Czas Pracy – Wszystkie wiadomości
PRACA / Polacy będą pracować 7 godzin? "Powinniśmy zbadać, jakie efekty to przynosi"
Kolejne państwa podejmują temat skrócenia czasu pracy. Rozważane są dwa warianty: 7 godzin pracy przez pięć dni w tygodniu lub dodatkowy wolny dzień. Dyskusja na ten temat rozpoczyna się również w Polsce. O możliwości wdrożenia takiego rozwiązania poseł Michał Wypij z Porozumienia zapytał Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.
PRACA / Będziemy mieli dłuższe weekendy? Ekspert rozwiewa wątpliwości
- Jesteśmy na początku pewnego procesu. COVID był katalizatorem zmian w tym zakresie, coraz więcej krajów podejmuje działania pilotażowe, które są elementem działań antykryzysowych. W tym tygodniu pojawiły się informacje, że część brytyjskich firm zaczyna testować takie rozwiązania. Za nami są eksperymenty m.in. w Islandii czy Nowej Zelandii. Pierwsze wnioski mówią nam, że rośnie wydajność pracy, ale trzeba pamiętać, że wszystkie dotychczasowe eksperymenty dotyczą raczej sektora białych kołnierzyków – mówił w programie „Money. To się Liczy” Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora PIE. – Zmiany w kierunku 4–dniowego tygodnia pracy już się zaczęły, one są nieuniknione, ale zajmą dekadę, może dwie. Nasze dzieci będą już prawdopodobnie pracować w innym modelu – dodał.
PRACA / Dobra informacja dla pracowników. Jeden dzień wolny więcej w przyszłym roku
W związku z tym, że Boże Narodzenie wypada w tym roku w sobotę, to pracujący Polacy mogą odebrać jeden dodatkowy dzień wolny. W 2022 r. pierwsza podobna okazja będzie już 3 lub 7 stycznia - przypomina "Super Express".
PRACA / TikTok i Facebook zamiast pracy. Tak marnujemy czas w biurach
Średnio godzinę i 18 minut traci przeciętny pracownik na posiłkach, kawie czy przerwach na papierosa. Co siedemnasty połowę dnia pracy spędza na przeglądaniu TikToka, a do załatwienia prywatnych spraw w godzinach urzędowych przyznaje się ponad 50 proc. pracowników. Jak mówią eksperci, lekarstwem na marnowany czas może być redukcja czasu pracy. Bo skoro i tak nie pracujemy non stop, to po co siedzieć w biurze?
MARCIN MATCZAK / Marcin Matczak narzeka na młodych. Ekonomista nie wytrzymał i pokazał wykres
Prof. Marcin Matczak, ojciec młodego rapera Maty, słynie z narzekania na młode pokolenie, które "nie jest gotowe pracować tak ciężko" jak poprzednie. Tym razem na jego wpis zareagował Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego. I skonfrontował przekonania profesora z danymi.
KRÓTSZY CZAS PRACY / Czterodniowy tydzień pracy. To się może udać
A najlepszym przykładem jest Islandia, gdzie takie rozwiązanie wprowadzono na próbę. Efekt: zadania ogarnięte, ludzie szczęśliwi, więcej wolnego. Jak to możliwe?
PRACA / Czas pracy do zmiany? W tej firmie 6 godzin dziennie to standard. Ludzie pracują terminowo i efektywnie
Średnio 2,5 godziny więcej spędzamy przed ekranem służbowego komputera, odkąd praca zdalna stała się normą. Mniej więcej o tyle samo Franciszek Georgiew, szef agencji marketingowej Tigers, skrócił czas pracy swoim ludziom. Jak twierdzi, lepsze to, niż aby ludzie mieli pracować po 12 h i "nie dowozić".
CZAS PRACY / Wymiar czasu pracy. Jak ustalić i czy można zmienić?
Planując harmonogram pracy w przedsiębiorstwie dla każdego z pracowników, trzeba brać pod uwagę wymiar czasu pracy dla każdego z okresów rozliczeniowych. Niezależnie od długości takiego okresu, ustalanie harmonogramu zwykle przebiega w ten sam sposób.
CZAS PRACY / Zadaniowy czas pracy. Elastyczny system wykonywania obowiązków
Zadaniowy czas pracy to możliwość wykonywania pracy w systemie bardzo elastycznym. Pracownik ograniczony jest tylko przez zadania. Nie może jednak przekroczyć tygodniowych i dziennych norm. Zadania trzeba ustalać tak, by można je było wykonać w ramach przeciętnie 40 godzin pracy.
CZAS PRACY / Ewidencja czasu pracy. Obowiązki pracodawców od 2019 roku
Od początku 2019 roku na pracodawców nałożono nowe obowiązki. Sporo zmienia się w dokumentach, które są związane z czasem pracy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy.
CZAS PRACY / Równoważny czas pracy. Na czym polega?
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę może wykonywać zadania w ściśle określonym systemie czasu pracy. W jednej firmie można zastosować kilka systemów.
NIENORMOWANY CZAS PRACY / Nienormowany czas pracy. Jak funkcjonuje system zadaniowy?
Kodeks pracy zakłada, że pracownik może być objęty czasem pracy, w którym pozostaje do dyspozycji pracodawcy lub gdy czas pracy jest określony poprzez konkretne zadania. Wtedy mówimy o systemie zadaniowym czasu pracy. Potocznie mówi się o nim nienormowany czas pracy.
LISTA OBECNOŚCI / Lista obecności pracowników
Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników. I nie ma znaczenia, ilu ich zatrudnia. Ewidencja czasu pracy pozwala prawidłowo obliczyć wynagrodzenie pracownika, a także naliczyć ewentualne dodatkowe świadczenia.
LISTA OBECNOŚCI / W jakich firmach sprawdzi się lista obecności pracownika?
Pracodawca niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudnia, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy. Pamiętajmy, że ewidencja czasu pracy jest nakładana jako obowiązkowa przez ustawodawcę, a lista obecności pracownika już niekoniecznie
LISTA OBECNOŚCI / Lista obecności – podstawowy element ewidencjonowania czasu pracy
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy swojego pracownika. Robi się to między innymi na podstawie listy obecności.
CZAS PRACY / Praca w weekendy, kiedy jest niezgodna z prawem?
"Mój przełożony każe mi wykonywać pracę w weekendy. Powiedział również, powołując się na nowy Kodeks pracy, że jeżeli odmówię, będzie mógł mnie zwolnić. Czy tak jest faktycznie?"
PRAWO PRACY / Zwolnienie z pracy za niestawienie w pracy
Pracodawca każe mi przyjść do pracy na inwentaryzację pod groźbą wypowiedzenia z pracy. Czy to jest zgodne z prawem? Czy mogę odmówić?
RÓWNOWAŻNY CZAS PRACY / Równoważny czas pracy, na czym polega?
W ogłoszeniach o pracę często napotykam stwierdzenie "równoważny czas pracy". Na czym on dokładnie polega?