Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Jarosław Kaczyński mówi o bogactwie Irlandii. Sprawdziliśmy jego słowa

423
Podziel się:

Jarosław Kaczyński wezwał do ponadpartyjnej zgody, by wykorzystać szansę na bogacenie się Polski. Przywołał w tym kontekście przykład Irlandii, która ma być "dużo bogatsza niż Niemcy". Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście tak jest.

Jarosław Kaczyński na Pikniku Rodzinnym opowiadał o irlandzkim bogactwie
Jarosław Kaczyński na Pikniku Rodzinnym opowiadał o irlandzkim bogactwie (PAP, Piotr Polak)

- Irlandia jest dużo bogatsza niż Niemcy. Jest dużo bogatsza niż Anglia, a była biedniejsza. Z Polską też tak może być, ale potrzebujemy zgody - mówił podczas Pikniku Rodzinnego w Kuczkach Kolonii nieopodal Radomia Jarosław Kaczyński. Jak dodał, od początku lat 20-tych na Zielonej Wyspie konkurowały ze sobą dwie główne partie, a temperatura sporu była nieporównywalna do tego, co widzimy dziś w Polsce.

- Oni się nawzajem rozstrzeliwali, skazywali na śmierć, a udało im się porozumieć, gdy pojawiła się szansa na rozwój i wzbogacenie - podkreślił. Odwołał się w ten sposób do krwawych starć z drugiej dekady minionego stulecia irlandzkiego cudu gospodarczego zapoczątkowanego w latach 80-tych. Nieco uprościł historię, ale skupmy się na liczbach.

Czy rzeczywiście Irlandia jest bogatsza od Niemiec i Zjednoczonego Królestwa? Według danych Eurostatu PKB Irlandii wyniósł w 2018 r. 324 mld 82 mln euro i uczciwie trzeba przyznać wypada blado w porównaniu z Niemcami i Brytyjczykami (choć Jarosław Kaczyński mówił o "Anglii", w porównaniu sprawdzimy Zjednoczone Królestwo, którego częścią jest Anglia - red.). PKB naszego zachodniego sąsiada - Niemiec - wynosi 3 biliony 386 mld euro. Niemal dziesięciokrotnie więcej niż PKB Irlandii. Wielkość gospodarki Zjednoczonego Królestwa została określona na poziomie 2 bilionów 393 mln 693 mln euro.

Zobacz także: Oglądaj też: Polsce grozi kryzys jak w Grecji? Ekonomista wszystko wyjaśnił

Co ciekawe, nie tylko europejscy giganci mają PKB większe od Irlandii Nawet Polska może pochwalić się takim "osiągnięciem" - nasze, wg Eurostatu, wynosi niemal 500 mld euro. Podobne różnice pokazują dane prezentowane przez CIA World Factbook, który dane pokazuje w dolarach, ale najnowsze pochodzą z 2017 r. Czy to oznacza, że Jarosław Kaczyński kłamał?

Nie. A przynajmniej nie do końca. Gdyby mówił jedynie o wielkości gospodarki można byłoby go oskarżać o mijanie się z prawdą. Jeśli jednak sprawdzimy statystyki PKB per capita (wskaźnik obrazujący zamożność i dobrobyt społeczeństwa - red.) okaże się, że Irlandczycy nie tylko wyprzedzają Niemców i Brytyjczyków. Wyprzedzają wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej za wyjątkiem Luksemburga.

Wg danych Eurostatu za ubiegły rok PKB per capita Irlandii wynosi 58 tys. euro. W Niemczech wynosi ono 35 tys. 900 euro, a w Zjednoczonym Królestwie 32 tys. 400 euro. Dla porównania w Polsce jest to około 12 tys 400 euro na głowę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(423)
Michael
2 lata temu
Normalnie nie komentuję ale zawsze lubiłem money.pl za znikomą manipulację. Tutaj jest ona nadwyraz okazała. Twórca tekstu albo naprawdę nie rozumie(co, źle świadczy o intelekcie autora) albo liczy, że czytelnicy nie zrozumieją. Otóż Kaczyńskiemu chodziło o to, że Irlandczycy a nie Irlandia są bogatsi. Potocznie można powiedzieć Irlandia, bo to nomen omen właśnie PKB na obywatela świadczy o standardzie życia i bogactwie. PKB na obywatela w Irlandii jest 6 najwyższe na świecie. Plasuje się między Szwajcarią, a Singapurem. W tym fakcie tkwi bezmyślność artykułu. Post Scriptum: PKT Niemiec to 3,8 tryliarda przy 80ml obywatelach. Gdyby Irlandia miała tylu obywateli, a nie 5mln, bo tyle ma obecnie, wówczas PKB zielonej wyspy mogłoby wynieść 6,68 tryliarda.
Polak stary
5 lata temu
Kiedyś byłem dumny z Polaków , teraz gdy popierają PiS wstydzę się. Patrz UE.
Kiki
5 lata temu
No następny chce zrobić z Polski Zielona wyspę
Kamil
5 lata temu
Irlandia zachęcała inwestorów zagranicznych i obniżała podatki. Przeciwieństwo socjalistycznego PiSu. :P
ROB ROY
5 lata temu
ALE KOGO TY ROBISZ W ''BAMBUKO''REDAKTORKU PRZECIEŻ NIEMCÓW CZY BRYTYJCZYKÓW JEST PO 30 RAZY WIECEJ WIĘC NA JEDNEGO MISZKANCA PRZYPADA W IRLANDII WIĘCEJ NIZ NA NIEMCA W NIEMCZECH CZY BRYTYJCZYKA W WIELKIEJ BRYTANI
...
Następna strona