Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Jedna czwarta Polaków uważa, że wiedza ekonomiczna nie jest przydatna

11
Podziel się

Wysoką lub bardzo wysoką wiedzę ekonomiczną posiada 52 proc. Polaków, ale jednocześnie ponad jedna czwarta uważa, że nie jest ona przydatna w codziennym życiu - wynika z badania NBP. Jedna trzecia badanych wszystkie swoje dochody przeznacza na bieżące potrzeby, natomiast 16 proc. oszczędza regularnie. Co ciekawe, ponad 40 proc. uważa, że gotówka to jedyne prawdziwe pieniądze.

Jedna czwarta Polaków uważa, że wiedza ekonomiczna nie jest przydatna
(Pixabay)
bDyGdrsl

Obiektywnej oceny stanu wiedzy ekonomicznej Polaków dokonano na podstawie ich odpowiedzi na pytania z zakresu mikro- i makroekonomii. Wyniki?

"Wiedzę bardzo wysoką ma 7 proc. Polaków, wysoką – 45 proc., średnią 33 proc., niską ma 10 proc., zaś bardzo niską – 4 proc." - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Narodowego Banku Polskiego (NBP).

"Poziom wiedzy ekonomicznej bardzo silnie zależy od wykształcenia badanych – im wyższe wykształcenie, tym lepsza samoocena wiedzy ekonomicznej i obiektywny indeks wiedzy. Istotne znaczenie ma również wiek – respondenci najmłodsi (poniżej 24. roku życia) i najstarsi (powyżej 55. roku życia) mają zdecydowanie niższą wiedzę" - napisali autorzy badania.

bDyGdrsn
Zobacz także: 20-letni asystent Gowina. "To bardzo zdolny prawnik"

Według raportu, ponad 60 proc. polskiego społeczeństwa wymaga podstawowej edukacji w zakresie ekonomii i finansów.

"Są to przede wszystkim najmłodsi (15–24 lata) i najstarsi (po 55. roku życia) Polacy, a także osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, częściej mieszkańcy wsi i małych miast" - czytamy w raporcie.

bDyGdrst

Martwić może fakt, że 26 proc. ankietowanych, czyli ponad jedna czwarta uważa, że wiedza z zakresu ekonomii, finansów i gospodarki nie jest potrzebna w codziennym życiu. Z drugiej strony, 70 proc. uważa, że jest potrzebna.

W porównaniu z poprzednią edycją badania w 2015 roku, odsetek odsetek ankietowanych, którzy wszystkie swoje dochody przeznaczają na bieżące potrzeby, spadł do 33 proc. z 48 proc.

Obecnie 51 proc. Polaków od czasu do czasu udaje się coś zaoszczędzić lub zainwestować, a 16 proc. regularnie odkłada lub inwestuje.

bDyGdrsu

"Wśród posiadających oszczędności 28 proc. osób szacuje ich wysokość na 2–4 miesięczne dochody. Porównując wysokość oszczędności z danymi z badania z 2015 roku, obserwujemy wzrost odsetka osób, których oszczędności sięgają 5–9 miesięcznych dochodów" - czytamy w raporcie.

W badaniu pytano także o stosunek wobec pieniędzy i płacenia gotówką. Aż 43 proc. ankietowanych zgadza się ze stwierdzeniem, że gotówka to jedyne prawdziwe pieniądze.

Jednocześnie 42 proc. Polaków deklaruje, że płacenie gotówką sprawia więcej przyjemności niż płacenie kartą, a 38 proc. twierdzi, że lepiej jest otrzymywać pieniądze z ręki do ręki niż przelewy bankowe. Natomiast 49 proc. zgodziła się ze stwierdzeniem: "Lubię patrzeć na banknoty, dotykać je, wtedy czuję, że mam pieniądze".

bDyGdrsv
bDyGdrsO
KOMENTARZE
(11)
Nooooo
2 miesiące temu
Nie oszczędzają aktorzy i artyści. Oni tylko płaczą jakie maja małe emerytury
€€€€€€€€
miesiąc temu
JEST TO ÞWARDY ELEKTORAT PISU, KTÓRY WIEDZE CZERPIE Z TVP INFO
oJOJOJ
2 miesiące temu
Akurat! Przydatna. Umowy po kilka/kilkadziesiat stron z ktorych wynika jedno ze moga cie zrobic jak chca wiec i tak tego nikt nie czyta.
bDyGdrsP
no i teraz wi...
miesiąc temu
skąd takie poparcie dla pissu. ważne jest pincet plus, bronienie ojszczyzny przed dżenderem i LPG i żeby chodzić do kościoła bo tak panbuk przykazał. ważny jest też telewizor i żeby posłuchać czasem zenka. ekonomia - co to za dziwne słowo, po co to komu.
dziękuję
miesiąc temu
Wysoką lub bardzo wysoką wiedzę ekonomiczną posiada 52 proc. Polaków, 64% twierdzi że 500+ daje rząd