Notowania

Jedna z gmin w Danii testuje czterodniowy tydzień pracy

Tylko cztery dni w tygodniu będzie pracował urząd duńskiej gminy Odsherred. Pracownicy mają mieć wolny cały piątek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Duńczycy pracują średnio 37,5 godzin w tygodniu. (Fot: Pixabay.com)

- Ok. 300 pracowników gminy będzie pracować tylko od poniedziałku do czwartku - poinformowała szefowa działu kadr Kirsten Lund Markvardsen, cytowane przez "Puls Biznesu". To rozwiązanie będzie testowane przez trzy lata.

Pracownicy urzędu gminy będą łącznie pracować 35 godzin w tygodniu. Średnia dla Danii nie jest jednak dużo większa - to 37,5 godzin. Godziny pracy urzędników gminy Odsherred będą ustalane indywidualnie, ale przynajmniej raz w tygodniu będą musieli pracować dłużej. Godziny otwarcia urzędu ustalono na 7:00-19:00.

Gmina zastanawia się także nad uruchomieniem dodatkowych kanałów komunikacji z urzędnikami poza godzinami pracy.

Zobacz: Własna działalność, a praca jak na etacie. "Ludzie będą przez to mieli głodowe emerytury"

- Mieszkańcy będą mogli zadzwonić zarówno przed jak i po godzinach pracy – wyjaśnia Kirsten Lund Markvardsen. – To powinno nam pozwolić lepiej świadczyć usługi, jednocześnie dając pracownikom dodatkowy dzień wolny – spodziewa się.

Choć czterodniowy tydzień pracy nie jest póki co powszechny, coraz powszechniejszy jest pogląd, że krótsze godziny pracy sprzyjają produktywności i zaangażowaniu pracowników. Jedno z badań dotyczyło np. Szwedów, którzy pracują średnio 6 godzin dziennie. Okazało się, że są bardziej wydajni niż np. Brytyjczycy i Amerykanie, którzy za biurkiem siedzą o kilka godzin dłużej.

Nie jest to trudne do wytłumaczenia. Szwedzcy pracownicy mają "świeższy umysł", a przez to, że mają czas na odpoczynek, są mniej zestresowani. W rezultacie rzadziej chorują, na czym zyskują i firmy, i państwo.

Według danych Eurostatu Polacy należą do jednych z najbardziej zapracowanych narodów. Choć Kodeks pracy mówi, że norma to 40 godzin, średnio pracujemy po 41,1 godzin w tygodniu. Więcej czasu w pracy spędzają jedynie Brytyjczycy (42,3 godzin). W przypadku Cypru, Austrii czy Grecji różnice między nami są już niewielkie i wynoszą ułamki godziny.

Z niedawnego badania money.pl wynika, że ponad połowa Polaków chciałaby pracować nie 8, a 7 godzin dziennie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 35-godzinny tydzień pracy, czas pracy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-09-2019

xxxPo co się aż tak wysilać. Zróbmy 2 godzinny tydzień pracy i żyjmy z zasiłków i kredytów. Spłacą nas dzieci

17-09-2019

GośćW Polsce nieroby pracują 0 godzin w tygodniu, żyją z socjalu rozdawanego na prawo i lewo przez pis, taki mamy dobrobyt.

17-09-2019

ale mi nowośćw Polsce urzędnicy mają wolny cały tydzień

Rozwiń komentarze (47)