końcu jako sprzątaczka w hotelu. W 2015 r. przyjęła obywatelstwo francuskie" - informuje "The Guardian".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
manifest PKWN
rok temu
Nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera.
libra
rok temu
i po co ta dyskusja , Wałęsa był po zawodówce i został prezydentem
edza
rok temu
Ja sprząta 3 pokoje w godzinę to juz wiem, że czystośc w hotelu to tylko złudzenie...
ABP_W
rok temu
3 pokoje na godzinę? Czyli na posprzątanie jednego pokoju łącznie z łazienką jest niecałe 20 minut? Tam nie ma prawa być czysto.
stacz
rok temu
walcz o swoje miejsce na ziemi