Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwo Finansów składa zawiadomienie do prokuratury ws. kamienicy Mariana Banasia. MF: "Tajemnica finansowa, nie komentujemy"

Ministerstwo Finansów zawiadamia prokuraturę w sprawie krakowskiej kamienicy Mariana Banasia. Generalny Inspektor Informacji Finansowej złożył w białostockiej prokuraturze obszerne doniesienie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marian Banaś praktycznie przestał pojawiać się publicznie. Tu - w czasie pierwszego posiedzenia parlamentu (Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

Doniesienie dotyczy braci K., czyli ludzi, którzy wynajmowali kamienicę Mariana Banasia, prezesa Najwyższej Izby Kontroli – informuje RMF FM.

Całość objęta jest tajemnicą informacji finansowej. Dziennikarzowi RMF FM udało się ustalić, że zawiadomienie dotyczy wyjątkowo niskiego czynszu, który bracia K. płacili Banasiowi. Zgodnie z przepisami, tak niski czynsz też jest korzyścią, z której trzeba się z państwem rozliczyć. Najemcy tego nie zrobili, stąd doniesienie do prokuratury.

Skontaktowaliśmy się z rzecznikiem prasowym ministerstwa finansów, by potwierdzić te ustalenia.

Marian Banaś, szef NIK i były minister
Afera Mariana Banasia. Oto, jak kupował kamienice

- Działalność Generalnego Inspektora Informacji Finansowej w tym zakresie reguluje ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, która przewiduje, że objęta jest tajemnicą finansową. Nie możemy w żaden sposób skomentować doniesień: nie potwierdzamy, nie zaprzeczamy – usłyszeliśmy od Pawła Jurka.

Obejrzyj: Gowin o Marianie Banasiu. "Z każdym dniem moja wiara jest mniejsza"

Rzecznik resortu dodał, że rocznie Generalny Inspektor Informacji Finansowej składa w tym trybie ok. 200 zawiadomień do prokuratury, "więc nie jest to rzadkość".

Wszyscy chcą rozmawiać z Banasiem

Przed kilkoma godzinami Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział,że Senat wyśle zaproszenie w środę do prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia. Senatorowie chcą zadać kilka pytań politykowi, m.in. w sprawie kamienicy i kwestii oświadczeń majątkowych.

W środę natomiast Banaś pojawi się w Sejmie, gdzie przedstawi kandydatów na swoich następców. Do tej kwestii również odniósł się Marszałek Senatu. W jego ocenie lepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby urzędnik wstrzymał się z nominacjami.

Do tematu Banasia odniósł się również Mateusz Morawiecki. Premier zapowiedział, że zapozna się z raportami dotyczącymi działalności prywatnej szefa NIK. Według doniesień medialnych, Morawiecki był ostrzegany przed nominacją Banasia na to stanowisko przez dyrektorów z ministerstwa finansów i Krajowej Administracji Skarbowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: marian banaś, kamienica Mariana Banasia, szef nik, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-11-2019

PITiPo tytule sądziłem i byłem zdziowiony że MF składa zawiadomienie do prokuratury na Banasia, ale nie to na dwóch braci którzy wynajmowali … Czytaj całość

26-11-2019

ELKATych PiSowskich afer już nie można zliczyć ale naród szczęśliwy, bo im się przecież należy.

26-11-2019

BabciakCo za problem? CBA zrobi nowy raport, "prokurator" stwierdzi brak podstaw do wszczęcia postępowania i git, sprawa zamieciona, a Banaś zbierze … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (211)