Czas Pracy – Wszystkie wiadomości
PRACA / Czas pracy do zmiany? W tej firmie 6 godzin dziennie to standard. Ludzie pracują terminowo i efektywnie
Średnio 2,5 godziny więcej spędzamy przed ekranem służbowego komputera, odkąd praca zdalna stała się normą. Mniej więcej o tyle samo Franciszek Georgiew, szef agencji marketingowej Tigers, skrócił czas pracy swoim ludziom. Jak twierdzi, lepsze to, niż aby ludzie mieli pracować po 12 h i "nie dowozić".
CZAS PRACY / Wymiar czasu pracy. Jak ustalić i czy można zmienić?
Planując harmonogram pracy w przedsiębiorstwie dla każdego z pracowników, trzeba brać pod uwagę wymiar czasu pracy dla każdego z okresów rozliczeniowych. Niezależnie od długości takiego okresu, ustalanie harmonogramu zwykle przebiega w ten sam sposób.
CZAS PRACY / Zadaniowy czas pracy. Elastyczny system wykonywania obowiązków
Zadaniowy czas pracy to możliwość wykonywania pracy w systemie bardzo elastycznym. Pracownik ograniczony jest tylko przez zadania. Nie może jednak przekroczyć tygodniowych i dziennych norm. Zadania trzeba ustalać tak, by można je było wykonać w ramach przeciętnie 40 godzin pracy.
CZAS PRACY / Ewidencja czasu pracy. Obowiązki pracodawców od 2019 roku
Od początku 2019 roku na pracodawców nałożono nowe obowiązki. Sporo zmienia się w dokumentach, które są związane z czasem pracy. Dowiedz się, jak powinna wyglądać ewidencja czasu pracy.
CZAS PRACY / Równoważny czas pracy. Na czym polega?
Pracownik zatrudniony na umowę o pracę może wykonywać zadania w ściśle określonym systemie czasu pracy. W jednej firmie można zastosować kilka systemów.
NIENORMOWANY CZAS PRACY / Nienormowany czas pracy. Jak funkcjonuje system zadaniowy?
Kodeks pracy zakłada, że pracownik może być objęty czasem pracy, w którym pozostaje do dyspozycji pracodawcy lub gdy czas pracy jest określony poprzez konkretne zadania. Wtedy mówimy o systemie zadaniowym czasu pracy. Potocznie mówi się o nim nienormowany czas pracy.
LISTA OBECNOŚCI / Lista obecności pracowników
Pracodawca ma obowiązek prowadzić ewidencję czasu pracy pracowników. I nie ma znaczenia, ilu ich zatrudnia. Ewidencja czasu pracy pozwala prawidłowo obliczyć wynagrodzenie pracownika, a także naliczyć ewentualne dodatkowe świadczenia.
LISTA OBECNOŚCI / W jakich firmach sprawdzi się lista obecności pracownika?
Pracodawca niezależnie od tego, jak wielu pracowników zatrudnia, jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu pracy. Pamiętajmy, że ewidencja czasu pracy jest nakładana jako obowiązkowa przez ustawodawcę, a lista obecności pracownika już niekoniecznie
LISTA OBECNOŚCI / Lista obecności – podstawowy element ewidencjonowania czasu pracy
Każdy przedsiębiorca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy swojego pracownika. Robi się to między innymi na podstawie listy obecności.
CZAS PRACY / Praca w weekendy, kiedy jest niezgodna z prawem?
"Mój przełożony każe mi wykonywać pracę w weekendy. Powiedział również, powołując się na nowy Kodeks pracy, że jeżeli odmówię, będzie mógł mnie zwolnić. Czy tak jest faktycznie?"
PRAWO PRACY / Zwolnienie z pracy za niestawienie w pracy
Pracodawca każe mi przyjść do pracy na inwentaryzację pod groźbą wypowiedzenia z pracy. Czy to jest zgodne z prawem? Czy mogę odmówić?
RÓWNOWAŻNY CZAS PRACY / Równoważny czas pracy, na czym polega?
W ogłoszeniach o pracę często napotykam stwierdzenie "równoważny czas pracy". Na czym on dokładnie polega?
PRACA / Niemcy: Czterodniowy tydzień pracy na ratunek zatrudnienia
Koronakryzys zagraża wielu miejscom pracy w Niemczech. Szef związku zawodowego IG Metall ma rozwiązanie tego problemu: "czterodniowy tydzień pracy".
ZADANIOWY CZAS PRACY / Na czym polega zadaniowy czas pracy?
Stosowanie zadaniowego czasu pracy jest możliwe w przypadku, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem jej wykonywania.
EMERYTURA / Wiek emerytalny. Prezes ZUS: "Polacy powinni pracować dłużej, do wykonania ogrom pracy"
Polacy jednym z najkrócej pracujących narodów w Europie. Jak zachęcać do dłuższej pracy? - Od wielu lat o tym mówię, wykonujemy gigantyczną pracę uświadamiającą, że wiek emerytalny jest prawem a nie obowiązkiem. Przesunięcie przejścia powoduje przeciętnie wzrost emerytury o 8-10 proc. za dodatkowy rok pracy - powiedziała w programie "Money. To się liczy" prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. - W latach 2018-19 wreszcie nastąpił jakiś przełom. Nawet kilkanaście proc. osób przesuwa przejście na emeryturę nie tylko o rok, ale i dłużej. Jak przejdziemy na emeryturę to już jej nie zwiększymy. Do wykonania jest ogromna praca informacyjna i uświadamiająca - podkreśliła.
ZADANIOWY CZAS PRACY / Zadaniowy czas pracy a godziny świadczenia pracy
Czy w zadaniowym czasie pracy, pracodawca może mi narzucać godziny pracy? Zmieniono nam również umowy i w miejsce świadczenia pracy wpisano dwa województwa, by nie płacić delegacji. Wcześniej miałem wpisane miasto zamieszkania a za wyjazdy dostawałem dietę. Czy to jest zgodne z prawem?
PRAWO PRACY / Prawa pracownika na umowie o pracę
Pracuję w sklepie osiedlowym i właściwie robię w nim wszystko. Pracuje od świtu do nocy. Sprzedaję, przyjmuję towar, sprzątam. Otwieram sklep i zamykam. Dostaję za to minimalną pensję. Czy jest jakaś szansa na polepszenie tej sytuacji? Myślę o tym, by iść do sądu, bo zależy mi na wynagrodzeniu za nadgodziny, ale nie wiem jak się do tego zabrać
CZAS PRACY / Studia dzienne a praca w godzinach nocnych
Jak w CV zaznaczyć, że jestem studentką dzienną, chcącą podjąć pracę, która nie koliduje z nauką? Aplikuję do pracy w supermarkecie, który otwarty jest przez całą dobę. Czy fakt ten nie odstraszy rekrutera? Może lepiej ukryć niedyspozycyjność, a szczegóły godzin pracy ustalić dopiero po otrzymaniu propozycji zatrudnienia?