Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Kamienica Mariana Banasia. Dostęp do akt sprawy nieruchomości za 70 lat

914
Podziel się

Krakowski Sąd Okręgowy nie udostępni akt sprawy dot. jednej z kamienic należących w przeszłości Mariana Banasia. Sędziowie powołali się na ustawę o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach i utajnili dostęp do akt na 70 lat.

Akta w sprawie jednej z kamienic Mariana Banasia zostały utajnione na 70 lat.
Akta w sprawie jednej z kamienic Mariana Banasia zostały utajnione na 70 lat. (East News, AA/ABACA/Abaca/East News)
bDglchfV

Dziennikarze "Gazety Wyborczej" zainteresowali się kamienicą przy ul. Krasickiego 26 w Krakowie. W 2013 roku jej właściciele – Marian Banaś oraz Teresa H.S. – zdecydowali się na sprzedaż nieruchomości za 1,2 mln złotych. Kobieta wzięła z transakcji 700 tys. złotych, a polityk – 500 tys. Rok później doszło jednak do konfliktu – kobieta chciała dopłaty 100 tys. złotych wraz z odsetkami. Choć pierwotnie sąd przyznał rację Teresie H.S., to po odwołaniu się od wyroku przez Banasia, sędziowie w lipcu 2015 roku oddalili pozew.

Właśnie akta tej sprawy zainteresowały dziennikarzy "Wyborczej". Wniosek o możliwość zapoznania się z dokumentami wysłali do sądu 22 października. Otrzymali odmowną odpowiedź po ponad dwóch tygodniach. W uzasadnieniu odmowy sąd powołał się na ustawę o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Sędziowie stwierdzili, że dziennikarze nie byli stroną postępowania, a zatem dostęp do akt będzie możliwy po 70 latach od prawomocnego wyroku.

– Uzasadnienie tej decyzji jest co najmniej zaskakujące. Przepis, na który powołał się wiceprezes sądu, dotyczy wprawdzie dokumentacji spraw sądowych, ale jedynie takich, które stanowią zarazem materiały archiwalne – mówi dziennikarzom dziennika Tomasz Świerczyński, adwokat występujący w procesach dotyczących kwestii związanych z prawem prasowym.

bDglchfX

Zobacz także: Nowy minister finansów będzie szukał pieniędzy. "Obawiamy się, że owcą do golenia będą przedsiębiorcy"

Świerczyński wytłumaczył, że "pojęcie materiałów archiwalnych", według obowiązującego prawa, to "dokumentacja wchodząca w skład narodowego zasobu archiwalnego". Zasób ten jest źródłem informacji "o wartości historycznej, o działalności Państwa Polskiego, o rozwoju życia społecznego, gospodarczego i kulturalnego". Zdaniem adwokata nie wskazano powodu, który uprawnia akta sprawy do uznania ich za materiały archiwalne.

– Zatem: albo akta te zawierają informacje warte tego, by trafić do narodowego zasobu archiwalnego, albo doszło do błędnej nadinterpretacji przepisu – tłumaczy adwokat.

bDglchgd

Kamienica przy ul. Krasickiego 26 w Krakowie sąsiaduje z nieruchomością pod numerem 24, w której dziennikarskie śledztwo TVN24 wykazało, że funkcjonował tam hotel na godziny. Obie kamienice łączy to, że w przeszłości ich właścicielem był Marian Banaś.

Kamienicę pod adresem ul. Krasickiego 26 obecny prezes Najwyższej Izby Kontroli kupił wspólnie z Teresą H.S. za 200 tys. złotych w 2004 roku. Kamienicę formalnie zakupił Banaś, ale całość kwoty wyłożyła kobieta – udziałami z nieruchomości podzielili się po połowie

Wcześniej dziennikarze "Wyborczej" nie uzyskali też dostępu do dokumentów księgi wieczystej kamienicy przy ul. Krasickiego 24. Uzasadniono tę decyzję tym, że nie wykazali oni interesu prawnego, który uprawniałby do wglądu do dokumentacji.

bDglchge

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDglchgy
KOMENTARZE
(914)
Agilla
11 miesięcy temu
Ile kasy stracił Skarb Państwa, na tych ,,przekrętach" pana Banasia ?
leon
11 miesięcy temu
Mafia działa...
Adam
11 miesięcy temu
Złodzieje kryją się nawzajem!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
bDglchgz
Balcer
11 miesięcy temu
Zorganizowana grupa przestępcza.
buhaha
11 miesięcy temu
Nie chciałeś mieszkańcu z nad Wisły być obywatelem to jesteś niewolnikiem nie wiadomo w czyim kraju !!1
Najnowsze komentarze (914)
zibi
11 miesięcy temu
mafia!!!!
Aga
11 miesięcy temu
To nie jest sprawa wagi Państwowej Jeśli nie mam nic do ukrycia to nie utajniam.
Jasio123
11 miesięcy temu
"co za syf, co za katastrofa"
Ubywatel
11 miesięcy temu
No pieknie. Jak nie 23 mieszkania adamowicza kupione z wyplaty to 2 kamienice banasia ???? I na kogo tu glosowac.....???? Ciemny ludzie i gorszy sorcie wierzacy w jednych i drugich jak w niepodleglosc???
Dziadek+73
11 miesięcy temu
Zbliza sie 13-ty grudnia to moze by tak cos w rocznice upamnietnic
azor
11 miesięcy temu
Wygląda to na klasyczny przykład prania kasy z udziałem polityka...
Tworek
11 miesięcy temu
To nawet nie można podać nazwiska sędziego, który podpisał odmowę ? Też utajone ?
E nde
11 miesięcy temu
Widać że krakowscy sędziowie mocno są powiązani z Banasiem a może z kamienica na godziny i jej prowadzącym pewnie mają nieźle fotki
bDglchgr
Pl
11 miesięcy temu
Banaś oskarżony o gwałt podobno.
kram
11 miesięcy temu
złodzieje z Pis rozpanoszyli się dzięki Ziobrze i Morawieckiemu. Jeden chroni złodzieji, drugi wskazuje jak kraść, Pis ukrywa aferę Getback jak i machloje banasia
1111
11 miesięcy temu
ciekawe czyje jeszcze nazwiska z wiejskiej tam sie przewijaja
strobo
11 miesięcy temu
Skandal jak im nie wstyd , miast dazyc do wyjasnienia sprawy , matacza , by nie wyszlo na jaw , ktoodwiedzal dom banasia a on odpalal tym co zamykaja akta na 70 lat ,na swiecie szczegolne akta si archiwuje na 50 lat , widac zlodzieje boja sie ,by nie dotknelo ich rodzin .
Polak
11 miesięcy temu
W jaki kraju żyjemy ??????
Andrzej
11 miesięcy temu
Macie swoje Prawo i Sprawiedliwość - HAHAHAHAHAHA.
...
Następna strona