Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera Mariana Banasia. Jarosław Kaczyński domaga się dymisji szefa NIK

W czwartek 28 listopada Marian Banaś spotkał się z prezesem Prawa i Sprawiedliwości Jarosławem Kaczyńskim oraz wiceprezesem partii Mariuszem Kamińskim. Szef NIK miał na nim usłyszeć, że kierownictwo PiS-u chciałoby, żeby podał się do dymisji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Prezes PiS chce, aby Marian Banaś podał się do dymisji. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

O sprawie poinformowała rzeczniczka prasowa Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska. "Podczas czwartkowego spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i wiceprezesa partii Mariusza Kamińskiego z prezesem NIK Marianem Banasiem zostało wyrażone oczekiwanie, aby szef NIK podał się do dymisji" - napisała Czerwińska na Twitterze.

Niejasności wokół Mariana Banasia nagłośnił w swoim reportażu "Superwizjer" TVN24. Według ustaleń dziennikarzy w 400-metrowej kamienicy w Krakowie, która należała do Banasia, najemca prowadził pensjonat z pokojami na godziny (został zamknięty wkrótce po wypłynięciu tej informacji na światło dzienne).

Dodatkowo kamienica obłożona jest hipoteką, która posłużyła za zabezpieczenie kredytu. Marian Banaś nie wspomina o tej hipotece w oświadczeniu, a zgodnie z prawem powinien to zrobić.

Zobacz także: Prezydent o Marianie Banasiu: "Jeżeli którykolwiek zarzut się potwierdzi, nie powinien sprawować urzędu"

Ministerstwo Finansów zawiadomiło prokuraturę w sprawie krakowskiej kamienicy Mariana Banasia. Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył w białostockiej prokuraturze obszerne doniesienie.

Kolejne akty historii Banasia wychodziły na jaw w następnych tygodniach. Okazało się, że obecny szef NIK posiadał również kamienicę, która sąsiadowała z ujętą w reportażu. Zakupił ją za pieniądze kobiety pochodzącej z USA. Dziennikarze chcieli przejrzeć akta sprawy tej nieruchomości - jednakże sąd utajnił je na 70 lat.

Prezydent odniósł się do sprawy Mariana Banasia
Afera Mariana Banasia. Andrzej Duda odnosi się do zarzutów

Jak ustalił Mariusz Gierszewski, w notatce dyrektorzy informowali premiera o potrzebie "oczyszczenia KAS z ludzi powiązanych z mafią VAT-u i paliwową". Autorzy napisali też, że ojciec chrzestny dziecka wiceministra finansów Piotra Dziedzica jest związany ze spółkami występującymi w jednym z największych śledztw dotyczących mafii paliwowej. Kierownictwo resortu stanowczo odrzuca te zarzuty i uważa to za pomówienia. Piotr Dziedzic pod tym kątem był sprawdzany przez ABW.

Marian Banaś przedstawił komisji swoich kandydatów na wiceprezesów NIK
"Kłamstwa, kłamstwa i jeszcze raz kłamstwa". Banaś przemówił

Jak podaje Radio ZET, dokument napisał jeden z wicedyrektorów ministerstwa finansów, na podstawie informacji byłego kierownika działu operacyjnego Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie. Jak napisano w nagłówku, raport "powstał w celu naprawy funkcjonowania Ministerstwa Finansów, poprzez zmiany w strukturze merytorycznej i personalnej KAS – oczyszczenie KAS z ludzi powiązanych z mafią VAT-owską i paliwową".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

ImoBrawo TVN24 sama prawda

28-11-2019

OmarKaczyński ja domagam się twojej abdykacji i całej twojej sekty smoleńskiej

28-11-2019

No tak moze byćBanasiowi prezes i Kamiński to mogą co najwyżej pozamiatać podwórko jak im pozwoli. Prezes ma za uszami 2 wieże a drugi to cawłokowity nieudacznik. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)