Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Jarosław Kaczyński w Sejmie o kulach. Czy posłowie mogą pracować na zwolnieniu

442
Podziel się:

Jarosław Kaczyński ze świeżo zoperowanym kolanem wzbudził w Sejmie spore zainteresowanie. Według współpracowników prezes PiS jest na 6-tygodniowym zwolnieniu. Sprawdzamy, jak wygląda kwestia zasiłku chorobowego dla parlamentarzystów.

Jarosław Kaczyński pojawił się w Sejmie o kulach, a na jego twarzy było widać grymas.
Jarosław Kaczyński pojawił się w Sejmie o kulach, a na jego twarzy było widać grymas. (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Nie mamy pewności, co zalecili lekarze Jarosławowi Kaczyńskiemu. Być może umiarkowany ruch jest w jego stanie wskazany, być może nie. Ale to już sprawa posła Kaczyńskiego i tego, jak podchodzi do swojego zdrowia.

Nie mamy też potwierdzonych przez samego zainteresowanego informacji, jakie zwolnienie otrzymał Jarosław Kaczyński. To informacje zastrzeżone, jednak z wypowiedzi jego współpracowników możemy wnioskować, iż ma on sześciotygodniowe zwolnienie lekarskie.

W takim razie powinien być w Sejmie czy nie? Sytuacja posłów jest bardzo specyficzna. Z jednej strony mamy bowiem posłów niezawodowych. Ta grupa stanowi mniejszość i świadomie rezygnuje z uposażenia poselskiego. Są to osoby, które nie zrezygnowały z pracy zawodowej lub prowadzenia własnej firmy. Otrzymują one jedynie dietę w wysokości 2473,08 zł brutto. To równowartość 25 proc. uposażenia poselskiego.

Zobacz także: Obejrzyj: Wiedza Polaków na temat IKE. Dlaczego nie myślimy o swojej emeryturze?

Z drugiej strony mamy posłów zawodowych, których jest zdecydowana większość. Otrzymują oni uposażenie w całości – 9892,30 zł brutto - i w trakcie sprawowania mandatu nie zajmują się inną działalnością. Mogą oczywiście pisać książki czy artykuły, ale nie podejmują tzw. stosunku pracy. Dostają też dietę.

Wszyscy parlamentarzyści mają też pieniądze na prowadzenie biur oraz szereg przywilejów, jak choćby bezpłatne przejazdy komunikacją publiczną.

Kaczyński w Sejmie nie ma etatu

W Centrum Informacyjnym Sejmu dowiedzieliśmy się, że poseł nie jest związany z Sejmem tzw. stosunkiem pracy. Słowem – nie ma tam etatu. Owszem, płaci składki i podatki od uposażenia, okres pracy w Sejmie liczy mu się do emerytury jako staż pracy, ale stosunkiem pracy nie jest.

Czy poseł może pobierać zasiłek chorobowy? Sprawę wyjaśnia nam rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Wojciech Andrusiewicz.

- Posłowie nie podlegają ubezpieczeniu chorobowemu i nie mają prawa do świadczeń z tego ubezpieczenia - m.in. właśnie zasiłku chorobowego. W tej sytuacji ZUS nie ma podstaw prawnych do podejmowania działań związanych z kontrolą - mówi nam Andrusiewicz.

Tymczasem odebranie zasiłku chorobowego jest w zasadzie jedyną sankcją, jaką ZUS może zastosować wobec osób, które nie respektują zasad zwolnienia lekarskiego. Podczas takiego zwolnienia nie można bowiem podejmować żadnej pracy zarobkowej. Co więcej – za taką pracę uznaje się nie tylko harowanie na przodku w kopalni, ale i podpisywanie umów czy dokumentów, a także zajęcia nieodpłatne.

Na L4 lepiej nie pracować

Jeśli więc pracownik na zwolnieniu pomoże szwagrowi pomalować sypialnię, może stracić prawo do zasiłku. Jeśli wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do zasiłku chorobowego i to za cały okres, na który zostało ono wypisane.

To nie wszystko – pracodawca może nawet zwolnić niesfornego pracownika za niewystarczające dbanie o swoje zdrowie. W przypadku posłów nie można jednak mówić o pracodawcy, skoro nie mają stosunku pracy. Jedynym przypadkiem, kiedy można wrócić do pracy wcześniej, jest skrócenie zwolnienia. Takie dokumenty mogą wystawić jedynie lekarze orzecznicy ZUS lub specjaliści medycyny pracy. Lekarze rodzinni nie mają do tego prawa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(442)
umiarkowany
5 lata temu
Takie postępowanie posła rodzi brak zaufania do władzy , nigdy nie powinno mieć miejsca w życiu publicznym.
bor
5 lata temu
a to on jeszcze zyje ?/mowili, ze kopnal w kalendarz ? popatrzcie na tego starego ramola, ledwo lazi, napewno bierze leki przeciw bolowe, to i kaczy leb ""krzywo "pracuje , i takie "cus " rzadzi sie "?/w 40 -to milionowym Kraju ?? to juz nawet nie jest smieszne --TO TRAGEDIA DLA POLSKI !!
ewa
5 lata temu
praca na zwolnieniu lekarskim to w wiekszosci obowiazek nie kazdy pracodawca uznaje zwolnienia wezmie owszem zeby byc krytym i tyle a pracowac kaze chyba ze zwolnienie szpitalne to juz sie boi
mucha
5 lata temu
Trzeba wprowadzic zmiany i po przejsciu na emeryture nie wolno byc juz posłem ani poslanka glowa nie ta rozum szwankuje i przez takich sa w panstwie problemy
LOLKA
5 lata temu
skoro nie wystepuje stosunek pracy to skad prezes ma emeryture? bełkot jakis
...
Następna strona